myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

„BOMBĂ” în Guvernul Cîțu! Miniștrii USR PLUS au demisionat / Reacția premierului / UPDATE. Ei ar fi interimarii de la PNL...

  • Apreciez !Nu-mi place !-3
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

UPDATE. Potrivit informațiilor venite de la PNL, premierul Florin Cîțu ar prelua și ministerul Proiectelor Europene. Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației, va fi interimar la Cercetare, în timp ce Dan Vîlceanu, ministrul Finanțelor, va coordona și Transporturile. De asemenea, Virgil Popescu, de la Energie, va fi și ministrul Economiei, iar Cseke Attila (UDMR) - ministrul Dezvoltării - va asigura interimatul la Sănătate.

................................................................................................................ 

Miniştrii USR PLUS demisionează din Guvernul condus de Florin Cîţu, a anunţat luni co-preşedintele USR - PLUS, vicepremierul Dan Barna, după şedinţa conducerii alianţei. Alianţa USR PLUS deţinea în Guvern portofoliile Justiţiei, Sănătăţii, Cercetării, Proiectelor Europene, Transporturilor şi Economiei. Postul de ministru al Justiţiei a rămas deja vacant după revocarea lui Stelian Ion, iar inteerimatul este asigurat de ministrul de Interne Lucian Bode.

În această seară, miniștrii USR PLUS din Guvernul României au demisionat, pentru a nu-l mai legitima pe Florin Cîțu ca premier.

Conform Europa Liberă, președintele României, Klaus Iohannis, a încercat o reconciliere în Coaliție, dar acțiunea sa a fost tardivă.

Acum, Florin Cîţu va trebui să numească miniştri interimari în locul celor care şi-au prezentat demisiile. Interimatul poate fi asigurat pentru cel mult 45 de zile. De asemenea, prim-ministrul ar trebui să vină în faţa Parlamentului pentru un vot de încredere.

„Am decis că nu mai putem merge mai departe cu un premier care nu acționează cu un minim respect. Florin Cîţu a dinamitat conștient și cu cinism această coaliție. Miniștrii USR PLUS se retrag din cabinetul Cîţu. Este o decizie susținută de Cabinetul Național. Mâine dimineață, la prima oră, premierul va avea demisiile noastre pe birou. Fie PNL acceptă că USR PLUS este un partener bun și atunci putem merge mai departe cu un nou premier, fie PNL decide să continue pe principiul USL. Am văzut că Florin Cîţu l-a atras pe Marcel Ciolacu de partea sa”, a declarat Dan Barna, președintele USR.

Dan Barna a anunțat și că se va întâlni, marţi după-amiază, cu Klaus Iohannis la Palatul Cotroceni, primind o invitație din partea Administraţiei Prezidenţiale.

Lista cu demisionarii USR PLUS din Guvernul României:

Vicepremier - Dan Barna

Ministrul Sănătăţii - Ioana Mihăilă

Ministrul Transporturilor - Cătălin Drulă

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene - Cristian Ghinea

Ministrul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului - Claudiu Năsui

Ministrul Cercetării, Inovării și Digitalizării - Ciprian Teleman

USR PLUS deţinea şi portofoliul de la Justiţie, prin Stelian Ion, care a fost demis recent de Florin Cîţu.

Premierul Florin Cîțu a declarat după acest eveniment: „Deci, până la urmă și-au dat demisia?... Era normal ca în momentul când depui o moțiune alături de AUR să-ți dai demisia din Guvern. Eu nu am văzut nimic, haideți să vedem întâi documentele și discutăm. Eu cred că răul pentru România a fost făcut atunci când s-au asociat cu AUR”.

 


Loading...

loading...

Comentarii  

Willy
-1 #1 Willy 06-09-2021 21:37
Nu-i nici o "bomba".
"Bomba" a fost mai demult cand au acceptat sa formeze coalitie cu pesedeul unguresc, udemereul, tovarasii lui Dragnea alaturi de care au pus tara pe avarii.
Azi a fost "nucleara", cand au semnat alaturi de AUR motiunea.
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
0 #2 Barbu Gh. 07-09-2021 08:22
„Bombe” sunt „liberalii” ajunși la guvernare.
Mai așteptați puțin să ne „explodeze” în față „creșterea economică” a pîrnăiașului Cuțu. Adevăratele „bombe” vor fi ascunse în viitoarele facturi pe care le vom primi.
Citat | Raportează către un administrator
Dan, dac liber verde
-4 #3 Dan, dac liber verde 07-09-2021 09:00
Citez pe Barbu Gh.:
„Bombe” sunt „liberalii” ajunși la guvernare.
Mai așteptați puțin să ne „explodeze” în față „creșterea economică” a pîrnăiașului Cuțu. Adevăratele „bombe” vor fi ascunse în viitoarele facturi pe care le vom primi.

Analizdule! 'telectualule! Specializdule! Inde încape atâta intelighenție în burdihanul umplut cu substanță maro!??? Ce ne făceam noi fără tine, fără aceste analize excepționale, rod al unei gândiri monumentale?
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-4 #4 Willy 07-09-2021 09:06
Citez pe Barbu Gh.:
„Bombe” sunt „liberalii” ajunși la guvernare.
Mai așteptați puțin să ne „explodeze” în față „creșterea economică” a pîrnăiașului Cuțu. Adevăratele „bombe” vor fi ascunse în viitoarele facturi pe care le vom primi.

Iar barbughe e o "petarda".
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
0 #5 Barbu Gh. 07-09-2021 09:13
Waxerul are două „aliasuri”: dakopat și sociopat.
Când îi vom regăsi „priceperea” într-un alt pseudonim? Al treilea? Păi dacă se plătește „la postare”, de ce nu?

Analizați-le „limbajul” ș-o să recunoașteți același tipar.
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-1 #6 Willy 07-09-2021 11:15
Citez pe Barbu Gh.:
Waxerul are două „aliasuri”: dakopat și sociopat.
Când îi vom regăsi „priceperea” într-un alt pseudonim? Al treilea? Păi dacă se plătește „la postare”, de ce nu?

Analizați-le „limbajul” ș-o să recunoașteți același tipar.

Iar vorbesti despre tine. Iar copiezi comentarii, pareri. Iar zici de altul ca ar face ceea ce tu faci. Iarasi esti prost. Pai cine are mai multe pseudonime? Cine, intr-o zi la bezebe, posta sub pseudonimele celorlalti comentatori si se dadea drept altii? Cine oare, cine?
Citat | Raportează către un administrator
Raoke Kaka
0 #7 Raoke Kaka 07-09-2021 11:43
S-a „atacat” waxerul-dakopat . Și, exact ca cei săraci cu duhul, iar a „dat-o” pe aia cu „Cine zice ăla este”.

Când Mama Natură se plictisește ce face? Dă rateuri dakopat-sociopa te. E și waxer, când latră de lucovid, este și dakopat, când glăvășește de politichie. E ba „dac liber”, ba „dac verde”.... Depinde de cât alcool a băgat în vene. Că rația de waxin și-a luat-o.
Citat | Raportează către un administrator
Raoke Kaka
+1 #8 Raoke Kaka 07-09-2021 11:47
Citez pe Willy:
Citez pe Barbu Gh.:
Waxerul are două „aliasuri”: dakopat și sociopat.
Când îi vom regăsi „priceperea” într-un alt pseudonim? Al treilea? Păi dacă se plătește „la postare”, de ce nu?

Analizați-le „limbajul” ș-o să recunoașteți același tipar.

Iar vorbesti despre tine. Iar copiezi comentarii, pareri. Iar zici de altul ca ar face ceea ce tu faci. Iarasi esti prost. Pai cine are mai multe pseudonime? Cine, intr-o zi la bezebe, posta sub pseudonimele celorlalti comentatori si se dadea drept altii? Cine oare, cine?

Citez pe Willy:
Citez pe Barbu Gh.:
Waxerul are două „aliasuri”: dakopat și sociopat.
Când îi vom regăsi „priceperea” într-un alt pseudonim? Al treilea? Păi dacă se plătește „la postare”, de ce nu?

Analizați-le „limbajul” ș-o să recunoașteți același tipar.

Iar vorbesti despre tine. Iar copiezi comentarii, pareri. Iar zici de altul ca ar face ceea ce tu faci. Iarasi esti prost. Pai cine are mai multe pseudonime? Cine, intr-o zi la bezebe, posta sub pseudonimele celorlalti comentatori si se dadea drept altii? Cine oare, cine?

Citez pe Willy:
[quote name="Barbu Gh."]Waxerul are două „aliasuri”: dakopat și sociopat.
Când îi vom regăsi „priceperea” într-un alt pseudonim? Al treilea? Păi dacă se plătește „la postare”, de ce nu?

Analizați-le „limbajul” ș-o să recunoașteți același tipar.

Iar vorbesti despre tine. Iar copiezi comentarii, pareri. Iar zici de altul ca ar face ceea ce tu faci. Iarasi esti prost. Pai cine are mai multe pseudonime? Cine, intr-o zi la bezebe, posta sub pseudonimele celorlalti comentatori si se dadea drept altii? Cine oare, cine?[/quote

Koaie... cand ne dai niște lectii despre „personalitati multiple”? Ce ziceai koaie, eu sunt Barbu?
Zi, „dan, dakopat verde si matrafoxat”? Sau sa-ti zic „danabv”?
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-2 #9 Willy 07-09-2021 12:15
Ohohooooooo!
A scos latraul moscovit, trollul putinist latrinist, "artileria grea": pe nimeni altul decat alter egoul sau, Kaka Maka, vidanjor si deversor sef de dejectii.

P.S.
In plus, a "uitat" cand urla pe aici ca, citez:
"Sunt unii boschetari care nu au putut evolua de la: „Hă, hă, cine zice ăla este”.
Nivel de bitong tîmpit și basta! Sau chiar o fi o evoluție față de „Hau, hau, hau”!?
Este greu să-ți dai seama". Semnat Barbu Gh. 23-08-2021 11:32
Opera completa: https://www.mytex.ro/component/content/article/546-expres/631832-brasov-tudor-benga-valul-patru-va-da-cu-noi-si-cu-bulgarii-de-pamant-intr-un-mare-fel.html
Citat | Raportează către un administrator
Raoke Kaka
0 #10 Raoke Kaka 07-09-2021 22:42
Citez pe Willy:
Ohohooooooo!
A scos latraul moscovit, trollul putinist latrinist, "artileria grea": pe nimeni altul decat alter egoul sau, Kaka Maka, vidanjor si deversor sef de dejectii.

P.S.
In plus, a "uitat" cand urla pe aici ca, citez:
"Sunt unii boschetari care nu au putut evolua de la: „Hă, hă, cine zice ăla este”.
Nivel de bitong tîmpit și basta! Sau chiar o fi o evoluție față de „Hau, hau, hau”!?
Este greu să-ți dai seama". Semnat Barbu Gh. 23-08-2021 11:32
Opera completa: https://www.mytex.ro/component/content/article/546-expres/631832-brasov-tudor-benga-valul-patru-va-da-cu-noi-si-cu-bulgarii-de-pamant-intr-un-mare-fel.html

Fa, danuto, ce zici, fata?
Sau mai bine „dakopatule”?
Sa-ti traduc? „Hau, hau, hau”?
Citat | Raportează către un administrator
Willy
0 #11 Willy 07-09-2021 23:19
Citez pe Raoke Kaka:
Citez pe Willy:
Ohohooooooo!
A scos latraul moscovit, trollul putinist latrinist, "artileria grea": pe nimeni altul decat alter egoul sau, Kaka Maka, vidanjor si deversor sef de dejectii.

P.S.
In plus, a "uitat" cand urla pe aici ca, citez:
"Sunt unii boschetari care nu au putut evolua de la: „Hă, hă, cine zice ăla este”.
Nivel de bitong tîmpit și basta! Sau chiar o fi o evoluție față de „Hau, hau, hau”!?
Este greu să-ți dai seama". Semnat Barbu Gh. 23-08-2021 11:32
Opera completa: https://www.mytex.ro/component/content/article/546-expres/631832-brasov-tudor-benga-valul-patru-va-da-cu-noi-si-cu-bulgarii-de-pamant-intr-un-mare-fel.html

Fa, danuto, ce zici, fata?
Sau mai bine „dakopatule”?
Sa-ti traduc? „Hau, hau, hau”?

Ai zis ca traduci. Deci, ce ai vrut sa spui prin "Hau, hau, hau"?
Citat | Raportează către un administrator