X

BRAȘOV. „Lupii” au încheiat sezonul regulat al Erste Liga cu o înfrângere. Cum se intră în Master Round

Lucrez...

În ultima lor partidă din sezonul regulat, hocheiștii de la Corona Brașov au puerdut, 2-3, după prelungiri, în deplasare, cu Fehervar Titanok.

Recrutare Autoliv Brasov

La finalul timpului regulamentar, scorul a fost 2-2 (Kiss, Zion / Zagidulin, Constantin), în prelungiri Zion marcând golul decisiv pentru gazde.

Primele cinci clasate la finalul sezonului regulat, Sport Club Miercurea Ciuc, Ferencvaros, Corona Brașov, Dunaujvaros și DEAC vor juca în faza a doua în Master Round, în timp ce Ujpest, ACSH Gheorgheni, Fehervar, Hokiklub Budapesta și Vasas vor merge în Qualification Round.

În Master Round echipele vor porni cu punctajele: Sport Club Miercurea Ciuc - 6 p, Ferencvaros - 3 p, Corona Brașov - 2 p, Dunaujvaros - 1 p și DEAC - 0 p. Se va juca în sistemul fiecare cu fiecare tur-retur.

La final în sferturi, prima fază a play-off-ului, vor merge cele cinci grupări din Master Round și primele trei clasate în Qualification Round. Formațiile de pe podiumul Master Round își vor alege adversarele din sferturi dintre echipele clasate pe locurile 5 (ultimul din Master Round) - 8 (primele 3 din Qualification Round). Echipa ce nu va fi aleasă o va întâlni pe ocupanta locului 4 în Master Round.

În play-off se va juca în sistemul cel mai bun din 7 meciuri, în fiecare fază avantajul patinoarului propriu urmând să îl aibă echipa mai bine clasată la finalul părții a doua a sezonului (Master Round și Qualification Round).

Corona Brașov va debuta în Master Round pe 21 ianuarie, cu un meci la Miercurea Ciuc.