myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

UPDATE. PROGRAMUL LIGII 2. FC BRAȘOV, prima etapă în deplasare...

  • Apreciez !Nu-mi place !-1
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

UPDATE. FC Brașov va susține primul meci din stagiunea 2022-2023 a Ligii 2 în deplasare, cu CSC Șelimbăr, pe 6 august. Prima dispută pe Stadionul „Tineretului” va fi cu Minaur Baia Mare, în 13 august. 

La o primă vedere, începutul de sezon pare accesibil pentru FC Brașov. Ca și în stagiunea trecută, „galben-negrii” se vor confrunta cu „greii” în partea a doua a campionatului.

Etapa 1 - 6.08.2022

CS Comunal Șelimbăr - FC Brașov

Politehnica Timișoara - Unirea Constanța
Progresul Spartac - Dinamo București
SC Oțelul Galați - Politehnica Iași
Viitorul Pandurii Târgu Jiu - CSC Dumbrăvița
Unirea Dej - FK Miercurea Ciuc
Concordia Chiajna - CSM Slatina
Steaua București - Metaloglobus București
Gloria Buzău - Ripensia Timișoara
Unirea Slobozia - Minaur Baia Mare

Etapa 2 – 13.08.2022

FC Brașov – Minaur Baia Mare
Ripensia Timișoara – Unirea Slobozia
Metaloglobus București – Gloria Buzău
CSM Slatina – Steaua București
FK Miercurea Ciuc – Concordia Chiajna
CSC Dumbrăvița – Unirea Dej
Politehnica Iași – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Dinamo București – SC Oțelul Galați
Unirea Constanța – Progresul Spartac
CS Comunal Șelimbăr – Politehnica Timișoara

Etapa 3 – 20.08.2022

Politehnica Timișoara – FC Brașov
Progresul Spartac – CS Comunal Șelimbăr
SC Oțelul Galați – Unirea Constanța
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Dinamo București
Unirea Dej – Politehnica Iași
Concordia Chiajna – CSC Dumbrăvița
Steaua București – FK Miercurea Ciuc
Gloria Buzău – CSM Slatina
Unirea Slobozia – Metaloglobus București
Minaur Baia Mare – Ripensia Timișoara

Etapa 4 – 27.08.2022

FC Brașov – Ripensia Timișoara
Metaloglobus București – Minaur Baia Mare
CSM Slatina – Unirea Slobozia
FK Miercurea Ciuc – Gloria Buzău
CSC Dumbrăvița – Steaua București
Politehnica Iași – Concordia Chiajna
Dinamo București – Unirea Dej
Unirea Constanța – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CS Comunal Șelimbăr – SC Oțelul Galați
Politehnica Timișoara – Progresul Spartac

Etapa 5 – 03.09.2022

Progresul Spartac – FC Brașov
SC Oțelul Galați – Politehnica Timișoara
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Comunal Șelimbăr
Unirea Dej – Unirea Constanța
Concordia Chiajna – Dinamo București
Steaua București – Politehnica Iași
Gloria Buzău – CSC Dumbrăvița
Unirea Slobozia – FK Miercurea Ciuc
Minaur Baia Mare – CSM Slatina
Ripensia Timișoara – Metaloglobus București

Etapa 6 – 10.09.2022

FC Brașov – Metaloglobus București
CSM Slatina – Ripensia Timișoara
FK Miercurea Ciuc – Minaur Baia Mare
CSC Dumbrăvița – Unirea Slobozia
Politehnica Iași – Gloria Buzău
Dinamo București – Steaua București
Unirea Constanța – Concordia Chiajna
CS Comunal Șelimbăr – Unirea Dej
Politehnica Timișoara – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Progresul Spartac – SC Oțelul Galați

Etapa 7 – 17.09.2022

SC Oțelul Galați – FC Brașov
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Progresul Spartac
Unirea Dej – Politehnica Timișoara
Concordia Chiajna – CS Comunal Șelimbăr
Steaua București – Unirea Constanța
Gloria Buzău – Dinamo București
Unirea Slobozia – Politehnica Iași
Minaur Baia Mare – CSC Dumbrăvița
Ripensia Timișoara – FK Miercurea Ciuc
Metaloglobus București – CSM Slatina

Etapa 8 – 01.10.2022

FC Brașov – CSM Slatina
FK Miercurea Ciuc – Metaloglobus București
CSC Dumbrăvița – Ripensia Timișoara
Politehnica Iași – Minaur Baia Mare
Dinamo București – Unirea Slobozia
Unirea Constanța – Gloria Buzău
CS Comunal Șelimbăr – Steaua București
Politehnica Timișoara – Concordia Chiajna
Progresul Spartac – Unirea Dej
SC Oțelul Galați – Viitorul Pandurii Târgu Jiu

Etapa 9 – 08.10.2022

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FC Brașov
Unirea Dej – SC Oțelul Galați
Concordia Chiajna – Progresul Spartac
Steaua București – Politehnica Timișoara
Gloria Buzău – CS Comunal Șelimbăr
Unirea Slobozia – Unirea Constanța
Minaur Baia Mare – Dinamo București
Ripensia Timișoara – Politehnica Iași
Metaloglobus București – CSC Dumbrăvița
CSM Slatina – FK Miercurea Ciuc

Etapa 10 – 15.10.2022

FC Brașov – FK Miercurea Ciuc
CSC Dumbrăvița – CSM Slatina
Politehnica Iași – Metaloglobus București
Dinamo București – Ripensia Timișoara
Unirea Constanța – Minaur Baia Mare
CS Comunal Șelimbăr – Unirea Slobozia
Politehnica Timișoara – Gloria Buzău
Progresul Spartac – Steaua București
SC Oțelul Galați – Concordia Chiajna
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Dej

Etapa 11 – 22.10.2022

Unirea Dej – FC Brașov
Concordia Chiajna – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Steaua București – SC Oțelul Galați
Gloria Buzău – Progresul Spartac
Unirea Slobozia – Politehnica Timișoara
Minaur Baia Mare – CS Comunal Șelimbăr
Ripensia Timișoara – Unirea Constanța
Metaloglobus București – Dinamo București
CSM Slatina – Politehnica Iași
FK Miercurea Ciuc – CSC Dumbrăvița

Etapa 12 – 29.10.2022

FC Brașov – CSC Dumbrăvița
Politehnica Iași – FK Miercurea Ciuc
Dinamo București – CSM Slatina
Unirea Constanța – Metaloglobus București
CS Comunal Șelimbăr – Ripensia Timișoara
Politehnica Timișoara – Minaur Baia Mare
Progresul Spartac – Unirea Slobozia
SC Oțelul Galați – Gloria Buzău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Steaua București
Unirea Dej – Concordia Chiajna

Etapa 13 – 05.11.2022

Concordia Chiajna – FC Brașov
Steaua București – Unirea Dej
Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Unirea Slobozia – SC Oțelul Galați
Minaur Baia Mare – Progresul Spartac
Ripensia Timișoara – Politehnica Timișoara
Metaloglobus București – CS Comunal Șelimbăr
CSM Slatina – Unirea Constanța
FK Miercurea Ciuc – Dinamo București
CSC Dumbrăvița – Politehnica Iași

Etapa 14 – 12.11.2022

FC Brașov – Politehnica Iași
Dinamo București – CSC Dumbrăvița
Unirea Constanța – FK Miercurea Ciuc
CS Comunal Șelimbăr – CSM Slatina
Politehnica Timișoara – Metaloglobus București
Progresul Spartac – Ripensia Timișoara
SC Oțelul Galați – Minaur Baia Mare
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Slobozia
Unirea Dej – Gloria Buzău
Concordia Chiajna – Steaua București

Etapa 15 – 26.11.2022

Steaua București – FC Brașov
Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Unirea Slobozia – Unirea Dej
Minaur Baia Mare – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timișoara – SC Oțelul Galați
Metaloglobus București – Progresul Spartac
CSM Slatina – Politehnica Timișoara
FK Miercurea Ciuc – CS Comunal Șelimbăr
CSC Dumbrăvița – Unirea Constanța
Politehnica Iași – Dinamo București

Etapa 16 – 03.12.2022

FC Brașov – Dinamo București
Unirea Constanța – Politehnica Iași
CS Comunal Șelimbăr – CSC Dumbrăvița
Politehnica Timișoara – FK Miercurea Ciuc
Progresul Spartac – CSM Slatina
SC Oțelul Galați – Metaloglobus București
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timișoara
Unirea Dej – Minaur Baia Mare
Concordia Chiajna – Unirea Slobozia
Steaua București – Gloria Buzău

Etapa 17 – 25.02.2023

Gloria Buzău – FC Brașov
Unirea Slobozia – Steaua București
Minaur Baia Mare – Concordia Chiajna
Ripensia Timișoara – Unirea Dej
Metaloglobus București – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSM Slatina – SC Oțelul Galați
FK Miercurea Ciuc – Progresul Spartac
CSC Dumbrăvița – Politehnica Timișoara
Politehnica Iași – CS Comunal Șelimbăr
Dinamo București – Unirea Constanța

