myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

BRAȘOV. Viceprimarul Flavia Boghiu: „Ne vaccinăm și scăpăm!"... Hărțile care o contrazic...

  • Apreciez !Nu-mi place !-5
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Deși municipiul Brașov apare atât printre  localitățile din județ cu cei mulți vaccinați, cât și cele mai mari cote ale incidenței de cazuri de COVID-19, viceprimarul Flavia Boghiu a lansat, în această seară, un nou mesaj provaccinare.

Îl redăm integral:

„În ultimele săptămâni ne confruntăm cu o explozie a numărului de infectări și decese cauzate de COVID-19. Cifrele arată că 90% dintre cei afectați sunt nevaccinați. 
În lumina acestor date, ne bucură faptul că, în rândul brașovenilor, se observă o creștere a numărului de persoane care se vaccinează, ceea ce denotă responsabilitate. Și ne dă speranță. 
Campania anti-vaccin, îmbrățișată inclusiv de o parte a politicului, este un act iresponsabil si este de neacceptat. Totuşi, cei care cad în capcana dezinformării anti-vacciniștilor nu sunt oameni rău intenționați și nici nu trebuie atacați. Subiectul acesta ne-a divizat deja prea mult, ca societate.
Celor care au fost induși în eroare de propaganda anti-vaccin și care nu conștientizează gravitatea situației în care ne aflăm, le recomand să își ia informația doar din surse corecte, verificate. Avem, până la această dată, un număr de 3.6 miliarde de persoane vaccinate în toată lumea. Este evident că nu se mai poate pune problema de experimente. Și avem și exemplele de succes ale țărilor care au scăpat, prin vaccinarea populației, de valul 4 care ne mătură acum pe noi. 
Pe toţi cei care, din varii motive, nu au avut ocazia să se vaccineze, îi îndrum cu toată încrederea către centrele de vaccinare de pe raza Municipiului. 
Nu uitați, nu o faceți doar pentru voi, ci și pentru apropiații voștri. 
Ne vaccinăm și scăpăm!".

Mai jos găsiți hărțile postate de DSP Brașov în care se vede că municipiul Brașov are, într-adevăr, număr mare de vaccinați, însă se numără în continuare printre zonele cele mai afectate de COVID-19 în județ... 

Prin urmare, „ne vaccinăm și scăpăm!" pare mai degrabă un slogan electoral, decât o promisiune medicală. 

 


Loading...

loading...

Comentarii  

Willy
-4 #1 Willy 12-10-2021 00:44
Pai slogan electoral a fost si vrajeala aia cu Primaria brasovenilor. Pana la urma, se pare ca ne-am lins pe bot.
Citat | Raportează către un administrator
Dan, dac liber verde
-6 #2 Dan, dac liber verde 12-10-2021 01:00
Citez pe Willy:
Pai slogan electoral a fost si vrajeala aia cu Primaria brasovenilor. Pana la urma, se pare ca ne-am lins pe bot.

Pe bot se linge flavia. De hossi și coliBANi.
Citat | Raportează către un administrator
nu ne intereseaza!
-7 #3 nu ne intereseaza! 12-10-2021 08:44
Sloganul pacalicilor non-absolventi de nimic, cu care au pacalit societatea!
USR, cea mai mediocra generatie de politicieni formati de baietii cu ochi albastri!
Citat | Raportează către un administrator
Tot ala
-4 #4 Tot ala 12-10-2021 15:02
Nu o cunosc personal pe autoarea articolului (Raluca Olteanu), dar pe aceasta cale ii transmit ca are mari carente in a-si exercita profesia, aka jurnalism de balta cum se mai numeste la noi.
In ce lume 35% din populatie inseamna un numar mare de vaccinati? Daca vreti sa va uitati la harti cu date, uitati-va la tarile din restul Europei, unde sunt >75% vaccinati: presiunea pe spitale e inexistenta, si restrictiile incep sa se ridice. Nu mai amestecati jurnalismul cu politica, ca de aia societatea asta se duce de rapa. Voi jurnalistii aveti mare parte din vina.
Asta e valabil si pentru atotstiutorii in imunologie, specialii care vor trai sa duca viata pe Pamant mai departe peste 2-3 ani, cand toti 'vaxxinatii' o sa moara.
Citat | Raportează către un administrator
Raluca Olteanu
0 #5 Raluca Olteanu 12-10-2021 16:21
Citez pe Tot ala:
Nu o cunosc personal pe autoarea articolului (Raluca Olteanu), dar pe aceasta cale ii transmit ca are mari carente in a-si exercita profesia, aka jurnalism de balta cum se mai numeste la noi.
In ce lume 35% din populatie inseamna un numar mare de vaccinati? Daca vreti sa va uitati la harti cu date, uitati-va la tarile din restul Europei, unde sunt >75% vaccinati: presiunea pe spitale e inexistenta, si restrictiile incep sa se ridice. Nu mai amestecati jurnalismul cu politica, ca de aia societatea asta se duce de rapa. Voi jurnalistii aveti mare parte din vina.
Asta e valabil si pentru atotstiutorii in imunologie, specialii care vor trai sa duca viata pe Pamant mai departe peste 2-3 ani, cand toti 'vaxxinatii' o sa moara.


Cât timp vorbim despre municipiul Brașov, în județul Brașov, facem referire la situația locală în primul rând. Iar la nivel de județ, municipiul Brașov se numără printre localitățile cu cei mai mulți vaccinați și totuși cele mai multe cazuri. Ceea ce eu doar am constat. Politică fac cei care promit, inclusiv pe chestiuni medicale. O zi bună!
Citat | Raportează către un administrator
Raluca Olteanu
0 #6 Raluca Olteanu 12-10-2021 16:21
Citez pe Raluca Olteanu:
Citez pe Tot ala:
Nu o cunosc personal pe autoarea articolului (Raluca Olteanu), dar pe aceasta cale ii transmit ca are mari carente in a-si exercita profesia, aka jurnalism de balta cum se mai numeste la noi.
In ce lume 35% din populatie inseamna un numar mare de vaccinati? Daca vreti sa va uitati la harti cu date, uitati-va la tarile din restul Europei, unde sunt >75% vaccinati: presiunea pe spitale e inexistenta, si restrictiile incep sa se ridice. Nu mai amestecati jurnalismul cu politica, ca de aia societatea asta se duce de rapa. Voi jurnalistii aveti mare parte din vina.
Asta e valabil si pentru atotstiutorii in imunologie, specialii care vor trai sa duca viata pe Pamant mai departe peste 2-3 ani, cand toti 'vaxxinatii' o sa moara.


Cât timp vorbim despre municipiul Brașov, în județul Brașov, facem referire la situația locală în primul rând. Iar la nivel de județ, municipiul Brașov se numără printre localitățile cu cei mai mulți vaccinați și totuși cele mai multe cazuri. Ceea ce eu doar am constat. Politică fac cei care promit, inclusiv pe chestiuni medicale. O zi bună!


*constatat
Citat | Raportează către un administrator
Marius Covaci
+1 #7 Marius Covaci 12-10-2021 16:27
Citez pe Tot ala:
Nu o cunosc personal pe autoarea articolului (Raluca Olteanu), dar pe aceasta cale ii transmit ca are mari carente in a-si exercita profesia, aka jurnalism de balta cum se mai numeste la noi.
In ce lume 35% din populatie inseamna un numar mare de vaccinati? Daca vreti sa va uitati la harti cu date, uitati-va la tarile din restul Europei, unde sunt >75% vaccinati: presiunea pe spitale e inexistenta, si restrictiile incep sa se ridice. Nu mai amestecati jurnalismul cu politica, ca de aia societatea asta se duce de rapa. Voi jurnalistii aveti mare parte din vina.
Asta e valabil si pentru atotstiutorii in imunologie, specialii care vor trai sa duca viata pe Pamant mai departe peste 2-3 ani, cand toti 'vaxxinatii' o sa moara.

