BRAȘOV. Așa a pierdut Corona... un meci câștigat

• Poze
  • Video

Lucrez...

Lucrez...

Prima confruntare dintre Corona Brașov și CSM București, din semifinalele Ligii Naţionale la handbal feminin, care a avut loc astăzi la Sala Sporturilor „D. P. Colibași”, a fost una dramatică. Cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar, Corona conducea cu 24-22 și avea victoria în mână. Din păcate, acest lucru nu s-a întâmplat. Ospetele au egalat la 24 și au câștigat cu 28-26 după executarea aruncărilor de la 7 metri.

Prima repriză a fost una mai slabă pentru handbalistele de la Corona, dar Denisa Dedu a limitat mult proporţiile scorului. Jucătoarele antrenate de Bogdan Burcea și Dumitru Berbece nu au găsit soluţii în ofensivă, s-au lovit de un alt portar în zi mare, Mayssa Pessoa, iar în apărare au fost depășite de multe ori. Intervenţiile Denisei Dedu au făcut ca la cabine oaspetele să intre cu doar cinci goluri avans, 14-9.

Partea a doua a arătat mult mai bine, iar Corona a fost echipa net mai bună, chiar dacă la conferinţa de presă de după meci Bogdan Burcea a ţinut să precizeze din nou, pentru a câta oară, că CSM București este formaţia mai experimentată, mai valoroasă, cu handbaliste mult mai bune decât are Corona.

Denisa Dedu și-a continuat recitalul și a închis poarta, iar atacul a început să producă. Chiper, Zamfir și Hotea au marcat din toate poziţiile, iar Briscan a fost „ceas” de la 7 metri. Din minutul 36, de la 13-18, brașovencele au reușit șase goluri la rând și în minutul 45 au trecut la conducere pe tabelă. Din acel moment, Corona a fost mai mareu în faţă, și a intrat în ultimul minut cu două goluri avans. Oaspetele au reușit să se apropie la un gol, a venit o greșeală a Mihaelei Briscan, însă fetele în „albastru” au blocat atacul bucureștencelor. 10 secunde mai erau pe tabelă și mingea era în posesia formaţiei de la poalele Tâmpei, care avea meciul câștigat. A venit un moment incredibil, un „blackout” al Aureliei Brădeanu care a comis eroarea care a costat scump, o victorie uriașă cu CSM București. Cu 9 secunde înainte de final, căpitanul Coronei și al echipei naţionale s-a pierdut în faţa Anei Paula Rodrigues și, brazilianca i-a furat mingea, i-a pasat conaţionalei Deonise Fchinello, care a egalat.

La loviturile de la 7 metri, Mayssa Pessoa a făcut diferenţa apărând în faţa Andreei Pricopi și a Mihaelei Briscan. De partea cealaltă a ratat doar Martin, în timp ce Torstenson, Rodrigues, Glibko și Vărzaru au marcat. Golurile înscrise de Brădeanu și Apetrei nu au contat, CSM Bucureși a câștigat seria de aruncări de la 7 metri cu 4-2, meciul cu 28-26 și conduce la general cu 1-0.

A doua confruntare a seriei va avea loc sâmbătă, de la ora 19.45 la Sala Polivalentă din București.

Golurile Coronei în timpul regulamentar au fost marcate de: Chiper - 8, Zamfir - 5, Hotea și Briscan - 3, Brădeanu - 2, Tudor, Pricopi și Apetrei - câte 1.

La conferinţa de presă de după meci, antrenorul Coronei Bogdan Burcea a ţinut să spună din nou că între cele două formaţii este o diferenţă mare de clasă, că handbalistele de la CSM București sunt mult mai valoroase decât cele de la Corona. Totuși, echipa mai slabă în opinia tehnicianului, cu jucătoare mai puţin valoroase, a dominat autoritar repriza a doua și a avut victoria în mână. „A fost un meci încrâncenat. Cu riscul de a avea critici trebuie să spun că există o diferenţă clară de valoare între cele două echipe și aceasta și-a spus cuvântul. Le felicit pe fete, au luptat, au muncit. Nu se pune problema să arunc vina pe o juctoare. Nu îmi stă în caracter să blamez o singură handbalistă. Nu pot să pun la zid pe nimeni, să o facă presa dacă vrea. Mă doare sufletul pentru ele, pentru munca fetelor, toată lumea și-a dorit această victorie, dar pe final am făcut două greșeli mari”, a punctat Burcea.

La rândul ei, Oana Bondar a precizat că echipa de la poalele Tâmpei a și-a demonstrat valoarea: „Ne-am dorit enorm să câștigăm acest meci. Am luptat, am recuperat un deficit de cinci goluri, dar pe final cred că și-a spus cuvântul frica de victorie. Când vrei prea mult să nu greșești, se întâmplă să o faci. Suntem o echipă valoroasă, am arătat acest lucru, ne-am luptat de la egal la egal cu HCM Baia Mare și cu CSM București. Cred că acest rezultat este unul nedrept”.