Etapa 18 – 04.03.2023

FC Brașov – Unirea Constanța
CS Comunal Șelimbăr – Dinamo București
Politehnica Timișoara – Politehnica Iași
Progresul Spartac – CSC Dumbrăvița
SC Oțelul Galați – FK Miercurea Ciuc
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina
Unirea Dej – Metaloglobus București
Concordia Chiajna – Ripensia Timișoara
Steaua București – Minaur Baia Mare
Gloria Buzău – Unirea Slobozia

Etapa 19 – 11.03.2023

Unirea Slobozia – FC Brașov
Minaur Baia Mare – Gloria Buzău
Ripensia Timișoara – Steaua București
Metaloglobus București – Concordia Chiajna
CSM Slatina – Unirea Dej
FK Miercurea Ciuc – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSC Dumbrăvița – SC Oțelul Galați
Politehnica Iași – Progresul Spartac
Dinamo București – Politehnica Timișoara
Unirea Constanța – CS Comunal Șelimbăr

.................................................................................................................

Astăzi, la Casa Fotbalului, începând cu ora 12.00, are loc tragerea la sorți pentru sezonul competițional 2022-2023 al Ligii 2, care va începe în data de 6 august. 

Așa cum a informat FRF, competiţia Liga 2 Casa Pariurilor se va disputa în două faze, după cum urmează:

  • prima fază a competiţiei, la care vor participa 20 de echipe, va consta într-un sezon regular, doar tur, cu un total de 19 etape
  • a doua fază a competiţiei va consta într-un play-off şi un play-out. La play-off vor participa primele şase clasate, iar la play-out celelalte 14 echipe rămase, împărţite în două grupe, A şi B, cu câte şapte echipe fiecare.

Play-off-ul se va disputa în formatul tur-retur, cu un total de 10 etape.

Play-out-ul se va disputa într-un singur tur, cu un total de 7 etape.

Împărţirea celor 14 echipe din play-out în cele două grupe se va face în conformitate cu următoarea schemă, aprobată în cadrul Comitetului Executiv al FRF din 18 august 2020, în funcţie de locul ocupat la finalul sezonului regular, după cum urmează:

  • Grupa A: locurile 7, 10, 11, 14, 15, 18, 19
  • Grupa B: locurile 8, 9, 12, 13, 16, 17, 20.

La finalul play-off-ului, primele două clasate vor promova direct în Liga 1, în timp ce ocupantele locurilor 3 şi 4 vor juca meciuri de baraj, în dublă manşă, cu ocupantele locurilor 7 şi 8 din play-out-ul Superligii, după următoarea schemă:

  • Locul 3 din Liga 2 contra locului 8 din play-out-ul Ligii 1
  • Locul 4 din Liga 2 contra locului 7 din play-out-ul Ligii 1.

Echipele gazdă din manşa tur a barajului vor fi stabilite prin tragere la sorţi.

În ceea ce priveşte retrogradarea, din fiecare grupă a play-out-ului vor retrograda direct echipele clasate pe locurile 6 şi 7, în timp ce ocupantele locului 5 din fiecare grupă vor juca un meci de baraj în dublă manşă pentru menţinerea în Liga 2 Casa Pariurilor. Echipa gazdă din manşa tur a barajului va fi cea din grupa A.

Dacă se retrag echipe în timpul sezonului regular, numărul de retrogradate se va micșora corespunzător, însă împărțirea în cele două grupe se va face în același mod, luând în considerare locurile echipelor retrase ca fiind ultimele.

În ceea ce priveşte ordinea retrogradării în Liga 3, aceasta este dată în primul rând de poziţia ocupată la finalul play-out-ului, iar apoi, în cazul a două echipe aflate pe acelaşi loc în grupe diferite, de punctele acumulate la final de play-out.

 


Loading...

loading...

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate.



 

Meteo

 

Poza zilei

 
TEACHER ONLINE

Citește ziarul

Radio TexFm


FEG Education

Curs BNR

Joi, 29 Sep 2022
Euro   Euro   EUR   4.9486   Creștere
Dolarul american   Dolarul american   USD   5.1027   Scădere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.5502   Creștere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   5.2060   Scădere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2644   Creștere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.7268   Scădere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.5302   Creștere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   118.4600   Scădere
Acesta este spatiul pentru reclama ta!

Consideraţi că este momentul oportun pentru majorarea salariilor aleşilor locali?

Cele mai citite

                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter