X

BRAŞOV. LIVETEXT. Corona câştigă derby-ul cu SR şi se desprinde în fruntea seriei

Lucrez...

Derby-ul Corona Braşov - SR Braşov a fost unul lipsit de spectacol, miza spunându-şi cuvântul.

Şicanaţi într-un mod demn de perioadele de tristă amintire ale fotbalului românesc de conducerea clubului Corona (detalii aici: ACUZELE LIGII SUPORTERILOR STEGARI. CSM Corona ar trebui să răspundă...), jucătorii „stegari” au răspuns cu un banner prin care au transmis mesajul: „1936, Steagu suntem noi”.

Corona a luat un avantaj de două goluri după reuitele semnate de Drăgoi, în minutele 13 şi 16. Firat a redus imediat din handicap şi apoi a ratat o ocazie imensă de egalare, reluând peste din careul mic. După pauză nu s-a mai jucat mare lucru. Corona a preferat să se apere, iar „galben-negrii” nu au găsit drumul spre careul lui Mutu. Pe final, Rusu a fost eliminat, al doilea cartonaş galben venind pentru întârzierea jocului.

După acest succes, Corona a ajuns la 20 de puncte, SR Braşov rămânând la cota 14.

Minutul 90+5 - Final. Corona se impune cu 2-1, la capătului unui meci modest. „Galben-albaştrii” se desprind în fruntea clasamentului şi sunt favoriţi cerţi la câştigarea seriei.

Minutul 86 - Rusu vede al doilea galben şi este eliminat.

Minutul 82 - Boţia scapă pe partea stângă şi trage peste.

Minutul 79 - Două schimbări la SR. Intră Păduraru şi Răducan, ies Iordache şi Boricean. Leonte şi H. Popa sunt avertizaţi.

Minutul 73 - Schimbare la Corona. Damian îl înlocuieşte pe Cristescu.

Minutul 69 - Cr. Burlacu vede cartonaşul galben.

Minutul 66 - Schimbare la Corona. Nicolau îl înlocuieşte pe Drăgoi.

Minutul 63 - Schimbare la SR. Intră Moraru, iese Fekete.

Minutul 62 - Mitu vede cartonaşul galben.

Minutul 57 - Schimbare la SR. Intră Szekely, iese E. Renţa.

Minutul 47 - Drăgoi este avertizat.

Minutul 46 - Schimbare la Corona. Boţia îl înlocuieşte pe Roşu.

Minutul 46 - Schimbare la SR. Intră Iordache, iese D. Renţa.

Minutul 46 - A început repriza a doua.

Minutul 45+1 - Pauză.

Minutul 31 - M. Burlacu este avertizat.

Minutul 28 - Cenk rateză incredibil din careul mic.

Minutul 17 - GOL SR. Firat înscrie cu capul şi reduce din handicap. 2-1.

Minutul 16 - GOL Corona. Acelaşi Drăgoi înscrie din 6 metri, din pasa lui Dumbravă. 2-0.

Minutul 13 - GOL Corona. Drăgoi marchează cu un şut de la 25 de metri. 1-0.

Minutul 8 - Cristescu trage din marginea careului, mingea trece mult pe lângă poarta lui Căucă.

Minutul 1 - A început meciul.

UPDATE: Echipele de start:

Corona: Mutu - Aszalos, Tălmaciu, M. Burlacu, Dumbravă, Leonte, Drăgoi, Alupoaie, Cristescu, Rusu, Roşu.

SR Braşov: Căucă - Boricean, E. Renţa, Şerban, Mitu - Cr. Burlacu - Fekete, D. Renţa - H. Popa, Firat, Răchişan.

Corona Braşov şi SR Braşov se duelează de la ora 15.00, pe Stadionul „Tineretului”, în runda a opta a Ligii 3, Seria a 5-a.

Înaintea meciului, Corona este prima în clasamentul seriei, cu 17 p, trei peste SR Braşov.

Partida va fi transmisă pe canalul de YouTube Steagu'TV.