myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

Doi sportivi brașoveni în delegația României la J.O. de la Tokyo!

  • Apreciez !Nu-mi place !-1
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR) a anunțat lista performerilor români care vor participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo, între aceștia figurând și doi brașoveni: ciclistul Eduard Grosu (foto) și scrimerul Iulian Teodosiu, antrenat de un alt brașovean - Rareș Dumitrescu.

100 de sportivi români vor merge în Japonia, la 17 discipline sportive, astfel: 
 
Atletism (10 sportivi): Florentina Iusco și Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Cocioran (50 km marş), Rareş Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklós (400 m), Alexandru Novac (aruncarea suliței)
 
Antrenori: Teodoru Agachi, Nicolae Alexe, Valentin Anghel, Sergiu Mihai Octavian Măzăran, Oana Pantelimon, Mihai Corucle
 
Echipa feminină baschet 3x3 (4 jucătoare + 2 rezerve): Ancuța Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Cuic. Rezerve: Anca Șipoș, Gabriela Irimia
 
Antrenor: Tatiana Gallova
 
Box (2): Cosmin Gîrleanu (52 kg), Claudia Nechita (57 kg);
 
Antrenori: Dumitru Dorobanțu, Adrian Lăcătuș
 
Canotaj (36 sportivi + 2 rezerve): Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Chioseaua, Florin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoș Aicoboae, Constantin Adam, Florin Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Munteanu; Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereș, Mădălina Bereș, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea; Patru rame fără cârmaci masculin (4-): Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Ștefan Berariu, Cosmin Pascari; Patru rame fără cârmaci feminin (4-): Mădălina Hegheș, Roxana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Popescu; Doi rame feminin (2-): Iuliana Buhuș, Adriana Ailincăi; Doi rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă; Dublu vâsle categorie ușoară feminin (L2x): Ionela Cozmiuc, Gianina Beleagă; Dublu vâsle feminin (2x): Ancuța Bodnar, Simona Radiș; Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Florian Enache; Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Cosmin Macovei
 
Antrenori: Dorin Alupei, Antonio Colamonici, Vasile Măstăcan, Bogdan Codrici, Marius Bacaoanu Aanei, Ciprian Atomei
 
Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Grosu (ciclism pe şosea);
 
Antrenori: Paulo De La Fuente Perez, Georgios Georgiadis;
 
Fotbal (18 jucători + 4 rezerve): Portari: Aioani Marian Mihai, Mihai Maximilian Popa, Ștefan Târnovanu; Fundași: Tudor Cristian Băluță, Radu Ștefăniță Boboc, Andrei Chindriș, Ion Gheorghe, Virgil Eugen Ghiță, Andrei Florin Rațiu, Florin Ștefan, Alexandru Ștefan Pașcanu, Ricardo Florin Grigore; Mijlocași: Mihai Alexandru Dobre, Marius Mihai Marin, Dragoș Ionuț Nedelcu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca; Atacanți: Andrei Sîntean, George Danuț Ganea, Valentin Gheorghe
 
Antrenori: Mirel Rădoi, Nicolae Dică, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader
 
Gimnastică artistică (3): Maria Holbură (individual compus), Larisa Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri)
 
Antrenori: Lăcrămioara Moldovan, Cristian Moldovan, Ștefan Gal;
 
Înot (4): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Costea;
 
Antrenori: Mugur Tomescu, Adrian Rădulescu;
 
Canoe sprint (2): Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 - 1000 m);
 
Antrenor - Florin Popescu
 
Judo (3): Andreea Chițu (cat. 52 kg), Alexandru Raicu (cat. 73 kg), Vladuț Simionescu (cat. +100 kg)
 
Antrenori: Florin Bercean, Kohei Oishi
 
Lupte (5): Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Ana (cat. 53 kg), Kriszta Incze (cat. 62 kg), libere masculin - Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane - Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg);
 
Antrenori: Petrică Cărare, Nikolay Stoyanov, Ion Vremere;
 
Scrimă (2): Ana Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie);
 
Antrenori: Rareș Dumitrescu, Radu Podeanu;
 
Tenis (2): Raluca Olaru, Monica Niculescu;
 
Antrenor: Călin Ciorbagiu;
 
Tenis de masă (4 + 1 rezervă): echipa feminină (3 jucătoare), Bernadette Szöcs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Irina Ciobanu (rezervă), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt); Antrenori: Viorel Filimon, Andrei Filimon;
 
Tir sportiv (1): Laura Georgeta Ilie (10 m puşcă aer comprimat);
 
Antrenor: Olimpiu Florin Marin;
 
Tir cu arcul (1): Mădălina Ștefania Amaistroaie;
 
Antrenor: Viorel Habian;
 
Triatlon (1): Felix Pierre Duchampt;
 
Antrenor: Ovidiu Burghelea.
 
Potrivit specialiștilor, se estimează că România va cuceri 4-6 medalii la această ediție olimpică. Mai optimist, Mihai Covaliu, președintele COSR, avansează o cifră de 8 medalii.

 


Loading...

loading...

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate.



 

Meteo

 
MyTex - Stiri Online Brasov

Poza zilei

 
Brai-Cata - Colecteaza selectiv

Citește ziarul

Radio TexFm


Comprest S.A.

Curs BNR

Ma, 28 Sep 2021
Euro   Euro   EUR   4.9481   Scădere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.2382   Creștere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.7829   Scădere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.5670   Creștere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2388   Creștere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.3509   Creștere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.5299   Scădere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   137.7300   Scădere
Acesta este spatiul pentru reclama ta!

Consideraţi că odată cu administrarea dozei 3 de vaccin, campania de imunizare va lua amploare?

Campanii Publicitare Outdoor

Cele mai citite

Cele mai comentate

                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter