myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

SR BRAȘOV. În atenția lui George Scripcaru! Scrisoare deschisă...

  • Apreciez !Nu-mi place !+7
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Asociația Clubul Sportiv SR Mun. Brașov - Liga Suporterilor Stegari i-a adresat astăzi o scrisoare deschisă lui George Scripcaru, primarul Municipiului Brașov, solicitându-i public să răspundă la oferta prezentată. De asemenea, se cere o întrevedere între părți cât mai rapid cu putință.

În continuare, vă prezentăm în integralitate textul scrisorii deschise:

„Domnule Primar,

Am încercat de luni bune să păstrăm legătura cu dumneavoastră și să asigurăm un canal deschis de comunicare, pentru că v-am considerat dintotdeauna un prieten, un frate, un stegar.

Vă mai amintiţi când aţi venit în mijlocul nostru cu fularul galben-negru în jurul gâtului şi ce frumos visam împreună? Ne uitam cu toţii la acea machetă frumoasă a noului stadion şi ne închipuiam cum ne vor vizita marile echipe ale lumii.

Au trecut nişte ani. Şi peste noi, şi peste dumneavoastră. Steagul nostru a murit şi a înviat pentru că suntem noi aici, suporterii stegari. Nu stiu dacă aţi aflat de la colaboratorii dumneavoastră, dar noi, braşoveni de toate vârstele, am ţinut Steagul sus. Cu mari sacrificii am infiinţat și am ţinut în viaţă o echipa prin care trăieşte spiritul stegar şi la care evoluează Copii Oraşului.

Ne-am întristat când am citit declaraţia dumneavoastră în care spuneaţi că nu vreţi să ne plătiţi datoriile. Sunteţi sigur, domnule primar, că noi am cerut asta? Sunteţi sigur că aceste datorii au fost făcute de noi, suporterii stegari? Nu, domnule primar! Nu vrem ca autorităţile locale să plătească nici o datorie. Vrem tratament egal și corect pentru ceea ce înseamna simbolul stegar.

Știați că media numărului de spectatori plătitori veniți la meciurile echipei noastre este mult mai mare decât cea a tuturor secțiilor sportive Corona, în condițiile în care echipa noastră evoluează în Liga a 3-a, iar echipele Corona în primele ligi naționale? V-au spus acest detaliu colaboratorii dumneavoastră? Si v-au spus că au condiţionat implicarea autorităţilor locale de cederea definitivă a acţionariatului, dar în nici o variantă de propunere sau planuri viitoare nu apărea numele Primăriei Brașov?

În iarna trecută ne-am întâlnit de mai multe ori cu oficialii clubului Corona pentru a discuta despre trecerea acestei echipe sub patronajul autorităţilor locale, pentru că avem încredere că doar așa Steagul și tot ce înseamnă spiritul stegar vor ramâne neînstrainate. De aceea nu am acceptat semnarea unor acte în care nu apărea numele Primăriei Brașov.

S-a tot vorbit de transparenţă. Asta am cerut si noi, iar din acel moment reprezentanţii dumneavoastră au început sa amâne celelalte întâlniri. Apoi nu au mai fost de găsit, deşi noi am încercat de multe ori să ne întâlnim, să discutăm şi să negociem, aşa cum stabilisem.

Am fost de acord ca tot comitetul director să fie ocupat de reprezentanţii clubului Corona, dar, surpriză, nu aceasta era miza.

Domnule primar, înţelegem că specialiştii în fotbal din cadrul clubului Corona au identificat o variantă mai bună pentru planurile dumneavoastră de a revitaliza fotbalul brasovean. Nu fiţi naiv! Corona nu va fi niciodată Steagul, chiar dacă aţi cumpărat marca FC Braşov. Chiar vreţi ca de numele dumneavoastră să fie legat actul de deces a ceea ce a fost Steagul Roşu Braşov? Vreți așa ceva, domnule primar? Vă dăm exemplul oraşului Timişoara, unde există două echipe «Politehnica» şi un conflict etern. Asta doriţi să se întample și la Braşov?

Poate ne credeţi puţini, mici si neimportanţi. Poate. Ne leagă însă ceva pe toți. Zile bune și rele, calde sau friguroase, negre sau luminoase, pe Tineretului și pe alte zeci de stadioane din țară.

Considerați că noi suntem suficient de brașoveni încât să veniţi în fața noastră şi să ne spuneţi că nu contăm? Că Steagul sunteţi dumneavoastră sau colaboratorii dumneavoastră?

Ne dorim un oraș unde se construiesc stadioane, nu unde se dărâmă un mare stadion şi pe locul lui se face un festival al berii. Ne dorim un oraş modern și o infrastructură sportivă cum au alte oraşe din țară, sau de ce nu, alte orașe la vest de România.

Domnule primar, Liga Suporterilor Stegari vă face o ofertă publică! Cedează la preţul de 1 leu echipa SR Braşov, continuatoarea de facto a ceea ce a însemnat dintotdeauna Steagul Roșu Braşov (FC Braşov). Vă vor spune colaboratorii dumneavoastră că acest club are datorii. Da, domnule primar! Are datorii făcute și de oameni care sunt acum în anturajul clubului Primăriei. Dar vă spunem şi aici: LIGA SUPORTERILOR STEGARI își asumă aceste datorii si va dori să păstreze un procent simbolic în cadrul acţionariatului tocmai pentru că își asumă respectivele datorii și tocmai pentru că le va achita. Așa cum a reușit până acum să achite peste 50% din banii cheltuiţi de alții.

Este foarte important şi aspectul financiar care reiese din această preluare a clubului de către primărie, în acest fel se va economisi o sumă importantă din bugetul braşovenilor dedicată performanței în fotbal, SR Braşov fiind deja în Liga a III-a”.

 


Loading...

loading...

Comentarii  

Mihai Ion
-17 #1 Mihai Ion 04-02-2020 15:39
ba amaratilor.ati scris cacatul asta la bere ?impuneti voi conditii cand abia va descurcati.baaa a,nu aveti cu ce sa impuneti conditii.voi va desfiintati singuri in max un an.primaia este ultima voastra sansa.media de la handbal si hochey este mai mare decat a vostra.aveti 200 de spec pe meci si sunteti vai de curu vostru de alcoolici.d
Citat | Raportează către un administrator
Stegarul din Brasov
+4 #2 Stegarul din Brasov 05-02-2020 00:56
SR Brașov e echipa fanion acum, locul unde s-au regrupat stegarii inca din 2017! Forza steagu!
Citat | Raportează către un administrator

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 
MyTex - Stiri Online Brasov

Poza zilei

 
Brai-Cata - Colecteaza selectiv

Citește ziarul

Radio TexFm


Comprest S.A.

Curs BNR

Vi, 09 Apr 2021
Euro   Euro   EUR   4.9212   Scădere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.1382   Scădere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.6712   Scădere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.4671   Creștere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2309   Creștere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.2864   Scădere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.5161   Scădere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   137.3200   Creștere

Bitcoin Exchange

Agentii imobiliare Brasov

Anunturi Chirii Brasov

Anunturi MyTEX
Acesta este spatiul pentru reclama ta!

Consideraţi suficiente măsurile anunţate de Florin Cîţu privind relaxarea de Paşte?

Campanii Publicitare Outdoor
                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter