Sunteţi mulţumiţi de modul în care s-a desfăşurat campania electorală?

Varianta pentru tiparire

Preliminarii C.M. 2014. România - Olanda 1-4

Publicat: Ma, 16 Oct 2012, 19:23

La orele 21.00, pe „Arena Naţională” va începe confruntarea dintre România şi Olanda, din preliminariile Campionatului Mondial de fotbal din 2014.
Cele două formaţii se află pe primele poziţii ale clasamentului grupei D, cine va învinge urmând să facă un pas mare spre turneul final din Brazilia.
Deşi a spus că se gândeşte să schimbe câţiva jucători, se pare că selecţionerul Victor Piţurcă va folosi aceeaşi formulă ca în duelul de vineri cu Turcia. Astfel, primul „11” al „tricolorilor” ar putea fi: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Goian, Raţ - Pintilii, Bourceanu - Torje, Grozav, Stancu - Marica.
De partea cealaltă, formula de start a batavilor ar putea fi: Stekelenburg - Van Rhijn, Heitinga, Vlaar, Martins Indi -  N. de Jong, Van der Vaart, Strootman - Narsingh, Van Persie, Lens.

Din sectorul VIP de pe „Arena Naţională” vor urmări partida multe personalităţi. Nu vor lipsi sportivii care au cucerit medalii la Jocurile Olimpice de la Londra. Printre aceştia se numără: Roxana Cocoş, Răzvan Martin, Tiberiu Dolniceanu, Marian Zalomir, Rareş Dumitrescu.

UPDATE. Este oficial. România va începe cu următorul „11”: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Goian, Raţ - Bourceanu, Pintilii - Torje, Grozav, Stancu - Marica.

UPDATE. În tribunele „Arenei Naţionale” sunt deja 12.000 de fani.

UPDATE. Primul „11” al Olandei este: Stekelenburg - Van Rhijn, Heitinga, Vlaar, Martins Indi - Strootman, De Jong - Narsingh, Van der Vaart, Lens - Van Persie.

UPDATE. În tribune sunt 45.000 de oameni.

Minutul 1 - A început meciul. Stadionul este plin, iar atmosfera este una senzaţională.

Minutul 5 - Gabi Torje trimite în bara transversală dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri.

Minutul 9 - GOL Olanda 0-1. Tătăruşanu respinge o centrare, Lens trimite cu capul din marginea careului de 16 metri iar mingea intră în poartă.

Minutul 11 - Grozav ratează incredibil. Trage în portar din 10 metri.

Minutul 16 - Bourceanu primeşte cartonaşul galben pentru proteste.

Minutul 18 - Ocazie uriaşă Olanda. Tătăruşanu îl blochează pe Van Persie, apoi Chiricheş opreşte mingea şutată de Lens.

Minutul 27 - Van Persie reia cu capul, da mingea trece peste transversală.

Minutul 29 - Gol Olanda 0-2. Martins Indi înscrie simplu din centrarea lui Van der Vaart.

Minutul 40 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL România 1-2. Marica reduce din handicap cu un şut de la 18 metri.

Minutul 45 - Prima repriză va fi prelungită cu 1 minut.

Minutul 45+1 - Penalty pentru Olanda, după un duel Tamaş - Narsingh. Lovitura de pedeapsă a fost acordată extrem de uşor de arbitrul scoţian. Tamaş vede cartonaşul galben.

Minutul 45+2 - GOL Olanda 1-3. Van der Vaart transformă lovitura de la 11 metri.

Minutul 45+3 - Pauză. România - Olanda 1-3.

Minutul 46 - A început repriza a doua.

Minutul 49 - Tătăruşanu intervine la reluarea cu capul a lui Van Persie.

Minutul 52 - Bogdan Stancu şutează puternic de la 25 de metri, dar Stekelenburgrespinge.

Minutul 53 - Strootman vede cartonaşul galben.

Minutul 61 - Schimbare în echipa României. Costin Lazăr îl înlocuieşte pe Bourceanu.

Minutul 66 - Victor Piţurcă face a doua schimbare. Adrian Popa intră în locul lui Torje.

Minutul 74 - Ultima schimbare în echipa României. Mutu intră în locul lui Grozav.

Minutul 76 - Meciul este liniştit. Olandezii nu mai forţează.

Minutul 77 - Van Gaal face prima schimbare. Iese Van der Vaart şi intră Afellay.

Minutul 82 - Martins Indi îl faultează clar în careu pe Ad. Popa, dar scoţianul Thomson nu dictează penalty. Infracţiunea este mult mai clară decât cea pentru care olandezii au primit penalty.

Minutul 83 - Raţ vede cartonaşul galben. Arbitrul scoţian Thomson se face din nou de râs. În loc să îi acorde al doilea galben lui Tamaş îl avertizează pe Lens pentru o simulare. De Jong vede şi el cartonaşul galben.

Minutul 86 - GOL Olanda 1-4. Van Persie marchează din pasa lui Narsingh.

Minutul 89 - Schimbare Olanda. Intră Elia în locul lui Lens.

Minutul 90 - Repriza a doua este prelungită cu 3 minute.

Minutul 90+3 - Arbitrul scoţian Craig Thomson fluieră finalul meciului. Olanda se impune cu 4-1 şi este pe prima poziţie în grupa D a preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2014. România rămâne cu 9 p, dar păstrează şanse de a prinde unul dintre primele două locuri.

Lucian POP

<< Inapoi

Alte stiri

Supercupa Italiei, la Doha

Supercupa Italiei, trofeu pentru care se vor duela Juventus Torino şi Napoli, va avea loc la Doha (Qatar), în 22 decembrie. Este pentru a şaptea oară... Citeste tot

Pedepse pentru Slovan şi Sparta

Slovan Bratislava şi Sparta Praga au fost sancţionate de UEFA după ce meciul din „Europa League”, disputat pe terenul primeia a fost întrerupt... Citeste tot

Cupa Africii se amână

Conform presei marocane, s-a ajuns la un acord de principiu pentru amânarea Cupei Africii pe Naţiuni 2015, din cauza epidemiei de Ebola. Competiţia... Citeste tot

Neymar, la Olimpiadă

Neymar va face parte din echipa olimpică a Braziliei, care va participa la J.O. de la Rio - 2016, a anunţat antrenorul reprezentativei, Alexandro Gallo,... Citeste tot

Cimitir pentru fani

Suporterii lui Corinthians vor să-şi susţină favoriţii şi după... moarte. Astfel, vor să deschidă la Sao Paulo, în 2015, cimitirul „Corinthians... Citeste tot

Torje, în grupele Cupei Turciei

Konyaspor s-a calificat în grupele Cupei Turciei, după victoria cu 2-1 (Djalma, Ali Sahiner / Kurt), obţinută în deplasare, cu Altay Izmir, în runda... Citeste tot

„Lazialii”, pe podium

Lazio Roma, avându-l pe Ştefan Radu căpitan, şi-a întrerupt seria succeselor la Verona, de unde a plecat cu un singur punct, 1-1. Lulic a deschis... Citeste tot

S-au stabilit urnele în Cupa României

Federaţia Română de Fotbal a stabilit componenţa urnelor pentru tragerea la sorţi a sferturilor de finală ale Cupei României, care va avea loc,... Citeste tot

Perechea Tecău - Rojer, în semifinale

Perechea Horia Tecău - Jean-Julien Rojer, cap de serie numărul 8, s-a calificat în semifinalele probei de dublu ale turneului Masters de tenis de la... Citeste tot

„Juniorul”, eşec în Cupă

În etapa a doua a grupelor Cupei Greciei, Xanthi Skoda, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, a pierdut cu 0-1 în deplasarea de la OFI Creta. Golul a... Citeste tot

Bölöni, înfrângere previzibilă

Ladislau Bölöni şi echipa sa, Al-Khor, n-au putut furniza surpriza în Qatar, pierzând în deplasarea de la Al-Sadd, lidera campionatului,... Citeste tot

Sport TV

1 noiembrie 11.00 - Volei masculin: Divizia A1, Steaua Bucureşti - Ştiinţa Baia Mare (Digi Sport 2);  11.30 - Handbal feminin: Liga Naţională,... Citeste tot

Gerard Pique, ofertat de Chelsea

Potrivit celor de la Daily Star, clubul londonez Chelsea este dispus să ofere 30 de milioane de euro pentru Gerard Pique (27), fundașul Barcelonei. Englezii... Citeste tot

Raul Rusescu se operează

Săptămâna viitoare, stelistul Raul Rusescu va fi supus unei intervenţii chirurgicale, ca urmare a accidentării suferite în meciul de la Târgu Mureş,... Citeste tot

Preşedintele Stelei, Valeriu Argăseală, operat de urgenţă

Preşedintele grupării Steaua Bucureşti, Valeriu Argăseală, se află la terapie intensivă, el fiind operat în cursul zilei de astăzi, după ce şi-a... Citeste tot

Promisiunea lui Reghecampf pentru fanii lui Al-Hilal

Îmbrăcat cu haine tradiţionale arăbeşti, antrenorul Laurenţiu Reghecampf le-a făcut o promisiune fanilor lui Al-Hilal, la conferinţa de presă... Citeste tot

UPDATE. Nici Ungaria nu a scăpat de sancţiunile UEFA

UEFA a decis să amendeze Federaţia Ungară de Fotbal cu 30.000 de euro ca urmare a incidentelor de la meciul din deplasare cu România, din preliminariile... Citeste tot

DECIZIA UEFA după incidentele de la meciul cu Ungaria!

UEFA a anunţat decizia luată după incidentele de la meciul „tricolorilor” cu Ungaria, din preliminariile lui Euro 2016. Forul european a... Citeste tot

ALEGERE. El va fi noul selecționer la tineret!!!

Cum Viorel Moldovan a devenit secund la prima reprezentativă de fotbal a României, alături de Daniel Isăilă și Ionuț Badea, sub comanda lui Anghel... Citeste tot