myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

Către conducerea Primăriei BRAȘOV. „Atunci când îți recunoști public incompetența”! Comunicat de presă...

  • Apreciez !Nu-mi place !+1
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 
În lumina ultimelor evenimente, care au lovit puternic CSM Corona (grupare susținută din bani publici, aflată în subordinea Primăriei Brașov) în planul credibilității în special, cele cu trecerea Centrului de Excelență la handbal feminin la Sf. Gheorghe și desființarea echipei de polo seniori (despre care noi am relatat aici: Ce A PROMIS primarul Brașovului cu Centrul de Excelență în handbal?! FINALITATEA... & Încă una de la CORONA BRAȘOV! Ce echipă se desființează?!... Jucătorii, în grup la Primărie! & „Către Primărelul George Scripcaru”... POLO ȘI CORONA BRAȘOV! Un consilier local acuză!), a venit și o reacție din partea unui partid.
 
Astfel, PRO România Brașov a trimis următorul comunicat de presă:  
 
„Atunci când îți recunoști public incompetența!
 
Ultimele zile au adus două noi subiecte de interes local, care ne arată încă odată cât de slab este gestionat sportul în municipiul Brașov.
 
Acum câțiva ani, se anunța cu surle și trâmbițe înființarea la Brașov a unui centru de excelență în handbal feminin și a unui centru olimpic la handbal masculin. Dacă la băieți această mișcare ar fi fost de înțeles prin dorința de a avea la îndemână cei mai buni tineri handbaliști pentru a reînființa echipa de seniori a Brașovului, la feminin a fost o decizie greu de înțeles la acel moment, deoarece la echipa de handbal a Brașovului se puneau bazele unui centru de junioare foarte puternic. Mai mult, apăruse și un club privat care a și devenit campion național la junioare acum doi ani. Până la urmă, fără nici o consultare a specialiștilor sau a cetățenilor, fiind vorba de susținere din bani publici, se dă drumul la acest centru.
 
După câțiva ani, văzând că nu se pun bazele unui proiect serios, centrul de băieți se desființează și astfel se șterge de pe harta handbalului masculin orașul nostru. La fete, situația este și mai gravă, după ce au ocupat puțina infrastructură existentă și au cheltuit din banii brașovenilor, FRH (Federația Română de Handbal) mută acest centru la vecinii de la Sfântu Gheorghe. Poate nu este o pierdere foarte mare în plan sportiv, dar în plan managerial și de imagine pune actuala conducere a orașului într-o nouă ipostază jenantă, iar brașovenii trebuie să țină cont de acest lucru pe viitor.
 
Acum șase ani apare la Brașov și echipa de polo pe apă seniori, un «mariaj» ciudat la început cu cei de la Sportul Studențesc București, dar care s-a dovedit foarte util orașului nostru. Au sosit la Brașov oameni care iubesc acest frumos sport și investesc bani privați, gen Oana Dinulescu, și mai ales nume sonore ale domeniului, gen Nicu Oanță ca jucător sau RELU GEORGESCU (echivalentul lui Gh. HAGI în fotbal pentru cine nu-l cunoaște) ca antrenor. Deja din primul an lumea este interesată de noul fenomen sportiv și chiar se formează grupe de copii și juniori.
 
Relu Georgescu duce echipa în finala Cupei României și chiar în cupele europene, aducând o imagine pozitivă orașului nostru. Era un lucru prea frumos care să dainuie și atunci s-a rupt parteneriatul cu Sportul Studențesc, cu o explicație totuși plauzibilă: au crescut copiii Brașovului și trebuie să le oferim șansa să joace la seniori, ba chiar s-a pus monopol pe Bazinul Olimpic pentru ca acești copii să aibe condiții de performanță!
 
Ce să vezi, după doar un an de zile și un sezon neîncheiat din cauza pandemiei: echipa de polo de apă a Brașovului se desființează, invocându-se lipsa finanțării. Asta e o nouă «gogoașă» a conducătorilor noștri iubiți, atâta timp cât se știa că în 2020 clubul sportiv municipal i s-a alocat un buget superior celui din 2019!
Curajoși, poloiștii s-au dus să ceară explicații direct la Primărie.
 
Când ți se «pichetează» intrarea de către proprii «copii», rușinea față de ei trebuie să fie maximă și mai ales un mesaj clar către cetățeni: PRIN FIECARE FAPTĂ A ACTUALEI ADMINISTRAȚII, SE DISTRUGE ȘI CE A MAI RĂMAS DIN SPORTUL BRAȘOVEAN!
 
Pro Romania Brașov nu vă permite prin persoana mea astfel de atitudini privind sportul brașovean !
 
Ciprian JURUBESCU
Coordonator Departamentul de sport”.

 


Loading...

loading...

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 
Pro Romania

Meteo

 

Poza zilei

 
Brai-Cata - Colecteaza selectiv

Citește ziarul

Radio TexFm


FEG Education

Curs BNR

Vi, 18 Sep 2020
Euro   Euro   EUR   4.8582   Scădere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.0972   Scădere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.3220   Scădere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.5132   Scădere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2476   Creștere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.1126   Scădere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.4839   Scădere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   134.9000   Creștere
Coronavirus Preturi Nesimtite
Acesta este spatiul pentru reclama ta!

Consideraţi că există interes politic pentru realizarea auostrăzii Braşov-Comarnic?

Campanii Publicitare Outdoor
                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter