myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

BRAȘOV. Ce se mai întâmplă cu reorganizarea Poliției Locale? Primarul Coliban, câștig în instanță

  • Apreciez !Nu-mi place !+8
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

După schimbul de replici tăioase dintre primarul Allen Coliban și șeful Poliției Locale Brașov, Nicolae Aldea, legate de examenele date de polițiștii locali în cadrul procesului de reorganizare a instituției, autoritățile locale au „uitat” să mai ofere informații despre cum decurge această acțiune.

Amintim că, în februarie, Consiliul Local Brașov a fost dat în judecată pentru că a aprobat propunerea primarului Allen Coliban de a reorganiza Poliția Locală Brașov, care implică eliminarea unor posturi din cadrul instituției.

Potrivit datelor de pe site-ul Tribunalului Brașov, 10 polițiști locali, prin Sindicatul Ordine și Siguranță, au calitate de reclamanți, alături de sindicat, iar pârâți sunt Consiliul Local și Poliția Locală.

Reclamanții au solicitat suspendarea Hotărârii Consiliulul Local nr. 7 din 27.01.2021 privind aprobarea Organigramei și a Statului de funcții ale Poliției Locale Brașov. Cu toate acestea, examenele au continuat, iar în luna martie, Tribunalul Brașov a respins cererea de suspendare.

Iată decizia instanței:

„10.03.2021
Ora estimata: 8:30
Complet: CAF5 (sala T5)
Tip solutie: Respinge cererea de suspendare
Solutia pe scurt: Respinge excepţia lipsei de interes a reclamanţilor, invocată de pârâtul CL Braşov. Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtei Poliţia Locală Braşov, invocată de aceasta. Respinge cererea de «suspendare a executării HCL mun. Braşov nr. 7/27.01.2021 şi a Deciziei Poliţiei Locale Braşov nr. 14/09.02.2021» formulată de reclamanţii CĂLĂICAN ŞTEFAN, CZIFRA ILDIKO, BUTNARIU VASILICA, PULŢEA CĂTĂLIN, ZÂRNOVAN FLORIN, GHEORGHIŢĂ CONSTANTIN, ALBU ION, GURZUN ŞTEFAN şi LUNGU DANIEL, toţi prin SINDICATUL ORDINE ŞI SIGURANŢĂ în contradictoriu cu pârâţii CONSILIUL LOCAL AL MUNICIPIULUI BRAŞOV şi POLIŢIA LOCALĂ BRAŞOV. Cu drept de recurs în termen de 5 zile de la comunicare, ce se va depune la Tribunalul Braşov. Pronunţată azi, 10.03.2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarâre 195/2021 10.03.2021”.

Până în prezent, decizia nu a fost atacată cu recurs, potrivit datelor de pe site-ul Tribunalului Brașov.

Pe de altă parte, amintim că, la începutul lunii martie, reprezentanții Poliției Locale Brașov anunțaseră că polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Brașov vor verifica în ce condiții au fost date examenele la Poliția Locală Brașov, după ce au apărut zvonuri că ar fi fost fraudate.

„În urma analizei bazate pe declarațiile, verbale și scrise, date de participanții la organizarea și desfășurarea concursului, deși nu există probe directe care să conducă la concluzia existenței unor cazuri de fraudare a examenului, însă constatând că există unele suspiciuni rezonabile care ar putea genera o situație de neîncredere în corectitudinea concursului, directorul Poliției Locale Brașov a luat hotărârea de a sesiza organele de cercetare penală pentru efectuarea de verificări potrivit prevederilor legale”, au transmis reprezentanții Poliției Locale Brașov, pe 4 martie.

De atunci, autoritățile locale nu au revenit cu informații despre acest subiect.

Mai multe informații despre examenele date și despre funcțiile vacante la nivelul Poliției Locale Brașov - AICI.

VEZI ȘI:

BRAȘOV. „RĂZBOI RECE”. Șeful Poliției Locale, RĂSPUNS pentru primarul Coliban...

BRAȘOV. Va solicita primarul demisia șefului Poliției Locale?!

BRAȘOV. FRAUDĂ sau TERGIVERSARE?! Examenele date la Poliția Locală vor fi verificate de... polițiști

Update. BRAȘOV. Consiliul Local, dat în judecată pentru hotărârea de reorganizare a POLIȚIEI LOCALE

BRAȘOV. Examene la Poliția Locală, în cadrul procesului de reorganizare

 


Loading...

loading...

Comentarii  

Barbu Gh.
+1 #1 Barbu Gh. 03-04-2021 17:40
Aceast structură complet inutilă, parazitară, trebuie desființată. În toată țara. Fără drept de apel.
Așteptăm să-i vedem pe aliați, penelei și userei, ce vor face. Pe unguri și secui nu-i punem, ei au altă „agendă”.
CA SĂ ȘTIM ȘI NOI CU CINE VOM VOTA. La anticipate. Că tare a început să adie un vânt de anticipate prin țară.
Citat | Raportează către un administrator
Dan, dac liber
-4 #2 Dan, dac liber 03-04-2021 18:42
Citez pe Barbu Gh.:
Aceast structură complet inutilă, parazitară, trebuie desființată. În toată țara. Fără drept de apel.
Așteptăm să-i vedem pe aliați, penelei și userei, ce vor face. Pe unguri și secui nu-i punem, ei au altă „agendă”.
CA SĂ ȘTIM ȘI NOI CU CINE VOM VOTA. La anticipate. Că tare a început să adie un vânt de anticipate prin țară.

Acest creier total inutil, care împrăștie dejecții pe site, trebuie desființat din posesia numitului barbu gh., pentru a proteja cetățenii Brașovului de emanațiile scripcarului travestit!
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
+2 #3 Barbu Gh. 03-04-2021 19:31
Citez pe Dan, dac liber:
[quote name="Barbu Gh."]Aceast structură complet inutilă, parazitară, trebuie desființată. .........proteja cetățenii Brașovului de emanațiile scripcarului travestit!



Rattus Rattus, bagi „ore suplimentare”? Te plătește aitistul ăla fără școală, nu-i așa? Din banii noștri, de la buget, n-ați mai avea zile de atârnători.
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-3 #4 Willy 03-04-2021 19:35
A comunica o opinie e una. A emana dejectii zilnic si a face linsaj si propaganda rusa este alta. Da, am aflat opinia latraului de servici, multumim frumos. Am luat act de ea, ne aia pe ea si tragem apa, nu ne intereseaza. Dar protejati brasovenii de dejectiile latraului propagandist. Cine este interesat de propaganda rusa si latrinista poate accesa siteurile respctive si se poate intoxica la cap si singur, nu e nevoie sa afle din rubrica de comentarii care gazduieste "democratic" dejectii. Nu ne intereseaza ce rahaturi a mancat latraul prin boscheti cand a fost scos la plimbare. Dupa cum bine stiu iubitorii de animale cand isi scot cainii la plimbare acestia mai au obiceiul sa haleasca cate un rahat. Dupa aia il vomita prin casa. Dupa aia stapanul strange dejectia eliminata cu ziarul. Si uite ce se intampla cu ziarul. Se strica la comentarii.
Citat | Raportează către un administrator
Willy
+1 #5 Willy 03-04-2021 19:59
Citez pe Dan, dac liber:
Citez pe Barbu Gh.:
Aceast structură complet inutilă, parazitară, trebuie desființată. În toată țara. Fără drept de apel.
Așteptăm să-i vedem pe aliați, penelei și userei, ce vor face. Pe unguri și secui nu-i punem, ei au altă „agendă”.
CA SĂ ȘTIM ȘI NOI CU CINE VOM VOTA. La anticipate. Că tare a început să adie un vânt de anticipate prin țară.

Acest creier total inutil, care împrăștie dejecții pe site, trebuie desființat din posesia numitului barbu gh., pentru a proteja cetățenii Brașovului de emanațiile scripcarului travestit!

"Creier"? Exagerezi. Eventual "găoaza", e mai nimerit.
Citat | Raportează către un administrator
Willy
+5 #6 Willy 03-04-2021 20:02
Citez pe Barbu Gh.:
Citez pe Dan, dac liber:
[quote name="Barbu Gh."]Aceast structură complet inutilă, parazitară, trebuie desființată. .........proteja cetățenii Brașovului de emanațiile scripcarului travestit!



Rattus Rattus, bagi „ore suplimentare”? Te plătește aitistul ăla fără școală, nu-i așa? Din banii noștri, de la buget, n-ați mai avea zile de atârnători.

Cine vorbeste de „ore suplimentare”? Am uitat. La tine e meserie, care nu se uita usor. S-au dus vremurile bune cand infierai proletar la clubul muncitoresc?
Citat | Raportează către un administrator
Willy
+2 #7 Willy 03-04-2021 20:17
Citez pe Barbu Gh.:
Aceast structură complet inutilă, parazitară, trebuie desființată. În toată țara. Fără drept de apel.
Așteptăm să-i vedem pe aliați, penelei și userei, ce vor face. Pe unguri și secui nu-i punem, ei au altă „agendă”.
CA SĂ ȘTIM ȘI NOI CU CINE VOM VOTA. La anticipate. Că tare a început să adie un vânt de anticipate prin țară.

Ca sa vedeti ce mentalitate are latraul de servici. Isi da singur plusuri, altora le da minusuri. Singur, singurel, asa de capul lui. Va dati seama cat timp petrece asta dand tarcoale ziarului, ca un caine credincios ce este?
Ba latraule, indiferent ce prostii debitezi, mereu ti-am dat plusuri ca stiu ca te guduri si dai frumos din coada. Un caine e tot caine: latra, musca, dar pana la urma tot credincios ramane. Ca cine ii mai da papica? Pacat ca nu stie unde sa isi faca nevoile si le face aici la ziar. Latraule de servici, nevoile se fac PE ziar, nu IN ziar. Aport!
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
-4 #8 Barbu Gh. 03-04-2021 20:36
Citez pe Willy:
A comunica o opinie e ................................................. ....................................................... haleasca cate un rahat. Dupa aia il vomita prin casa. Dupa aia stapanul strange dejectia eliminata cu ziarul. Si uite ce se intampla cu ziarul. Se strica la comentarii.


Numai lătratul este de tine. Ia injectează-te și marș la muncă voluntară la „contagioase”.
ARATĂ CĂ-ȚI PASĂ. Ajunge cu lătratul! Nu mai fă ca toate jigodiile turbate și fă muncă voluntară. La A.T.I.-uri sau unde crezi că-i mai puternic focarul. DEMONSTREAZĂ CĂ ÎȚI PASĂ!!!

Arată că-ți pasă și du-te la lucovidați. Cu mască, fără mască, arată că-ți pasă!!!
FĂ MUNCĂ VOLUNTARĂ Ș ARATĂ CĂ-ȚI PASĂ!
Citat | Raportează către un administrator
Dan, dac liber
+1 #9 Dan, dac liber 03-04-2021 20:50
Citez pe Barbu Gh.:
Citez pe Willy:
A comunica o opinie e ................................................. ....................................................... haleasca cate un rahat. Dupa aia il vomita prin casa. Dupa aia stapanul strange dejectia eliminata cu ziarul. Si uite ce se intampla cu ziarul. Se strica la comentarii.


Numai lătratul este de tine. Ia injectează-te și marș la muncă voluntară la „contagioase”.
ARATĂ CĂ-ȚI PASĂ. Ajunge cu lătratul! Nu mai fă ca toate jigodiile turbate și fă muncă voluntară. La A.T.I.-uri sau unde crezi că-i mai puternic focarul. DEMONSTREAZĂ CĂ ÎȚI PASĂ!!!

Arată că-ți pasă și du-te la lucovidați. Cu mască, fără mască, arată că-ți pasă!!!
FĂ MUNCĂ VOLUNTARĂ Ș ARATĂ CĂ-ȚI PASĂ!

ce femeie tristă ești, nea barbu! Mai ai și buzele reci, pe lângă creierul infestat cu muște de bălegar!
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
-5 #10 Barbu Gh. 04-04-2021 00:19
Citez pe Dan, dac liber:
Citez pe Barbu Gh.:
[quote name="Willy"]A comunica o opinie e ................................................. ....................................................... ĂDu!

ce femeie tristă ești, nea barbu! Mai ai și buzele reci, pe lângă creierul infestat cu muște de bălegar!


Pârțag prăpădit, ai tras o linie? Zi, drogatul lui Alienatului? Aitistul v-a-nvățat să vă drogați? Nu te rușina, lgbt-istule mic și prăpădit, cititorilor „mytex” poți să le spui. Unde vă drogați? La primărie sau la el acasă?
Citat | Raportează către un administrator
Dan, dac liber
-1 #11 Dan, dac liber 04-04-2021 07:46
Citez pe Barbu Gh.:
Citez pe Dan, dac liber:
Citez pe Barbu Gh.:
[quote name="Willy"]A comunica o opinie e ................................................. ....................................................... ĂDu!

ce femeie tristă ești, nea barbu! Mai ai și buzele reci, pe lângă creierul infestat cu muște de bălegar!


Pârțag prăpădit, ai tras o linie? Zi, drogatul lui Alienatului? Aitistul v-a-nvățat să vă drogați? Nu te rușina, lgbt-istule mic și prăpădit, cititorilor „mytex” poți să le spui. Unde vă drogați? La primărie sau la el acasă?

bărbuță, nu trebuie să fii frustrat că ești gay, măi femeie tristă. Eu te consider normal, chiar dacă ai aceste preferințe sexuale minoritare. Nu este nevoie să îți împrăștii dejecțiile scripcare ca să ți se recunoască dreptul de a primi în gurița-ți ca o fragă înțelepciune de la poporul non-scripcar. Așa cum am mai scris, eu te respect pentru că ai reușit să recunoști că ești gay și te imvit cordial să nu mai ai impresia că toți sunt precum matale, măi Barbu Buze-Moi-dar-Re ci!
Citat | Raportează către un administrator