• Poze
  • Video

Lucrez...

Lucrez...

Programat inițial joi, în direct pe TVR, meciul SCM Craiova - Corona Brașov, din etapa a noua a Ligii Naționale la handbal feminin, a fost mutat cu o zi mai devreme, la cererea clubului din Oltenia. Deși oficialii brașoveni nu au fost de acord și au înștiințat federația, părerea formației de la poalele Tâmpei nu a contat. Oltenii au motivat că meciul trebuie să se dispute miercuri, întrucât au duminică duelul cu Borussia Dortmund, din ultimul tur preliminar al Cupei EHF.

Imobiliare.ro

SCM Craiova a câștigat până la urmă confruntarea, 23-17 (12-10), brașovencele având de suportat o avalanșă de aruncări de la 7 metri.

După un început echilibrat, 2-2 în minutul 6, Corona nu a mai reușit să marcheze timp de 12 minute, iar oltencele s-au desprins, 7-2. A urmat o perioadă excelentă a formației lui Ion Crăciun, care a anulat handicapul și s-a apropiat la 7-8, în minutul 21. Cu multe goluri ușoare, din 7 metri, oltencele au rămas însă în față și au intrat la cabine cu 12-10. În partea a doua s-a mers cap la cap până în minutul 43, 16-15, după care echipa lui Bogdan Burcea s-a desprins decisiv, 19-15, iar în final s-a impus cu 23-17.

Pentru Corona Brașov au marcat: Dmitrovic - 5 g, Buceschi - 4 g, Chiper, Chiricuță și Tămaș - câte 2 g, Vetkova și Bucur - câte 1 g.

Cu 16 puncte, Corona este a patra în clasament, la un punct de Măgura Cisnădie și cu unul peste Craiova. A fost ultimul meci din acest an pentru formația noastră, în condițiile în care CSM Roman, adversarul din etapa următoare, s-a retras din campionat.

După etapa a zecea, Liga Națională se va întrerupe, pentru ca Naționala să pregătească turneul final al Campionatului European.