Credeţi că se va adota vreun proiect de lege privind autonomia maghiarilor?

Varianta pentru tiparire

Preliminarii C.M. 2014. România - Olanda 1-4

Publicat: Ma, 16 Oct 2012, 19:23

La orele 21.00, pe „Arena Naţională” va începe confruntarea dintre România şi Olanda, din preliminariile Campionatului Mondial de fotbal din 2014.
Cele două formaţii se află pe primele poziţii ale clasamentului grupei D, cine va învinge urmând să facă un pas mare spre turneul final din Brazilia.
Deşi a spus că se gândeşte să schimbe câţiva jucători, se pare că selecţionerul Victor Piţurcă va folosi aceeaşi formulă ca în duelul de vineri cu Turcia. Astfel, primul „11” al „tricolorilor” ar putea fi: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Goian, Raţ - Pintilii, Bourceanu - Torje, Grozav, Stancu - Marica.
De partea cealaltă, formula de start a batavilor ar putea fi: Stekelenburg - Van Rhijn, Heitinga, Vlaar, Martins Indi -  N. de Jong, Van der Vaart, Strootman - Narsingh, Van Persie, Lens.

Din sectorul VIP de pe „Arena Naţională” vor urmări partida multe personalităţi. Nu vor lipsi sportivii care au cucerit medalii la Jocurile Olimpice de la Londra. Printre aceştia se numără: Roxana Cocoş, Răzvan Martin, Tiberiu Dolniceanu, Marian Zalomir, Rareş Dumitrescu.

UPDATE. Este oficial. România va începe cu următorul „11”: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Goian, Raţ - Bourceanu, Pintilii - Torje, Grozav, Stancu - Marica.

UPDATE. În tribunele „Arenei Naţionale” sunt deja 12.000 de fani.

UPDATE. Primul „11” al Olandei este: Stekelenburg - Van Rhijn, Heitinga, Vlaar, Martins Indi - Strootman, De Jong - Narsingh, Van der Vaart, Lens - Van Persie.

UPDATE. În tribune sunt 45.000 de oameni.

Minutul 1 - A început meciul. Stadionul este plin, iar atmosfera este una senzaţională.

Minutul 5 - Gabi Torje trimite în bara transversală dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri.

Minutul 9 - GOL Olanda 0-1. Tătăruşanu respinge o centrare, Lens trimite cu capul din marginea careului de 16 metri iar mingea intră în poartă.

Minutul 11 - Grozav ratează incredibil. Trage în portar din 10 metri.

Minutul 16 - Bourceanu primeşte cartonaşul galben pentru proteste.

Minutul 18 - Ocazie uriaşă Olanda. Tătăruşanu îl blochează pe Van Persie, apoi Chiricheş opreşte mingea şutată de Lens.

Minutul 27 - Van Persie reia cu capul, da mingea trece peste transversală.

Minutul 29 - Gol Olanda 0-2. Martins Indi înscrie simplu din centrarea lui Van der Vaart.

Minutul 40 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL România 1-2. Marica reduce din handicap cu un şut de la 18 metri.

Minutul 45 - Prima repriză va fi prelungită cu 1 minut.

Minutul 45+1 - Penalty pentru Olanda, după un duel Tamaş - Narsingh. Lovitura de pedeapsă a fost acordată extrem de uşor de arbitrul scoţian. Tamaş vede cartonaşul galben.

Minutul 45+2 - GOL Olanda 1-3. Van der Vaart transformă lovitura de la 11 metri.

Minutul 45+3 - Pauză. România - Olanda 1-3.

Minutul 46 - A început repriza a doua.

Minutul 49 - Tătăruşanu intervine la reluarea cu capul a lui Van Persie.

Minutul 52 - Bogdan Stancu şutează puternic de la 25 de metri, dar Stekelenburgrespinge.

Minutul 53 - Strootman vede cartonaşul galben.

Minutul 61 - Schimbare în echipa României. Costin Lazăr îl înlocuieşte pe Bourceanu.

Minutul 66 - Victor Piţurcă face a doua schimbare. Adrian Popa intră în locul lui Torje.

Minutul 74 - Ultima schimbare în echipa României. Mutu intră în locul lui Grozav.

Minutul 76 - Meciul este liniştit. Olandezii nu mai forţează.

Minutul 77 - Van Gaal face prima schimbare. Iese Van der Vaart şi intră Afellay.

Minutul 82 - Martins Indi îl faultează clar în careu pe Ad. Popa, dar scoţianul Thomson nu dictează penalty. Infracţiunea este mult mai clară decât cea pentru care olandezii au primit penalty.

Minutul 83 - Raţ vede cartonaşul galben. Arbitrul scoţian Thomson se face din nou de râs. În loc să îi acorde al doilea galben lui Tamaş îl avertizează pe Lens pentru o simulare. De Jong vede şi el cartonaşul galben.

Minutul 86 - GOL Olanda 1-4. Van Persie marchează din pasa lui Narsingh.

Minutul 89 - Schimbare Olanda. Intră Elia în locul lui Lens.

Minutul 90 - Repriza a doua este prelungită cu 3 minute.

Minutul 90+3 - Arbitrul scoţian Craig Thomson fluieră finalul meciului. Olanda se impune cu 4-1 şi este pe prima poziţie în grupa D a preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2014. România rămâne cu 9 p, dar păstrează şanse de a prinde unul dintre primele două locuri.

Lucian POP

<< Inapoi

Alte stiri

Alex Chipciu, demon şi înger

Steaua Bucureşti a obţinut un rezultat bun în prima man­şă a play-off-ului pentru accederea în grupele Ligii Cam­­pionilor. Marţi seară,... Citeste tot

SPERANŢE. Drumul echipelor româneşti spre grupele „Europa League” Adrian Mutu îi sperie pe croaţii de la Dinamo Zagreb

Diseară, de la 20.15 (în direct la PRO TV), Petrolul Ploieşti se due­lează, pe „Ilie Oană”, cu Dinamo Za­­greb, meciul contând... Citeste tot

A murit Florian Gheorghe, preşedintele FRHG

Preşedintele Federaţiei Române de Hochei pe Gheaţă (FRHG) şi fost pre­şedinte al Autorităţii Naţionale pentru Sport, Florian Gheorghe, a... Citeste tot

Ambiţiile „Fulgerului”

Usain Bolt revine în competiţii pe 28 august, la etapa de Diamond League de la Zürich. Chestionat de „Le Parisien”, jamaicanul a mărturisit... Citeste tot

Amical tare la Sala Sporturilor „D.P. Colibaşi”

Corona Braşov şi HCM Roman, două dintre echipele puternice ale Ligii Naţionale de handbal feminin, s-au duelat ieri, la Sala Sporturilor „D.P.... Citeste tot

Suspans în Supercupa Spaniei

Real Madrid a terminat la egalitate, 1-1, partida de pe „Santiago Bernabeu” cu Atletico Madrid, prima manşă a Supercupei Spaniei. „Albii”... Citeste tot

George Ţucudean a marcat

George Ţucudean a înscris un gol pentru Charlton în disputa câştigată cu Derby, scor 3-2, în etapa a treia din Championship. Atacantul român a... Citeste tot

Steliştii sunt la mare căutare

Nicuşor Stanciu (21 de ani) a intrat în vederile formaţiei Anderlecht Bruxelles. De altfel, „secundul” campioanei Belgiei a fost pe „National... Citeste tot

Caruselul antrenorilor

După despărţirea de antrenorul Bogdan Stelea, Gică Hagi doreşte să numească un străin la conducerea staff-ului tehnic al echipei sale, Viitorul... Citeste tot

Chiţu are oferte din România

Aurelian Chiţu şi-a reziliat contractul cu Valenciennes, echipă din Ligue 2, putând reveni în campionatul românesc. Atacantul român în vârstă... Citeste tot

Juniorii, start lansat

Selecţionata Under 16 a României a debutat cu dreptul la turneul internaţional „Star Way”, organizat în Rusia, câştigând cu  3-0... Citeste tot

„Reghe” are prima şansă

Al-Hilal Ryadh, echipa pregătită de Laurenţiu Reghecampf, a dispus pe teren propriu cu 1-0 (Al-Faraj) de Al-Sadd în prima manşă din sferturile de... Citeste tot

Rusia, în contradicţie cu FIFA

Deşi FIFA i-a recomandat Rusiei să diminueze numărul oraşelor şi stadioanelor pe care se vor disputa meciuri la Mondialul fotbalistic din 2018, Vitaly... Citeste tot

„Aur” românesc la Nanjing

Echipajele României de dublu rame fără cârmaci, feminin şi masculin, au cucerit miercuri medaliile de aur la Jocurile Olimpice de Tineret de la Nanjing.... Citeste tot

Halep a dezamăgit

Simona Halep (nr. 2 WTA) a fost eliminată ruşinos în turul secund la New Haven, turneul pe care-l câştigase anul trecut, dotat cu premii în valoare... Citeste tot

Cristiano Ronaldo s-a accidentat

Portughezul Cristiano Ronaldo s-a ales cu o nouă accidentare în partida din Supercupa Spaniei, disputată marţi împotriva lui Atletico Madrd (scor... Citeste tot

Chiricheș va putea reveni pe teren

Presa britanică anunţă că fundaşul central a fost supus unui control medical care a relevat că va deveni apt începând cu 24 august. Rămâne însă... Citeste tot

Simona Halep, cap de serie la US Open

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA, va fi cap de serie numărul 2 la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, care va începe luni,... Citeste tot

Trei cluburi au fost sancționate de FRF

Cluburile Petrolul Ploieşti, Rapid şi Dinamo au fost sancţionate astăzi de Comisia de Disciplină a FRF cu penalităţi sportive şi interdicţii în... Citeste tot

Update. Două medalii olimpice de aur pentru România!

Echipajele României de canotaj doi rame fără cârmaci, atât cel feminin cât şi cel masculin, au cucerit medaliile de aur la Jocurile Olimpice pentru... Citeste tot