C.M. HOCHEI PE GHEAȚĂ. „Tricolorii” au scris ISTORIE în Estonia. România, din nou în LUMEA BUNĂ a hocheiului mondial

• Poze
  • Video

Lucrez...

Lucrez...

Naționala de hochei pe gheață a Românei a învins cu 3-1 Olanda, în ultimul meci al Campionatului Mondial, divizia I, grupa B și a promovat în al doilea eșalon al lumii.

Recrutare Autoliv Brasov

24 de ani a rătăcit Naționala de hochei pe gheață a României prin văgăunele eșaloanelor de jos ale hocheiului mondial. Din 1995 și până astăzi, România a obișnuit să coboare din eșalonul al treilea spre al patrulea, să urce din nou, iar acest ciclu se repeta.

De astăzi, „tricolorii” sunt din nou în top. Nu sunt încă în primul eșalon, cu SUA, Canada, Finlanda, Suedia, Rusia și celelalte mari forțe, probabil nici nu putem visa să ajungem acolo. Însă, o țară, care conform datelor de pe iihf.com are doar 220 de hocheiști profesioniști seniori și 953 de juniori a ajuns, după 24 de ani, în divizia 1, grupa A, la un nivel la care în acest an joacă țări ca Slovenia, Ungaria, Kazahstan, Belarus sau Coreea de Sud.

România a fost înainte de toate o echipă la acest Campionat Mondial disputat la Tallinn, în Estonia, a avut jucători care au dat totul în fiecare meci și un antrenor, Julius Penzes, care a făcut posibil acest miracol. Nimeni nu se putea gândi înainte de startul competiției la câștigarea titlului și la promovare.

Ai noștri au început contra țării gazdă, Estonia, pe care au învins-o cu 4-3, după executarea loviturilor de departajare. A urmat o primă mare surpriză, 3-2 cu Japonia, după care a venit meciul de poveste cu Polonia, în care ai noștri au învins marea favorită la promovare cu 3-2, după prelungiri. Meciul 4 a fost un galop de sănătate, 5-1 cu Ucraina.

Astfel, ai noștri au ajuns la partida cu Olanda cu soarta în propriile mâini. Aveam nevoie de un succes în timp regulamentar pentru a nu depinde de scorul partidei Japonia - Polonia. Gheața de la „Tondiraba Icehall” ardea pentru Gliga&Co., care nu puteau rata șansa de a scrie istorie.

S-a făcut 1-0 după doar 4 minute, când, în superioritate, Gergo Biro a pus crosa și a deviat în plasă pucul șutat de Pavlo Borisenko. Attlia Goga a făcut 2-0 în startul reprizei a doua, tot în PP, însă Boer a redus din handicap după o fază confuză, în minutul 38. În repriza a treia, românii și-au făcut treaba, s-au apărat perfect, Toke a prins tot ce a fost pe poartă, iar cu un minut și 44 de secunde înainte de final, Balazs Peter a trimis în poarta goală a batavilor și a stabilit scorul final, 3-1.