myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

Gabi Tamaș, amenințat de suporterii formației Maccabi Haifa

  • Apreciez !Nu-mi place !0
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Fundașul brașovean Gabriel Tamaș este în centrul unui scandal în Israel, conform gsp.ro.

După derby-ul Hapoel Haifa - Maccabi Haifa, încheiat 0-0, brașoveanul a postat pe Instagram un fotomontaj în care un adversar pare că face o plecăciune în fața lui, iar mesajul către fanii rivalilor, care l-au înjurat de mamă în timpul meciului, a fost: „Mămica mea vă mulțumește”.

Gabi Tamaș ar fi primit amenințări la telefon, iar conform aceleiași surse el a depus o plângere la poliție.

„Furtuna aceasta e exagerată. Am făcut acea poză cu umor după derby. Eu am prieteni evrei, musulmani și creștini. Am fost înjurat de mamă tot meciul. Cei de la Maccabi spun că sunt rasist, dar nu e adevărat. Eu știu să spun doar pace și iubire”, a declarat Tamaș pentru canalul Sport 5.

„Ne-am adresat Federației israeliene de fotbal deoarece Tamaș, la meciurile contra noastră, exagerează cu comportamentul, cu expresiile lui de ură împotriva echipei noastre. Și nu se poartă ca un sportiv adevărat. Ideea lui copilărească postată pe Intagram e înjositoare. Tocmai jucătorii noștri arabi au spus că e împotriva musulmanilor. Chiar dacă a scris că îi pare rău, e inutil. Sperăm ca Federația să ia măsurile necesare”, a spus ofițerul de presă a lui Maccabi Haifa.

În replică, purtătorul de cuvânt de la Hapoel Haifa, a comentat: „De 3 ani nu ne bat în camionat, iar acum au ales o cale simplă. Dacă era altă echipă cu siguranță nu s-ar fi adresat Federației. Cu toată rivalitatea, ne respectăm între cluburi. Ei nu au înțeles umorul, poate nu a fost cel mai inspirat, dar sub nici o formă nu a vrut să jignească pe cineva. Cu siguranță nu este rasism, pentru că a jucat în Turcia. Ei vor să lovească în echipa noastră. Pentru noi, Tamaș e un mare jucător, cel mai iubit de fanii noștri. Îl iubim enorm și îi suntem recunoscători. Chiar în seara asta merge la un majorat al unui copil cu probleme, merge cu noi la spital pentru a acorda cadouri copiilor, dar lucrurile astea nu sunt făcute publice”.

 


Loading...

loading...

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 
MyTex - Stiri Online Brasov

Poza zilei

 
Brai-Cata - Colecteaza selectiv

Citește ziarul

Radio TexFm


Curs BNR

Vi, 23 Oct 2020
Euro   Euro   EUR   4.8744   Creștere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.1145   Scădere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.3849   Scădere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.5485   Creștere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2417   Creștere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.1373   Creștere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.4922   Creștere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   133.9400   Creștere
Anunturi MyTEX
Anunturi MyTEX
Campanii Publicitare Outdoor
                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter