myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

BRAȘOV. Corona, trei puncte importante. „Galben-albastrele” vor încheia anul pe locul 2 în Liga Națională de handbal feminin. Reacții...

  • Apreciez !Nu-mi place !0
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

În ultima partidă jucată în acest an în Liga Națională de handbal feminin, Corona Brașov a trecut, la Sala Sporturilor „D. P. Colibași”, cu 26-23, de AHCM Slobozia.

Confruntarea din runda a 11-a a campionatului a fost una echilibrată. Nu a fost cea mai bună zi a fetelor lui Ion Crăciun, însă din astfel de meciuri important este să ieși cu cele trei puncte, ceea ce echipa noastră a făcut.

CU 26 de puncte, Corona Brașov va intra în noul an de pe poziția a doua a clasamentului. Lider este SCM Rm. Vâlcea, 27 p din 10 meciuri. Tot 10 partide a jucat și CSM București, gruparea de pe locul 3, care are 22 de puncte.

„Suntem pe final de competiţie şi sper ca spectatorii să înţeleagă că ne-a fost greu să menţinem echipa şi grupul în formă sportivă la nivel înalt. Le-am atenţionat pe fete că Slobozia este o echipă care a progresat foarte mult, cu rezultate bune la Baia Mare, Buzău, Bistriţa, le-am spus că este o echipă care se ţine scai, dacă îi dai şansa. Dar noi am început bine, ne-am dus la patru goluri, parcă prea repede, după care... ne-am revenit, ca să ţinem tensiune în tribună. Că de ce să nu avem emoţii până la final?”, a spus antrenorul Ion Crăciun.

Pivotul Coronei, Elaine Gomes a comentat: „Jocul a fost dificil pentru noi. Venim după o perioadă cu multe meciuri solicitante, dar important este că am învins. Am avut de a face cu o echipă din partea a doua a clasamentului dar chiar şi aşa, pentru că nu am avut cea mai bună zi a noastră, a trebuit să ne batem pentru aceste pucte. Important este că am reuşit până la urmă împreună, în echipă, şi că astfel devenim tot mai puternice pentru meciul de duminică. Suntem pregătite pentru Bistriţa”.

De partea cealaltă, tehnicianul Gheorghe Covaciu a menționat: „Noi suntem acum într-o poziție destul de proastă. Suntem în zona retrogradării, dar am venit aici să jucăm până la capăt. Le felicit pe fete pentru determinarea pe care au avut-o 55 de minute dar apoi s-a văzut experienţa Coronei”.

„Nu am gestionat aşa cum a trebuit finalul. Dacă am fi jucat mai bine ultima parte, am fi obţinut un egal. Nu cred că ar fi fost posibilă o victorie aici, ţinând cont de valoarea lotului pe care îl are Braşovul şi locul pe care se află în acest moment în clasament, dar cu mai multă atenţie ne-am fi putut apropia de un egal. Ne-am pripit pe final, probabil nu avem nici suficientă încredere în noi, altfel am fi putut scoate un egal aici”, a afirmat și Andreea Ivan, interul de la AHCM Slobozia.

Au marcat pentru Corona: Târcă - 7 g, Gomes - 6 g, Pavicevic și Ciuciulete - câte 5 g, Bucur - 2 g, Laslo - 1 g.

Pentru Corona a fost ultimul meci din 2019 în Liga Națională de handbal feminin. Echipa noastră mai are însă o partidă extrem de importantă. Duminică, de la ora 17.00, „galben-albastrele” se vor duela, la Sala Sporturilor „D. P. Colibași”, cu Gloria Bistrița, în manșa secundă a turului 3 prelimiar al Cupei EHF. În tur, Corona s-a impus cu 27-25.

FOTO: Facebook Corona

CITEȘTE ȘI: 

BRAȘOV. Corona - Slobozia, rezultat final... / Alte scoruri

 


Loading...

loading...

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 
MyTex - Stiri Online Brasov

Poza zilei

 
Comprest - Colecteaza Separat!

Citește ziarul

Radio TexFm


Curs BNR

Vi, 15 Ian 2021
Euro   Euro   EUR   4.8737   Creștere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.0172   Creștere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.4853   Creștere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.5274   Creștere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2321   Scădere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.1655   Creștere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.4919   Creștere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   135.4400   Creștere

LINK


Tradesilvania
Anunturi MyTEX
Anunturi MyTEX

Consideraţi că în Braşov circulaţia bicicliştilor se desfăşoară în deplină siguranţă?

Campanii Publicitare Outdoor
                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter