X

BRAȘOV. Multinaţionala CSM București a tremurat serios sub Tâmpa

A fost nevoie și de sprijinul arbitrilor Georgescu și Moldoveanu pentru ca oaspetele să obţină o victorie la limită, 23-22

Lucrez...

Cu un public extraordinar în spate, Corona Brașov a reușit să ofere o replică bună multinaţionalei de la CSM București, care a avut nevoie și de sprijinul arbitrilor constănţeni Georgescu și Moldoveanu, pentru a se impune la limită, 23-22, sub Tâmpa. Un arbitraj pro București în mare parte a timpului de joc care i-a făcut pe oamenii din tribune să scandeze în mai multe rânduri: „Corona, nu uita, astăzi joci cu mafia”. Toate deciziile controversate au fost în favoarea echipei din Capitală, ajutată când avea mai mare nevoie, totul culminând pe final de joc cu două aruncări de la șapte metri inventate la două faze în care Curea, respectiv Vărzaru nu au fost atinse de apărătoarele brașovene.

Lăsând la o parte arbitrajul, din păcate în atacul Coronei au fost din nou prea multe greșeli, pase la intercepţie, iar totul a culminat cu cele 10 minute din debutul reprizei a doua în care elevele antrenorilor Bogdan Burcea și Dumitru Berbece nu au găsit soluţii în ofensivă și nu au reușit să marcheze nici un gol. Până la urmă, rămân evoluţia excelentă din ultimul sfert de oră și faptul că „galben-albastrele” au arătat că se pot „bate” cu multinaţionala din București și că, dacă vor fi lăsate, ar putea oferi o semifinală interesantă cu CSM în play-off.

Startul confruntării a fost echilibrat, după primele 16 minute scorul fiind egal, 16-16. Au venit câteva greșeli de pasare în atacul Coronei, care au dus la contraatacuri simple ale oaspetelor și în minutul 22, CSM conducea cu 10-6. A urmat prima revenire a echipei noastre, care a egalat la 10 în minutul 29. Din păcate, finalul reprizei a fost al grupării din Capitală, care a marcat de două ori și a intrat la vestiare cu 12-10. Totul părea terminat după primele 10 minute ale actului secund, în care Corona nu a găsit soluţii în atac, nu a marcat deloc, iar CSM s-a desprins la 16-10. Diferenţa maximă, 19-12 pentru oaspete s-a consemnat în minutul 45, din acel moment „galben-albastrele” pornind cursa de urmărire. Ajutate de cei peste 1.500 de oameni din tribune, care au creat o atmosferă fantastică, brașovencele s-au descătușat și au reușit ceea ce puţini mai sperau, să restabilească egalitatea, 21-21, în minutul 57. Din păcate, minunea nu s-a produs, oaspetele au marcat de două ori consecutiv, astfel că ultima reușită a Aureliei Brădeanu nu a mai contat.

Trebuie remarcate revenirea de formă a Laurei Chiper, paradele portarilor Denisa Dedu și Ana Mârcă, jocul Danielei Raţiu, dar și evoluţiile bune pe faza defensivă reușite de Oana Bondar și Nicoleta Tudor, ultima având însă prea multe erori în atac. Aurelia Brădeanu a fost din nou „creierul” echipei, având pe lângă golurile marcate, multe pase decisive, iar Andreea Pricopi și-a făcut bine treaba cât timp a fost folosită. Deși a marcat doar trei goluri, Cristina Zamfir a demonstrat că oficialii nu trebuie să se gândească la transferuri pentru postul de inter stânga.

„Un public fantastic, o atmosferă foarte frumoasă, mă bucur că am reușit să facem faţă presiunii. Nu am jucat cel mai bun handbal al nostru, dar sunt mulţumită că am câștigat la Brașov”, a declarat Mette Klit, antrenoarea echipei din București.

De partea cealaltă, Bogdan Burcea a comentat: „Un spectacol handbalistic de calitate. Acesta este unul dintre obiectivele noastre. Le felicit pe fete că nu au cedat și că au luptat și au crezut în șansa lor până la final. Diferenţa a fost făcută de cele cinci greșeli de pasare din prima repriză, care au dus la goluri simple, pe contraatac ale rivalelor. Sper că pe viitor vom reuși să evităm astfel de erori. În repriza a doua am alergat după adversar, am sperat, însă nu am putut să ne apropiem victoria. Trebiue totuși să le felicităm pe fete. Nu trebuie să le luăm meritele, au luptat până în ultima secundă. Despre arbitraj nu vorbesc. Mi-am spus un punct de vedere în trecut, am fost chemat la comisii, am plătit amendă. Nu vreau să păţesc din nou același lucru”.

Golurile Coronei au fost marcate de: Chiper - 5, Brădeanu - 4, Zamfir - 3, Tudor, Raţiu, Neagu și Pricopi - câte 2, Apetrei și Bondar - câte 1.