myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

Biruit-au gândul...

  • Apreciez !Nu-mi place !0
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Am titrat cu slovele marelui cronicar, Miron Costin, (precizez asta de teama plagiatului!) deoarece, pentru comunitatea oamenilor din Șirnea, asfaltarea drumului local ce face legătura cu șoseaua națională Brașov-Pitești era un „vis neîmplinit” și pentru care „au răposat și moșii și părinții”. Nu este o exagerare acest citat din marele nostru poet național, Octavian Goga, poetul pătimirii noastre, pentru că am pătimit 30 de ani de când acest segment rutier a fost pentru prima dată asfaltat, prin contribuția nemijlocită a unui fiu al satului nostru, Cornel Benga și care, atunci, mai lucra încă la Direcția Județeană de Drumuri și Poduri Brașov și tot el l-a mai reparat puțin după câțiva ani. Credeam că după evenimentele din decembrie 1989 (și cărora unii le spun „revoluție”), lucrurile se vor schimba radical în România, dar înlocuirea unui regim comunist cu altul securisto-comunist a fost foarte nefavorabilă pentru țară în general și pentru comunitățile mici în special. Pentru o comunitate umană, fie ea mare sau mică, problemele legate de infrastructură sunt prioritare și ele se adresează întregii populații și de aceea trebuie urmărite cu deosebită consecvență atât de conducerea locală cât și de cea județeană. Ori, în comuna Fundata, deci și în satul Șirnea, s-a mai făcut câte ceva, mai ales în ceea ce privește starea instituțiilor locale : primărie, dispensar, școli, cămine culturale. Cât privește aducțiunea de apă și drumurile locale, apoi trebuie să recunoaștem deschis că situația nu este deloc egală în satele comunei noastre, în sensul că în satul Șirnea tocmai aceste două cerințe fundamentale sunt rezolvate doar parțial. Spun asta deoarece sunt multe situații când săptămâni sau luni de zile, o parte a satului Șirnea rămâne fără apă, iar drumul de legătură cu șoseaua națională a fost neglijat atâția amar de ani. Atâtea promisiuni s-au mai făcut în campaniile electorale încât eu unul m-am săturat, iar domnului Aristotel Căncescu ar trebui să-i fie puțin rușine că a promis asfaltarea drumului comunal în repetate rânduri, cu ocazia întâlnirilor electorale cu cetățenii satului Șirnea, în căminul cultural. Dar speranța moare ultima! Steaua norocoasă a satului nostru n-a apus definitiv și a venit acea schimbare, de mult timp așteptată, la nivelul Consiliului Județean Brașov și care a privit cu alți ochi cerințele județului nostru. Suflul înnoitor s-a văzut rapid și eficient cel puțin în ceea ce privește asfaltarea unor segmente de drum care își așteptau de multă vreme rândul. Cel puțin asta este situația în zona în care locuiesc și eu și văd bine acest lucru nu numai la Șirnea ci și pe segmentul Bran-Tohăniță-Zărnești și Zărnești-Plaiul Foii.
Tânărul președinte al Consiliului Județean Brașov, domnul ing. Adrian Veștea, este un om  de toată lauda. Eu nu am prostul obicei de a fi lingău, dar acest personaj m-a fascinat mai de mult timp, chiar înainte de a intra în politică, el fiindu-mi descris de către fiul meu și cu care a fost coleg de clasă. În popor se spune, pe bună dreptate, că „omul sfințește locul”. Această zicală a fost și rămâne valabilă tot timpul, iar „catea de vizită” a lui Adrian Veștea este orașul Râșnov care, sub mandatele sale de primar, a înflorit în mod spectaculos. Chiar și puținii râșnoveni care nu-l iubesc pe Adrian Veștea trebuie să-și plece capul în fața evidențelor pentru că acestea vorbesc de la sine. În prezent locul care trebuie sfințit de către Adrian Veștea este județul Brașov. Curajul și tenacitatea acestuia, bunul simț și talentul organizatoric sunt calități care, sunt sigur, fac din el omul viitorului și în care cetățenii județului nostru trebuie să aibă toată încrederea. Nu contează culoarea politică a domnului Veștea Adrian ci contează omul în persoana lui, în ceea ce și-a propus să facă și dacă va avea sprijinul cetățenilor din județul Brașov, apoi să fiți siguri că va acționa de așa manieră încât să nu dezamăgească. Va trebui, deci, să fim foarte atenți la solicitările domniei sale și să-i acordăm sprijinul atunci când ni-l cere și să nu ne lăsăm „furați” de himere politice sau de gânduri politicianiste și de care lumea este plină. Aflându-mă zilele trecute în Anglia, la fiul meu, am rămas surprins plăcut că el era la curent cu toate acțiunile fostului lui coleg de clasă, inclusiv de demersurile pe care Adrian Veștea, împreună cu George Scripcaru, primarul Brașovului, le-a făcut la Parlamentul României pentru împlinirea unor proiecte mai vechi, dar ardente, ale județului Brașov. În calitatea mea de cetățean al satului Șirnea, de fost consilier, timp de 23 de ani, în Consiliul local Fundata, îi mulțumesc sincer domnului președinte, Adrian Veștea, în numele meu personal și în numele întregii comunități din satul Șirnea, pentru că și-a ținut promisiunea făcută nu cu mult timp în urmă, chiar la Șirnea, de a asfalta cei 3,5 km de drum, dând astfel o nouă șansă locuitorilor din acest mic și pitoresc sat de munte, o nouă șansă la viață, pentru că drumul cu pricina era realmente o problemă vitală pentru șirneni. Îl asigurăm, pe această cale, de toată dragostea și stima noastră, de prețuirea de care se bucură și se va bucura în satul nostru, de sprijinul nemijlocit de care va avea nevoie și asta o vom confirma la momentul respectiv. Suntem siguri că, foarte curând, centrul satului Șirnea va fi legat de satul Ciocanu din județul Argeș printr-un drum asfaltat, acesta fiind un nou pas în Carpați și care lucrare trebuia făcută cu mai mult timp în urmă, dar un primar de tristă amintire din Fundata s-a opus cu toată ființa lui. Sunt unele forme de viață umanoidă, chiar din Șirnea și care ar încerca să-și adjudece meritul acestei lucrări datorită unor intervenții pe la județ. Locuitorii satului Șirnea trebuie să știe că principalul merit îl are domnul Adrian Veștea, care a înțeles dorința sătenilor din Șirnea și pentru care dumnealui mi-a mărturisit că are o simpatie profundă. În același timp, aș vrea să mulțumesc domnului Gicu Cojocaru, fiu al satului Șirnea, actual primar al comunei Cristian, pentru sprijinul moral (și nu numai) pe care l-a acordat acestei acțiuni. Nu în ultimul rând, doresc să mulțumesc conducerii Primăriei Fundata, îndeosebi domnului primar, Marian Pâtea și domnului viceprimar, Dănuț Câciulă, care au pus din plin umărul la realizarea acestei lucrări precum și a altora și să sperăm că această echipă, cu destulă experiență, va confirma și în viitor rolul ei de conducere.
                                        
Șirnea, 22.10.2016
Prof. Gh. Benga

 


Loading...

loading...

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 
Imobiliare.ro

Poza zilei

 

Video-ul zilei

 

Citește ziarul

Radio TexFm


Anunturi MyTEX
Vrei sa-ti dezvolti afacerea?

Curs BNR

Lun, 20 Ian 2020
Euro   Euro   EUR   4.7788   Scădere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.3105   Creștere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.5968   Scădere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.4485   Stagnare
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2458   Creștere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.2979   Creștere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.4433   Scădere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   142.0000   Scădere
Anunturi MyTEX

Sunteţi mulţumit de modul în care se desfăşoară traficul în oraşul Braşov?

                       
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter