myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

BRAȘOV. Conferință cu primarul Allen Coliban, pentru lansarea proiectului MOBILITAR (VIDEO)

  • Apreciez !Nu-mi place !-3
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Primarul Allen Coliban participă, în această dimineață, la o conferință de presă care are ca temă lansarea Laboratorului comunitar de mobilitate - MOBILITAR. La conferința participă și Răzvan Pătrașcu - Brașov Design Center și Erika Andrási - Fundaţia Comunitară Brașov.

„Avem un parteneriat în acest proiect și mai important este cadrul pe care împreună îl punem în fața brașovenilor și felul în care instrumente de design ajung să fie folosite în slujba dezvoltării orașului nostru. Puterea unei comunități și a unui oraș este dată și de felul în care cetățenii se implică, este dată și de latura de voluntariat, iar tot ceea ce se întâmplă la Brașov Design Center și proiectul Mobilitar este un astfel de exemplu. Este bazat pe voluntariat, pe ore pe care niște experți ai Brașovului le donează în folosul comunității, în rezolvarea unor probleme importante pentru dezvoltarea orașului nostru, fie că vorbim de aspecte care țin de mobilitate, fie că vorbim de lucruri punctuale în rezolvarea unor probleme de dezvoltare urbană”, a declarat primarul Allen Coliban, la începutul conferinței.

„Ținta este ca, până în 2030, să avem un oraș ale cărui servicii publice să fie dezvoltate în jurul nevoilor utilizatorilor prin metode de design, prin platforme precum Mobilitar, despre care vorbim astăzi, ce ajută la mijlocirea relației între cetățean - autorități - experți, în sprijinul unor soluții pe termen lung. Așadar, ținta noastră este să dezvoltăm pe termen lung o platformă care să contribuie la designul acestor servicii publice, în relație strânsă cu strategiile de dezvoltare ale orașului și cu posibilitățile de finanțare a acestor viitoare soluții, dar și în strânsă relație cu nevoile cotidiene ale cetățenilor legate de mobilitate în mod special, pe proiectul Mobilitar”, a declarat Răzvan Pătrașcu.

El a precizat că proiectul prevede o platformă cu 10 sesiuni anuale de ateliere și conferințe, fiecare urmărind atragerea de date dinspre cetățeni și dinspre diverși specialiști. De exemplu, pentru primele sesiuni, care se vor desfășura începând din acest an și pe parcursul anului 2021, printre teme se numără accesibilitatea transportului public. Potrivit acestuia, ideea proiectului este de aduce teme care să poată să fie dezvoltate cu ajutorul cetățenilor.

„Vorbim despre construirea unei viziuni de fapt și a unei perspective pe termen mediu și lung, vorbim despre Brașovul anului 2030 și este important momentul în care avem acest dialog și aceste inițiative, pentru că Planul Urbanistic General al orașului, al municipiului, este în curs de elaborare, iar acest plan urbanistic va trasa tușele acelea groase pentru dezvoltarea orașului pentru următorii 10 ani. Întreg procesul de elaborare a PUG trebuie să fie un proces participativ și nu pot decât să mă bucur de această aliniere de energii și de astre, astfel încât demersul de actualizare a PUG inițiat dinspre administrația locală se întâlnește cu inițiativa venită dinspre societatea civilă și dinspre Brașov Design Center. Putem lucra împreună pentru a defini direcțiile acestea de dezvoltare ale orașului. Rolul administrației locale într-un astfel de proiect ar trebui să fie cel de catalizator, de susținător și de agregator de energii, astfel încât să ne asigurăm că există un cadru coerent, transparent, bine așezat, în care cetățenii să se poată implica și să poată veni cu idei, să poată veni cu competențe în acest proiect. Sunt optimist, mă bucur că avem la Brașov astfel de proiecte, astfel de oameni”, a mai declarat și primarul Allen Coliban.

VIDEO - AICI

 


Loading...

loading...

Comentarii  

Barbu Gh.
+3 #1 Barbu Gh. 18-11-2020 11:14
„IT”-istule, ce faci cu scursura de milițian pensionar special? Zi, mincinosule!?
Citat | Raportează către un administrator
gigicu
+2 #2 gigicu 18-11-2020 11:41
it-isti cu numele ... ca studiile le fac prostii in tara asta!
Citat | Raportează către un administrator
KAKA MAKA WAX
+1 #3 KAKA MAKA WAX 18-11-2020 12:02
Și cu ce găselnițe mai vii , băi colibane ? Brașovul " arde " și colibanul se chiaptănă . Mai trage-i cu niște gargariseli , minciunele , demagogele precum ai făcut-o în campania electorală .
Citat | Raportează către un administrator
Rares
0 #4 Rares 19-11-2020 05:27
Nu l mai dati pe pacaliciul asta mincinos la ziar!
Face usr ul si brasovul de rusine! Du-te bah si pune mana pe carte, mincinos ce esti!
Mi ai furat votul, dar in 6 dec votul nu va mai ajunge la mizeria usr-ista iasoveana!
Citat | Raportează către un administrator

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 
Compania APA

Meteo

 
MyTex - Stiri Online Brasov

Poza zilei

 
Brai-Cata - Colecteaza selectiv

Citește ziarul

Radio TexFm


Curs BNR

Mie, 23 Iun 2021
Euro   Euro   EUR   4.9259   Creștere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.1259   Scădere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.7599   Creștere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.4930   Scădere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2305   Scădere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.3554   Creștere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.5185   Creștere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   141.2100   Creștere

Bitcoin Exchange

Agentii imobiliare Brasov

Anunturi Chirii Brasov

Anunturi MyTEX
Anunturi MyTEX

Credeți că noua echipă FC Brașov va reuși să îndeplinească obiectivul impus de Municipalitate: menținerea în Liga 2?

Campanii Publicitare Outdoor

Cele mai citite

                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter