myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

BRAȘOV. Cu ce probleme se confruntă marile companii din zona metropolitană / Discuții cu primarul Coliban

  • Apreciez !Nu-mi place !-5
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Primarul Allen Coliban a avut ieri o întâlnire cu reprezentanții companiilor din Brașov și din zona metropolitană, pentru a identifica cele mai bune soluții prin care Municipalitatea poate sprijini mediul de afaceri, în această perioadă complicată, dar și pentru a apela la susținerea acestora pentru atragerea de noi investitori.

La întâlnire au participat aproximativ 40 de decidenți ai companiilor importante din Brașov, alături de reprezentanții Camerei de Comerț și Industrie, Clubului Economic German, Clubului Francofon de Afaceri și cei doi viceprimari, Flavia Boghiu și Sebastian Rusu.

Temele discuției au fost legate de modul în care pandemia a afectat sectorul economic din zona Brașovului, modul în care Municipalitatea se poate implica cu măsuri și investiții în sprijinirea acestui sector, care sunt problemele cu care se confruntă companiile, inclusiv lipsa resursei umane.

Conform unui comunicat remis de Primăria Brașov, discuțiile, care au durat două ore, s-au axat pe problemele generale sau specifice din fiecare sector de activitate, pe teme privind dezvoltarea metropolitană, subiectul trenului metropolitan sau al mobilității ecologice până la locul de muncă, nevoia surselor alternative de energie și reciclarea selectivă în caz de consum industrial. Alții au punctat nevoia dezbaterilor asupra noului PUG și impactul acestuia în regiune și pentru afacerile de aici.

Alt punct atins în discuție a fost acela al parcului ondustrial și nevoia de achiziționare de către Primărie a unor terenuri strategic economice și urbanistice.

„De exemplu, pentru Schaeffler România, principalele probleme sunt legate de asigurarea accesului pentru transportul de marfă, care se poate rezolva prin finalizarea lucrărilor de modernizare a străzii Cucului, nevoia de a atrage resursă umană din afara județului, deoarece în zona Brașovului nu mai este disponibilă, iar aceasta se poate face prin intermediul Școlii Profesionale Germane Kronstadt (SPGK), dar este nevoie ca lucrările de construire a căminului de elevi de la SPGK să se finalizeze cât mai repede, și, nu în ultimul rând, transportul angajaților, care s-ar putea face prin intermediul unui tren metropolitan.
Pentru Selgros, având în vedere că turismul este una dintre activitățile economice majore la nivelul orașului, Municipalitatea ar trebui să se implice activ în sprijinirea sectorului HORECA.
Kronospan a solicitat sprijinul pentru un proiect de reciclare a deșeurilor din lemn, de ex. mobilier vechi, dar și pentru găsirea de soluții de către RATBV pentru transportul angajaților, iar reprezentantul BILKA, având în vedere că are o investiție foarte mare, în derulare, în cartierul Tractorul, a solicitat clarificare situației urbanistice pentru acea zonă”, se arată în comunicat.

Nu în ultimul rând, companiile și-au arătat interesul de a continua sau de a iniția noi proiecte de responsabilitate socială, astfel încât implicarea lor în viața comunității să fie mult mai prezentă.

La finalul discuției, primarul Allen Coliban a invitat toți „actorii” din zona mediului de afaceri la continuarea dialogului și a colaborării prin înființarea unui unui organism de consultare pentru administrația publică locală, respectiv a unui Consiliu Consultativ cu Mediul de Afaceri, care ar putea fi reunit constant, ca liant între autorități și mediul privat.

 


Loading...

loading...

Comentarii  

Barbu Gh.
-1 #1 Barbu Gh. 24-03-2021 13:35
Ce să vorbească cu „I.T.”-istul ăsta? La ce se pricepe el, concret? Și, nu, fieisbuciucul nu-i vreun talent, vreo pricepere sau vreo știință. Nu, fieisbuciucul este pentru funcționalii ăia care au habar doar să dea „like” la poze cu pisici. Și care cred că dacă au citit ce-a „postat” Cruduța sau vecina de palier este ca și cum ar fi citit un roman de Dostoievski.
Citat | Raportează către un administrator
Dan, dac liber
-2 #2 Dan, dac liber 24-03-2021 13:57
Citez pe Barbu Gh.:
Ce să vorbească cu „I.T.”-istul ăsta? La ce se pricepe el, concret? Și, nu, fieisbuciucul nu-i vreun talent, vreo pricepere sau vreo știință. Nu, fieisbuciucul este pentru funcționalii ăia care au habar doar să dea „like” la poze cu pisici. Și care cred că dacă au citit ce-a „postat” Cruduța sau vecina de palier este ca și cum ar fi citit un roman de Dostoievski.

scripcărelule, apucă-te de muncă!
Citat | Raportează către un administrator
George G
+1 #3 George G 24-03-2021 15:22
Dane, stai calm, ca imediat iti da cate "-", ca a invatat sa dea mai multe.
Iti dai seama cat de mult "munceste", de are timp sa stea pe aici toata ziua. Noi, p****ea, muncim ca sa ii platim lui ajutorul de somaj sau handicap.
Citat | Raportează către un administrator
dan, dac liber
+1 #4 dan, dac liber 24-03-2021 16:57
Citez pe George G:
Dane, stai calm, ca imediat iti da cate "-", ca a invatat sa dea mai multe.
Iti dai seama cat de mult "munceste", de are timp sa stea pe aici toata ziua. Noi, p****ea, muncim ca sa ii platim lui ajutorul de somaj sau handicap.

dă-l în casper de scripat travestit! În loc să muncească, bate câmpii pe aici!
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
-2 #5 Barbu Gh. 24-03-2021 18:01
Citez pe George G:
Dane, stai calm, ca imediat iti da cate "-", ca a invatat sa dea mai multe.
Iti dai seama cat de mult "munceste", de are timp sa stea pe aici toata ziua. Noi, p****ea, muncim ca sa ii platim lui ajutorul de somaj sau handicap.


Vierme funcțional, atârnătorule la buget, roagă-l pe milogul ăstălalt, „dacul verde”, să-ți explice ce însemnătate au cifrele, numerele.... poate n-o fi așa cretin ca tine.
Prăpăditule, oare când vor începe ăștia să scuipe dintre bugetari? Să nu mai ajungă bani din impozitele cu care mă rupe statul la retardați ca tine.
Citat | Raportează către un administrator
George G
0 #6 George G 24-03-2021 18:12
Eu sunt "atarnator la buget" ?! EU???
Cand tu stai acasa pe banii mei si ai celorlalti ce cotizeaza luna de luna la CAS ca sa ai tu ce baga pe gat in timp ce stai toata ziua pe canapea aruncand cu spume in stanga si in dreapta. Ce bani din impozite?! Ce impozite platesti tu, lepro?! Tu stai numai sa iti intre bani, ca munca-i pentru fraieri.
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
-3 #7 Barbu Gh. 24-03-2021 19:39
Citez pe George G:
Eu sunt "atarnator la buget" ?! EU???
Cand tu stai acasa pe banii mei si ai celorlalti ce cotizeaza luna de luna la CAS ca sa ai tu ce baga pe gat in timp ce stai toata ziua pe canapea aruncand cu spume in stanga si in dreapta. Ce bani din impozite?! Ce impozite platesti tu, lepro?! Tu stai numai sa iti intre bani, ca munca-i pentru fraieri.


Da, prăpăditule, ești atârnător la buget. Un bugetar împuțit și funcțional căruia eu îi plătesc salariul, haită nenorocită ce ești! Din ăia 47% cu cât mă cocoșează statul ca să îți dea statul salariul, sporuri, vouchere....
Dejectie asistată ce ești!!!
Citat | Raportează către un administrator
George G
+1 #8 George G 24-03-2021 19:53
Ironic cum tu, o persoana ce trăiește doar din ajutorul de stat, îmi reproșezi mie și altor utilizatori ai acestui site ca noi suntem plătiți de către tine. Pai cu ce sa cotizezi tu, când nu produci nici un ban?! Nici lucrător necalificat la Comprest nu ajungi. Tu, un nimic, ii acuzi pe restul de alte lucruri, dar sunt exact lucrurile pe care tu le faci, adică nimic. Du-te și muncește, lasa comentatul pe aici, și poate o sa zâmbești într-o buna zi.
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
-3 #9 Barbu Gh. 24-03-2021 20:08
Citez pe George G:
Ironic cum tu, o persoana ce trăiește doar din ajutorul de stat, îmi reproșezi mie și altor utilizatori ai acestui site ca noi suntem plătiți de către tine. Pai cu ce sa cotizezi tu, când nu produci nici un ban?! Nici lucrător necalificat la Comprest nu ajungi. Tu, un nimic, ii acuzi pe restul de alte lucruri, dar sunt exact lucrurile pe care tu le faci, adică nimic. Du-te și muncește, lasa comentatul pe aici, și poate o sa zâmbești într-o buna zi.


Sictir și poate s-o trezi careva să vă mai reducă numărul, că tare mulți, proști și nenorociți sunteți. Sunteți inutili și dăunători societății, exact ca celule canceroase într-un organism.
Și o să zâmbesc atunci când vor mai fi doar un sfert din hoiturile bugetare de acum cu salariile la jumătate și fără sporuri, „norme” și vouchere. Da, vierme parazit? Dejecție nenorocită ce ești.
Citat | Raportează către un administrator
George G
+1 #10 George G 24-03-2021 20:12
Te oftici ca tu pe lângă ajutorul de la stat nu primești nimic? Pai normal, ca dacă ar fi după mine, nici pe ala nu ar trebui sa îl primești. La munca în ocna cu tine, ca să simți cum e sa pui osul la treaba.

Hai gata, ca iar ti-am dat cam multa importanta și începi sa te crezi taur, știi vorba aia.
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
-3 #11 Barbu Gh. 24-03-2021 20:22
Citez pe George G:
Te oftici ca tu pe lângă ajutorul de la stat nu primești nimic? Pai normal, ca dacă ar fi după mine, nici pe ala nu ar trebui sa îl primești. La munca în ocna cu tine, ca să simți cum e sa pui osul la treaba.

Hai gata, ca iar ti-am dat cam multa importanta și începi sa te crezi taur, știi vorba aia.


Când ți-am zis că ești o dejecție parazită și atârnătoare la buget ai crezut că te laud?
Vierme parazit ce ești. Gunoi bugetar. Hai cu restructurarea cât mai rapidă a inutililor de bugetari. Împuțiți atmosfera orașului. Trăiți degeaba, nu aveți nici-o utilitate.
Citat | Raportează către un administrator