X

C.M. HANDBAL FEMININ. Am sperat, DAR... Ținută în brațe de arbitri în momentele importante, Rusia a învins România

Lucrez...

Naționala de handbal feminin a României a debutat în grupa principală a Campionatului Mondial din Japonia, cu un meci în fața principalei favorite la titlu, Rusia, campioana olimpică.

Recrutare Autoliv Brasov

Rusia a pornit mai bine și de la 2-3 s-a desprins la 7-3 și 9-4. La fel ca în duelul cu Ungaria, „tricolorele” au avut un munte de urcat, dar au început cursa de urmărire, au făcut un final de repriză perfect, iar la pauză a fost egalitate, 10-10.

Startul părtii a doua ne-a dat speranțe. Echipa noastră a condus cu 11-10 și 13-12, dar apoi câteva decizii ale arbitrelor din Argentina, țară în care handbalul nu prea există au stricat toată munca de până atunci a „tricolorelor”. Ajutate de cele două arbitre, rusoaicele s-au dezlănțuit, iar fetele noastre au căzut total. Au urmat greșeli pe bandă rulantă, iar de la 15-15 Rusia s-a desprins la 25-16.

Scorul final a fost 28-17, iar trupa lui Ambros Martin își continuă marșul spre trofeu.

De partea cealaltă, România trebuie să învingă marți Suedia și miercuri Japonia pentru a termina pe locul 4 în această grupă principală, poziție care duce în meciul pentru locul 7, care ar asigura prezența la turneele preolimpice de anul viitor.