myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

Sportivii BRAȘOVENI au dominat Naționalele de patinaj viteză

  • Apreciez !Nu-mi place !+1
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

În condițiile în care România vrea să organizeze Jocurile Olimpice de Tineret, Campionatele Naționale de patinaj viteză sunt organizate an de an la Inzell, în Germania, pentru că la noi în țară nu există infrastructură pentru acest sport.

Și în acest an, competiția a fost dominată de patinatorii brașoveni.

Sportivii de la Corona Brașov au cucerit 31 de medalii, în timp ce patinatorii de la CSU Brașov au avut 12 clasări pe podium.

De la Corona Brașov au urcat pe podium:

Seniori: Cosmin Nedelea (500m loc 1, 1500m loc 1, 3000m loc 1, 5000m loc 1. Clasament general loc 1); Cristian Popa (500m loc 2, 1500m loc 2, 3000m loc 2, 5000m loc 2. Clasament general loc 2); Mihaela Hogaş (500m loc 1, 1000m loc 2).

Junioare: Roxana Manolache (500m loc 2, 1000m loc 1, 1500m loc 1, 3000m loc 1. Clasament General loc 1); Ramona Ionel (500m loc 1, 1000m loc 2, 1500m loc 2, 3000m loc 2. Clasament general loc 2);

Junioare C: Antonia Citre Frâncu (500m loc 2, 1000m loc 3, 1500m loc 3. Clasament general loc 2);

Junioare E: Diana Stanciu (300m loc 2, 500m loc 1. Clasament general loc 1);

Junioare F: Ania Adafinei (100m loc 1, 300m loc 1. Clasament General loc 1).

„Sunt foarte mulţumit de evoluţia sportivilor pe care îi antrenez. Majoritatea au obţinut recorduri personale, iar rezultatele sunt foarte bune. Mă bucur că aducem medalii şi cu cei mai mici din echipa noastră, iar cei mari performează atât pe plan naţional, cât şi internaţional. Rezultatele internaţionale ale sportivilor noştri, medaliile câştigate la Jocurile Olimpice de Tineret şi în cele din Cupele Mondiale, nu erau posibile fără susţinerea de care avem parte din partea Municipalităţii, care prin clubul Corona încurajează şi susţine marea performanţă. Pentru că în România nu avem, încă, o pistă de patinaj viteză, nu ne putem antrena aşa cum trebuie. Lipsa pistei de patinaj viteză în Romania este un mare impediment pentru noi. Putem aduce mai mulţi copii la patinaj viteză, putem aduce mai multe rezultate măreţe, dacă aveam macar o pistă în ţară. Noi suntem însă privilegiaţi, pentru că reprezentăm clubul Corona, care investeşte în noi şi ne asigură antrenamente pe piste performante din străinătate, iar pentru asta chiar merită să mulţumim pentru fiecare rezultat pe care îl obţinem. De asemenea, vreau să mulţumim şi părinţilor, şi sponsorilor şi tuturor celor care au crezut şi cred în noi. Pe Mihaela Hogaş am simţit nevoia să o protejez în vederea competiţiei care va urma, astfel că ea nu a «alergat» la Campionatul Naţional la toate probele. Pregătirea ei este orientată pentru participarea în finala Cupei Mondiale de neoseniori de la Minsk, care se desfăşoară la doar o săptămână distanţă de Campionatul Naţional. Avem toată încrederea că o sa ne întoarcem de la finala Cupei Mondiale medaliaţi, asa cum am făcut şi în cele două Cupe Mondiale precedente, din Bjugn - Norvegia şi Enschede - Olanda în noiembrie 2019”, a comentat antrenorul sportivilor de la Corona, Bogdan Stănescu.

De la CSU Brașov au cucerit medalii: Iulia Ionescu (junioare D) - locul 2 - 1000 m și în clasamenul general și locul 3 - 500 m; Zora Groza (junioare E) - locul 1 - 500 m și locul 3 ; Robert Mureșan (juniori E) - locul 3 - 100 m; Tudor
Debu (juniori D) - locul 3 - 1000 m; Casian Moisa (juniori D) - locul 3 - 500 m și în clasamentul general; Karmina Schneider (junioare C) - locul 2 - 1500 m și locul 3 - 500 m, 1000 m și în clasamentul genral; Andrei Nechita (juniori F) - locul 3 - 100 m; Robert Hordjik (juniori F) - locul 2 - 100 m și locul 3 îm clasamentul genral.

În probele de 300 și 500 m la categoria juniori E, Zora Groza a reușit recorduri naționale.

Sportivii de la CSU Brașov sunt pregătiți de antrenorii Marius Cristian Paraschivoiu și Flavius Valentin Dănilă.

 


Loading...

loading...

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 
MyTex - Stiri Online Brasov

Poza zilei

 
Comprest - Colecteaza Separat!

Citește ziarul

Radio TexFm


Curs BNR

Ma, 19 Ian 2021
Euro   Euro   EUR   4.8742   Creștere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.0186   Scădere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.4736   Creștere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.5297   Scădere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2335   Creștere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.1593   Scădere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.4921   Creștere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   135.9100   Creștere

LINK


Tradesilvania
Anunturi MyTEX
Acesta este spatiul pentru reclama ta!

Credeţi că Ludovic Orban va fi înlăturat de la conducerea PNL în viitorul apropiat?

Campanii Publicitare Outdoor
                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter