myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

BRAȘOV. Alte 6 obiective din oraș vor fi puse în valoare prin iluminat arhitectural

  • Apreciez !Nu-mi place !0
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 
Municipalitatea va ilumina arhitectural șase obiective din Municipiul Brașov. Este vorba despre: clădirea Muzeului de Istorie Brașov, clădirea Primăriei Municipiului Brașov, Poarta Șchei, clădirea Casa Junilor, clădirea Operei Brașov, strada După Ziduri.
 
Din partea Primăriei Brașov am fost informați că, la sfârșitul lunii mai, s-a semnat, cu SC BIT Energy System SRL, un contract pentru realizarea studiului de fezabilitate privind realizarea iluminatului arhitectural pentru cele șase obiective. Valoarea acestui contract, cu durata de 90 de zile, este de 54.000 de lei (fără TVA). 
 
„Anul acesta vom continua proiectul nostru de realizare a unui iluminat arhitectural pentru obiectivele importante ale orașului nostru. Am început cu Cetățuia, am continuat cu Rectoratul, iar ultimul proiect de iluminat arhitectural a fost cel al Teatrului Dramatic. Consider că cele trei proiecte au schimbat în bine imaginea orașului nostru, pentru că Brașovul este frumos și pe timpul nopții, și, tocmai de aceea, vreau să continuăm acest demers. La sfârșitul lunii august, după ce vom avea SF-ul, sperăm să putem lansa licitația pentru proiectul tehnic și realizarea lucrărilor, iar demersul  nostru să fie preluat și de către proprietarii altor clădiri reprezentative ale orașului nostru, astfel încât să scoatem în evidență patrimoniul cultural al Brașovului, indiferent dacă este zi sau noapte”, a declarat primarul George Scripcaru.
 
În proiect este specificat faptul că reţeaua de alimentare cu energie electrică se va realiza în variantă subterană. Pentru fiecare obiectiv se va ţine cont de caracteristicile arhitecturale specifice ale construcțiilor. Aparatele de iluminat vor fi echipate cu surse de tip LED, iar stâlpii de iluminat vor permite executarea legăturilor de tip intrare-ieşire în interiorul stâlpului şi vor fi prevăzuţi cu fante de acces şi capace de vizitare.
 
Aparatele de iluminat vor fi montate pe fațadele clădirilor sau după caz încastrate în pardoseală cu lumină caldă și focalizare îngustă, medie sau largă în funcție de elementele ce vor fi scoase în evidență, dar nu vor influența vizual pe timp de zi obiectivele. 

 


Loading...

loading...

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 
Imobiliare.ro

Poza zilei

 
Insigra Angajeaza

Citește ziarul

Radio TexFm


Anunturi MyTEX
Vrei sa-ti dezvolti afacerea?

Curs BNR

Vi, 21 Feb 2020
Euro   Euro   EUR   4.8026   Creștere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.4462   Creștere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.7406   Creștere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.5258   Creștere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2503   Scădere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.3532   Creștere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.4556   Creștere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   142.3500   Creștere
Anunturi MyTEX

Va face faţă Gabriela Scutea funcţiei de procuror general al României?

                       
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter