Corona, la 60 de secunde de o mare victorie

• Poze
  • Video

Lucrez...

Lucrez...

Prima confruntare dintre Corona Brașov și CSM București, din semifinalele Ligii Naționale de handbal feminin, care a avut loc marți seară la Sala Sporturilor „D. P. Colibași”, a fost una dramatică. Cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar, Corona conducea cu 24-22 și avea victoria în mână. Din păcate, acest lucru nu s-a produs. Oaspetele au egalat la 24 și au câștigat cu 28-26 după executarea aruncărilor de la 7 metri.

Prima repriză a fost una mai slabă pentru handbalistele de la Corona, dar Denisa Dedu, cu o evoluție fabuloasă, a limitat mult proporțiile scorului. Jucătoarele antrenate de Bogdan Burcea și Dumitru Berbece nu au găsit soluții în ofensivă, s-au lovit de un alt portar în zi mare, Mayssa Pessoa, iar în apărare au fost depășite de multe ori. Paradele Denisei Dedu au făcut ca oaspetele să intre la cabine cu doar cinci goluri avans, 14-9.

Partea a doua a arătat altfel, iar Corona a fost echipa net mai bună. Denisa Dedu și-a continuat recitalul și a închis poarta, iar atacul a început să producă. Chiper, Zamfir și Hotea au marcat din toate pozițiile, iar Briscan a fost „ceas” la aruncările de la 7 metri. Din minutul 36, de la 13-18, brașovencele au reușit șase goluri la rând și în minutul 45 au trecut la conducere. Din acel moment, Corona a fost mai mereu în față și a intrat în ultimul minut cu două goluri avans. Oaspetele au reușit să se apropie la un gol, a venit o greșeală a Mihaelei Briscan, însă fetele în „albastru” au blocat atacul bucureștencelor. 10 secunde mai erau pe tabelă și mingea era în posesia formației de la poalele Tâmpei, care avea meciul câștigat. A venit, însă, un moment incredibil, un „blackout” al Aureliei Brădeanu, care a comis o eroare nepermisă ce a costat scump Corona. Căpitanul Coronei și al echipei naționale s-a pierdut în fața Anei Paula Rodrigues, brazilianca i-a furat mingea, i-a pasat conaționalei Deonise Fachinello, care a egalat.

La loviturile de la 7 metri, Mayssa Pessoa a făcut diferența, apărând în fața Andreei Pricopi și a Mihaelei Briscan. De partea cealaltă a ratat doar Martin, în timp ce Torstensson, Rodrigues, Glibko și Vărzaru au marcat. Golurile înscrise de Brădeanu și Apetrei nu au contat, CSM București a câștigat seria de aruncări de la 7 metri cu 4-2, meciul cu 28-26 și conduce la general cu 1-0.

A doua confruntare a seriei va avea loc sâmbătă, de la ora 19.45, la Sala Polivalentă din București.

Golurile Coronei în timpul regulamentar au fost marcate de: Chiper - 8, Zamfir - 5, Hotea și Briscan - 3, Brădeanu - 2, Tudor, Pricopi și Apetrei - câte 1.

Eterna concluzie, diferența mare de valoare

La conferința de presă de după meci, antrenorul Coronei, Bogdan Burcea, a ținut să spună, din nou, că între cele două formații este o diferență mare de clasă, că handbalistele de la CSM București sunt mult mai valoroase decât cele de la Corona. Totuși, echipa mai slabă în opinia tehnicianului, cu jucătoare mai puțin cotate, a dominat autoritar repriza a doua și a avut victoria în mână.

„A fost un meci încrâncenat. Cu riscul de a avea critici, trebuie să spun că există o diferență clară de valoare între cele două echipe și aceasta și-a spus cuvântul. Le felicit pe fete, au luptat, au muncit. Nu se pune problema să arunc vina pe o jucătoare. Nu îmi stă în caracter să blamez o singură handbalistă. Nu pot să pun la zid pe nimeni, să o facă presa dacă vrea. Mă doare sufletul pentru ele, pentru munca fetelor, toată lumea și-a dorit această victorie, dar pe final am făcut două greșeli mari”, a punctat Burcea.

La rândul ei, Oana Bondar a precizat că echipa de la poalele Tâmpei  și-a demonstrat valoarea: „Ne-am dorit enorm să câștigăm. Am luptat, am recuperat un deficit de cinci goluri, dar pe final cred că și-a spus cuvântul frica de victorie. Când vrei prea mult să nu greșești, se întâmplă să o faci. Suntem o echipă valoroasă, am arătat acest lucru, ne-am luptat de la egal la egal cu HCM Baia Mare și cu CSM București. Cred că acest rezultat este unul nedrept”.

Cristina Vărzaru și-a lăudat adversarele

De partea cealaltă, Cristina Vărzaru a declarat: „Nu sunt de acord cu ce a spus tehnicianul Bogdan Burcea. Nu există o diferență mare de valoare între noi și Corona Brașov. În afară de HCM Baia Mare, Corona este singura formație care ne-a pus probleme de fiecare dată când ne-am întâlnit. Astfel de meciuri ne ajută să creștem. Corona a avut puterea să revină de la un handicap de cinci goluri și să ne conducă până spre final, asta spune multe despre valoarea echipei. Sunt convinsă că și la București vom avea un meci la fel de greu”.