Așa, fiule, combate-i pe necredinciosi. Adevarata izbavire zace in serul tamaduitor. El aduce imunitatea pe acest pamant. Doar cei pe deplin imunizati vor avea loc in fata in salile de ATI. Faca-se voia covidului.
Fiule, car iti este numele de botez? ”Tot” sau ”ala”?
Citat | Raportează către un administrator
Tot ala
-2 #8 Tot ala 12-10-2021 17:47
Citez pe Raluca Olteanu:
Citez pe Tot ala:
Nu o cunosc personal pe autoarea articolului (Raluca Olteanu), dar pe aceasta cale ii transmit ca are mari carente in a-si exercita profesia, aka jurnalism de balta cum se mai numeste la noi.
In ce lume 35% din populatie inseamna un numar mare de vaccinati? Daca vreti sa va uitati la harti cu date, uitati-va la tarile din restul Europei, unde sunt >75% vaccinati: presiunea pe spitale e inexistenta, si restrictiile incep sa se ridice. Nu mai amestecati jurnalismul cu politica, ca de aia societatea asta se duce de rapa. Voi jurnalistii aveti mare parte din vina.
Asta e valabil si pentru atotstiutorii in imunologie, specialii care vor trai sa duca viata pe Pamant mai departe peste 2-3 ani, cand toti 'vaxxinatii' o sa moara.


Cât timp vorbim despre municipiul Brașov, în județul Brașov, facem referire la situația locală în primul rând. Iar la nivel de județ, municipiul Brașov se numără printre localitățile cu cei mai mulți vaccinați și totuși cele mai multe cazuri. Ceea ce eu doar am constat. Politică fac cei care promit, inclusiv pe chestiuni medicale. O zi bună!


Cand un jurnalist constata, trebuie sa o faca informat si informatia sau punctul de vedere trebuie sa fie relevant. Pentru a trage concluzii trebuie sa comparam mere cu mere, si sa avem niste cifre de la care pleaca comparatia. Si in articolul asta nu e cazul de asa ceva. Care e relevanta despre ce localitate vorbim?
Ideea articolului este ca, si citez: 'municipiul Brasov are numar mare de vaccinati, însă se numără în continuare printre zonele cele mai afectate de COVID-19 în județ'. De unde ai tras concluzia asta ca e un numar mare de vaccinati? De la cat e numar mare de vaccinati? Cum se sparge lantul de transmisie a unui virus in colectivitate, relativ la numarul asta mare de vaccintati?
Sunt cititor al ziarului, deci imi permit sa critic cand nu va faceti treaba corect.
Citat | Raportează către un administrator
Tot ala
-2 #9 Tot ala 12-10-2021 17:51
Citez pe Marius Covaci:
Citez pe Tot ala:
Nu o cunosc personal pe autoarea articolului (Raluca Olteanu), dar pe aceasta cale ii transmit ca are mari carente in a-si exercita profesia, aka jurnalism de balta cum se mai numeste la noi.
In ce lume 35% din populatie inseamna un numar mare de vaccinati? Daca vreti sa va uitati la harti cu date, uitati-va la tarile din restul Europei, unde sunt >75% vaccinati: presiunea pe spitale e inexistenta, si restrictiile incep sa se ridice. Nu mai amestecati jurnalismul cu politica, ca de aia societatea asta se duce de rapa. Voi jurnalistii aveti mare parte din vina.
Asta e valabil si pentru atotstiutorii in imunologie, specialii care vor trai sa duca viata pe Pamant mai departe peste 2-3 ani, cand toti 'vaxxinatii' o sa moara.

Așa, fiule, combate-i pe necredinciosi. Adevarata izbavire zace in serul tamaduitor. El aduce imunitatea pe acest pamant. Doar cei pe deplin imunizati vor avea loc in fata in salile de ATI. Faca-se voia covidului.
Fiule, car iti este numele de botez? ”Tot” sau ”ala”?

Pe acelasi ton zeflemitor: mars la ghebe. ;)
Asta-i cea mai de rahat atitudine pe care poti sa o ai, in fata unor situatii reale. Dar daca asta te face sa te simti mai destept si sa dormi bine noaptea, bravo. Somn usor.
Citat | Raportează către un administrator
Marius Covaci
-1 #10 Marius Covaci 12-10-2021 19:07
Citez pe Tot ala:
Citez pe Marius Covaci:
Citez pe Tot ala:
Nu o cunosc personal pe autoarea articolului (Raluca Olteanu), dar pe aceasta cale ii transmit ca are mari carente in a-si exercita profesia, aka jurnalism de balta cum se mai numeste la noi.
In ce lume 35% din populatie inseamna un numar mare de vaccinati? Daca vreti sa va uitati la harti cu date, uitati-va la tarile din restul Europei, unde sunt >75% vaccinati: presiunea pe spitale e inexistenta, si restrictiile incep sa se ridice. Nu mai amestecati jurnalismul cu politica, ca de aia societatea asta se duce de rapa. Voi jurnalistii aveti mare parte din vina.
Asta e valabil si pentru atotstiutorii in imunologie, specialii care vor trai sa duca viata pe Pamant mai departe peste 2-3 ani, cand toti 'vaxxinatii' o sa moara.

Așa, fiule, combate-i pe necredinciosi. Adevarata izbavire zace in serul tamaduitor. El aduce imunitatea pe acest pamant. Doar cei pe deplin imunizati vor avea loc in fata in salile de ATI. Faca-se voia covidului.
Fiule, car iti este numele de botez? ”Tot” sau ”ala”?

Pe acelasi ton zeflemitor: mars la ghebe. ;)
Asta-i cea mai de rahat atitudine pe care poti sa o ai, in fata unor situatii reale. Dar daca asta te face sa te simti mai destept si sa dormi bine noaptea, bravo. Somn usor.

Fiule, respectul nu te caracterizeaza, modestia deloc. Despre inteligenta nici nu are rost sa mai vorbim. Aceste notiuni comune oamenilor civilizati si educati vad ca te-au ocolit pe tine.
Asta este, ghinion, mai ”ala”.
Citat | Raportează către un administrator
Tot ala
0 #11 Tot ala 12-10-2021 19:21
Citez pe Marius Covaci:
Citez pe Tot ala:
Citez pe Marius Covaci:
Citez pe Tot ala:
Nu o cunosc personal pe autoarea articolului (Raluca Olteanu), dar pe aceasta cale ii transmit ca are mari carente in a-si exercita profesia, aka jurnalism de balta cum se mai numeste la noi.
In ce lume 35% din populatie inseamna un numar mare de vaccinati? Daca vreti sa va uitati la harti cu date, uitati-va la tarile din restul Europei, unde sunt >75% vaccinati: presiunea pe spitale e inexistenta, si restrictiile incep sa se ridice. Nu mai amestecati jurnalismul cu politica, ca de aia societatea asta se duce de rapa. Voi jurnalistii aveti mare parte din vina.
Asta e valabil si pentru atotstiutorii in imunologie, specialii care vor trai sa duca viata pe Pamant mai departe peste 2-3 ani, cand toti 'vaxxinatii' o sa moara.

Așa, fiule, combate-i pe necredinciosi. Adevarata izbavire zace in serul tamaduitor. El aduce imunitatea pe acest pamant. Doar cei pe deplin imunizati vor avea loc in fata in salile de ATI. Faca-se voia covidului.
Fiule, car iti este numele de botez? ”Tot” sau ”ala”?

Pe acelasi ton zeflemitor: mars la ghebe. ;)
Asta-i cea mai de rahat atitudine pe care poti sa o ai, in fata unor situatii reale. Dar daca asta te face sa te simti mai destept si sa dormi bine noaptea, bravo. Somn usor.

Fiule, respectul nu te caracterizeaza, modestia deloc. Despre inteligenta nici nu are rost sa mai vorbim. Aceste notiuni comune oamenilor civilizati si educati vad ca te-au ocolit pe tine.
Asta este, ghinion, mai ”ala”.

Tataie, respectul se ofera doar celor ce il merita.
Ti-ai mai intarit inca o data ideea ca esti mai inteligent decat altii. Gata, acum poti dormi linistit? Daca da, noroc, mai Marius.
Citat | Raportează către un administrator