• Poze
  • Video

Lucrez...

Lucrez...

Handbalistele de la Corona Brașov au capotat lamentabil în prima partidă cu HC Zalău din prima fază a play-off-ului Ligii Naţionale la handbal feminin. Brașovencele au avut o prestaţie care nu le face cinste și au pierdut, 19-23 (9-12), în faţa echipei lui Gheorghe Tadici, care chiar a vrut să câștige acest meci.

Imobiliare.ro

Înaintea jocului, antrenorul Bogdan Burcea a agitat spiritele cu o declaraţie ciudată, ameninţând cu dezvăluiri incendiare dacă echipa sa va fi dezavantajată de arbitrii Alexandru Blaș și Marius Gheorgișor. Poate, indicat ar fi fost ca tehnicianul să își motiveze jucătoarele, să găsească soluţiile pentru a o bloca pe Claudia Constantinescu, cea care a marcat de unde a vrut în meciul de astăzi. Nu de cei doi „fluierași” trebuia să îi fie frică lui Bogdan Burcea, ci de handbalistele pe care le antrenează, de faptul că Laura Chiper nu e în stare să se apere, de Aurelia Brădeanu, care a făcut mai multe greșeli decât lucruri bune, de faptul că pivotul Apetrei nu e în stare să înscrie din șase metri, de Briscan, care a părut axată pe un singur lucru, să forţeze în atac, de Tudor, care pare într-o altă lume, de apărarea pe care a jucat-o formaţia sa, de care și-a bătut joc Claudia Constantinescu.

Practic la Zalău, fetele îmbrăcate în roz au jucat șase minute, primele ale meciului, după care conduceau cu 3-1. Au urmat 10 minute în care pe teren au fost doar handbalistele lui Gheorghe Tadici, care au înscris de nouă ori fără să primească vreun gol și au decis câștigătoarea. Până la pauză, oaspetele au reușit doar să mai strângă scorul și au intrat la cabine cu un deficit de doar trei goluri, 9-12. În partea a doua, gazdele au surclasat echipa de la poalele Tâmpei. HC Zalău a condus cu 19-12, cu 20-13, dar până în minutul 60 tabela s-a mai strâns, iar scorul final a fost 23-19.

Până la urmă, nimic nu este pierdut în această serie, dar jucătoarele de la Corona ar trebui să își schimbe atitudinea să arate că sunt jucătoare profesioniste, chiar dacă există problemele financiare cunoscute.

Pentru Corona au marcat: Zamfir - 5, Brădeanu - 4, Hotea - 3, Apetrei - 2, Pricopi, Neagu, Briscan, Dincă și Chiper - câte 1.

De partea cealaltă, golurile gazdelor au fost înscrise de: Constantinescu - 9, Pintea - 4, Lazăr - 3, Bardac, Trif și Ciuciulete - câte 2, Maior-Pașca - 1.