BRAȘOV. Corona a rezolvat după pauză meciul cu Neptun Constanța

• Poze
  • Video

Lucrez...

Lucrez...

Corona Brașov a trecut astăzi, cu 33-25 (14-15), la Sala Sporturilor  „D. P. Colibași”, de Universitatea Neptun Constanța, într-o partidă din Liga Națională la handbal feminin.

Recrutare Autoliv Brasov

Brașovencele au început prost meciul  și s-au chinuit cu o echipă venită sub Tâmpa cu doar 10 jucătoare. Apărarea nu a funcționat în primele 30 de minute, iar acest lucru s-a văzut pe tabelă. Oaspetele au condus ostilitățile, iar elevele antrenorilor Bogdan Burcea și Dumitru Berbece au alergat după egalare. Corona a condus pentru prima dată în minutul 28, 14-13, dar la cabine vizitatoarele au intrat în avantaj, 15-14. La fel ca în disputa cu Baia Mare din Cupa României, în repriza a doua, Corona a avut o altă față, mai apropiată de așteptările fanilor. Constănțencele nu au găsit drumul spre poarta Denisei Dedu în primele 12 minute ale actului secund, timp în care brașovencele s-au distanțat decisiv, 21-15. În final, „galben-albastrele” s-au impus cu 33-25, dar faptul că s-au chinuit timp de 30 de minute cu echipa de pe poziția a 11-a ridică multe semne de întrebare.

Golurile Coronei au fost marcate de: Zamfir - 8, Hotea - 7, Pricopi, Brădeanu și Burghel - câte 4, Dincă și Bondar - câte 2, Chiper și Tudor - câte 1.

„Din nou am intrat foarte greu în meci. Deja este o obișnuință pentru noi și nu e în regulă. Din fericire, Constanța este o ehipă pe care poți să o învingi într-o repriză. Nu trebuie să fim fericiți după acest meci. În primele minute am făcut multe greșeli în apărare, rivalele au scos maximum din fazele de atac și asta le-a dat încredere. În repriza a doua, jocul nostru a mers mai bine și ne-am desprins. Până la urmă, este o victorie meritată, dar, pe viitor trebuie să fim mai constanți”, a declarat antrenorul Bogdan Burcea.

De partea cealaltă, Ion Crăciun, „principalul” oaspetelor, a menționat: „Le-am spus fetelor că trebuie să avem zece goluri la pauză, altfel ne «omoară». Din păcate, nu poți face față în Liga Națională cu o bancă atât de scurtă. În prima repriză am scos-o la capăt, apoi am căzut. Ori gazdele ne-au luat la preț de matineu, ori ale noastre s-au mobilizat mai mult de frică, să nu fie o înfrângere rușinoasă”.

Pentru Corona Brașov urmează un nou meci pe teren propriu, duminica viitoare, cu Mureșul Tg. Mureș.