myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X

BRAŞOV. Un bărbat a murit la Urgenţe, după patru ore de aşteptare

• Apreciez !Nu-mi place !0
Poze
Video
  • Poze
  • Video

Lucrez...

Lucrez...

„In memoriam: UN NECUNOSCUT”. Aşa îşi intitulează postarea de pe Facebook avocatul braşovean Sorin Grigorescu, care relatează indignat cum un bărbat a murit azi-noapte, după ce a fost ignorat timp de patru ore la Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) a Spitalului Clinic Judeţean din Brașov. Avocatul a stat acolo opt ore, însoţind pe cineva din familie care fusese dus cu ambulanţa la UPU.

Imobiliare.ro

„În fața mea, în locul ăla sordid, în batjocură generală, stătea un bărbat chircit într-un scaun galben cu roți. La vreo doi metri de mine. Gemea, era abulic, incoerent, din când în când spunea că moare... aţipea în reprize scurte și o lua de la capăt. Timp de patru ore omul ăla a stat în fața mea, în serviciul de urgențe... nici unul din dumnezeii de acolo sau ăia mai mici nu i-au aruncat nici o privire. A venit la un moment dat soția care a pus niște întrebări... un băgător de seamă, îmbrăcat în verde a început să se rățoiască la biata femeie, să o strivească cu aroganța lui... omul trebuia să aștepte că, pt el, doar constatarea medico-legală conta, iar aia spunea că luase un pumn în față, deci nu deranjăm dumnezeii bine ascunși din zona aia. Că noi avem coduri aicea, și să aștepte... dar îi e rău, uite, geme... ai înțeles ce spun io aicea, să aștepte!... Iar omul a așteptat! Gemând, chircit, transfigurat de suferință, incoerent, timp de mai bine de patru ore...
După mai bine de patru ore s-au îndurat dumnezeii serviciului de urgență din Spitalul Județean Brașov și l-au băgat în seama pe bietul om. Târziu, victima a indiferenței, cinismului, aroganței, lipsei de empatie cu suferință unui om. A MURIT!

La nici un sfert de ceas după ce l-au luat de pe holul ăla sordid și l-au dus la dumnezei, omul ăla a murit. Din țipetele soției lui am înțeles că a făcut infarct... practic, sub ochii mei și ai dumnezeilor plus sateliții lor, un om se lupta cu infarctul, murea încet, iar obraznicul ăla-i explică arogant soției că «io am coduri aicea și mă iau după constatarea medico-legală”». Iar omul ăla murea sub ochii ţâfnosului slujbaș înţolit în verde, și la câțiva pași de dumnezeii baricadați prin cabinete. Timp de patru ore omul ăla s-a luptat cu moartea, implora să fie salvat, teoretic, era la locul potrivit și a căzut totuși răpus, în primul rând, de indiferență, cinism, aroganță, suficienţă... și abia apoi de afecțiunea respectivă... omul ăla a stat în față mea patru ore... În opinia mea omul ăla a murit cu zile, victima a unui sistem dar și al unui comportament de-un cinism și o aroganță înfiorătoare. Putea fi salvat? Habar n-am, însă sigur nu s-a făcut nimic pt el. Bineînțeles «stop cardio-respirator», «boli asociate”» și alte bla, bla-uri din astea care nu spun nimic.
Am plecat după opt ore de batjocură, umilință, aroganță, indiferență, opt ore pierdute pt că fișa medicală pe care am primit-o este ea însăși o batjocură...o însăilare de nimicuri, puse acolo ca să fie și care mimează implicarea. ZERO utilitate, nu spune nimic, o mimare jalnică a interesului față de pacient. Puteam să o postez aici, însă mi s-a părut indecent față de moartea unui om, practic sub ochii mei, în serviciul de urgență al Spitalului Județean Brașov... după patru ore de agonie pe un hol, timp în care nu l-a băgat în seama nimeni.
Și nu pot să-mi reprim o întrebare: câți mulți alții au parte de același comportament cinic, arogant, indiferent în sistemul asta zis medical? Și câți necunoscuți, oameni simpli, care nu fac «rating», mor cu zile în el? Cred că dacă am află cifrele reale ne-am înfiora. Uluitor ce monștri ne populează viețile”, a scris Sorin Grigorescu pe Facebook.

Citiţi şi:

Update BRAŞOV. „Mortul” de la Urgenţe este la Terapie Intensivă

Loading...

loading...

Comentarii  

Virus
+2 #1 Virus 13-06-2018 11:19
Si domnul avocat a preferat sa scrie un memoriam decat sa intervina, sa le arunce " dumnezeilor" de acolo cateva expresii legislative, care sigur ar fi deschis cateva usi de cabinete " ferecate". Sunt constient de cancerul sistemului sanitar, ca un exemplu tatal meu a facut stop cardio respirator iar ambulanta a sosit dupa 10 minute in conditiile in care statia de ambulanta se afla la 100 m, iar cea smurd la 400 m. Bineinteles ca au venit degeaba!
Citat | Raportează către un administrator
nio
0 #2 nio 13-06-2018 13:59
Perpetua nepasare si nesimtire a acestor purtatori de halate face din nou victime... Rusine sa va fie! Rusine pentru nesimtirea cu care incalcati juramantul lui Hippocrate!! Aveti tupeu sa urlati dupa salarii marite iar noi, familiile celor care se sting in bratele voastre nu avem voie sa ne revoltam! trebuie sa va suportam aroganta si sa va umflam buzunarele. Va critic pentru ca si eu am trait o tragedie cu mama mea, cu metastaze multiple care a fost tinuta 6 ore pe holurile mizerabilului spital Judetean.
Citat | Raportează către un administrator

Adaugă comentariu

ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate.

Meteo

Imobiliare.ro

Poza zilei

Video-ul zilei

Citește ziarul

Radio TexFm

Anunturi MyTEX
Vrei sa-ti dezvolti afacerea?

Curs BNR

Vi, 22 Iun 2018
Euro   Euro   EUR   4.6686   Scădere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.0026   Scădere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.3249   Creștere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.0461   Scădere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2391   Scădere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.0154   Scădere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.3871   Scădere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   144.2000   Creștere
Facebook MyTex.Ro
Facebook MyTex.Ro
Acesta este spatiul pentru reclama ta!

Este bine că s-a renunţat la contractul cu Banca Mondială pentru realizarea Autostrăzii Braşov-Comarnic?

Esti in cautare de personal?

Cele mai citite

Cele mai comentate

30 zile

Noutăți

Abonează-te la newsletter