• Video

Lucrez...

Lucrez...

Fostul mare „stegar” și ulterior președinte la FC Brașov s-a născut pe 22 martie 1942, în comuna Adâncata din județul Ialomița. Pe când avea 14 ani, el a sosit la Brașov, începându-și activitatea fotbalistică la juniorii „Steagului”.

În acea perioadă, Mihai Ivăncescu și-a format și cizelat calitățile care ulterior l-au consacrat drept unul dintre cei mai valoroși fundași de bandă din campionatul României.

Așa cum s-a relatat pe site-ul https://www.cupamihaiivancescu.ro/, Mihai Ivăncescu a debutat la 19 ani în prima echipă a „stegarilor”, pe 24 septembrie 1961, într-o victorie cu scorul de 2-1 în fața celor de la Dinamo. Era etapa a 6-a a primei noastre ligi.

Până la finalul sezonului 1961-62 a strâns 10 prezenţe în campionat şi a câştigat Cupa Balcanică intercluburi. În anul următor a mai bifat două meciuri, după care, pentru restul campionatului, a fost împrumutat la Tractorul Brașov, în Divizia B, pentru a căpăta experienţă şi a se căli în bătăliile aprige ale diviziei secunde, așa cum a remarcat sursa citată.

La începutul sezonului 1964 a fost chemat de Silviu Ploieşteanu înapoi la FC Braşov. Avea 21 de ani, iar schimbarea prefixului l-a prins tot la Steagul Roşu...

Mihai Ivăncescu a jucat 239 de meciuri, marcând 18 goluri pentru Steagu’ în campionat, Divizia A şi B.

„Concursul nefast de împrejurări a făcut ca Mihai Ivăncescu să ia parte doar la una dintre cele trei campanii europene dinainte de 1990. La cea din sezonul 1963/64 era împrumutat la Tractorul, iar în timp ce «stegarii» înfăptuiau minunea cu Beşiktaș, îşi ducea ultimii ani ai carierei de jucător tot la Tractorul. Cu toate astea, a avut şi el parte de momentul său internaţional de glorie. Se întâmpla la a doua participare braşoveană în Liga Europa - Cupa Europeană a Târgurilor cum îi spunea în 1965. A jucat în patru din cele cinci meciuri ale campaniei de atunci, absentând în turul cu Espańol Barcelona, când am pierdut cu 1-3.

Returul cu Espańol a fost momentul său de strălucire europeană. După ce spaniolii au deschis scorul în minutul 21, Nicolae Pescaru a egalat peste două minute, 1-1, acesta fiind şi scorul pauzei. La reluare, după cinci minute, ibericii au preluat din nou conducerea. Peste trei minute a ieșit la rampă fundaşul lateral dreapta Mihai Ivăncescu, care a egalat din nou. Era 2-2, însă pentru ca «stegarii» să poată spera la calificare, trebuia mult mai mult decât atât. În minutul 60 ai noştri au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, transformată de Mihai Ivăncescu! Era 3-2 şi «galben-negrilor» le mai trebuia un singur gol pentru a egala situaţia generală. A venit şi acela, înscris de Marcel Goran.

A rămas, însă, următorul fapt: Mihai Ivăncescu a devenit primul jucător braşovean ce a marcat o dublă în cupele europene. Între timp, Gheorghe Şerbănoiu (1974) şi Marcel Şandor (2001) s-au alăturat grupului select al «stegarilor» cu o dublă în Europa”, s-a mai relatat pe https://www.cupamihaiivancescu.ro/.

La echipa națională de fotbal seniori a debutat într-un meci cu Congo, în 24 decembrie 1967. Au urmat pentru Mihai Ivăncescu alte două selecții sub „tricolor”, în 1968, cu Austria și Olanda.

A făcut parte din lotul României prezent la Campionatul Mondial de fotbal din Mexic - 1970, însă, din păcate, nu a evoluat în nici un meci de la acel turneu final.

Mihai Ivăncescu a agățat crampoanele în cui în 1976, atunci când avea 34 de ani.