X

BRAȘOV. „Lupii” au întors în favoarea lor și meciul cu DEAC. Șanse la locul secund înainte de play-off

Lucrez...

După ce a întors soarta partidei cu Sport Club Miercurea Ciuc de la 0-2 (detalii aici: BRAȘOV. Corona, REMONTADA cu Sport Club Miercurea Ciuc. Calcule pentru play-off-ul Erste Liga), Corona Brașov a revenit și în confruntarea cu DEAC după ce a fost condusă, impunându-se cu 4-1 în penultima loc partidă din Master Round, faza a doua a Erste Liga la hochei pe gheață.

MyTex - Stiri Online Brasov

Brașovenii au început prost duelul de la Patinoarul „Olimpic”, iar maghiarii au condus cu 1-0 după prima repriză, gol D. Molnar, pe contraatac, în inferioritate numerică.

În partea a doua însă „lupii” au dominat autoritar ostilitățile și au întors și tabela în favoarea lor. Gliga a egalat, Zsombor Molnar a făcut 2-1 în superioritate, după care același Gliga a făcut 3-1 și a stabilit scorul pauzei a doua. Pe final, Armstrong a marcat și el și a „închis” tabela.

Cu 12 puncte, Corona Brașov este pe 3 în clasamentul din Master Round. „Lupii” mai au de jucat un singur meci, cu Dunaujvaros, tot la Patinoarul „Olimpic”, pe 17 februarie.

Pe primele două poziții sunt Ferencvaros și Dunaujvaros, ambele cu 13 p. Pe lângă meciul cu Corona, Dunaujvaros mai are însă alte două partide grele, ambele în deplasare, cu Ferencvaros și Sport Club Miercurea Ciuc. Astfel, dacă „lupii” se impun în duelul direct, maghiarii vor fi obligați să obțină 3 puncte din celelalte două dispute pentru a rămâne pe locul secund.

DEAC, echipa de pe ocul 4, are 9 puncte, dar un program infernal, meci la Miercurea Ciuc și două partide cu Ferencvaros. Astfel, este greu de crezut că formația de la poalele Tâmpei va termina mai jos de locul 3 și în aceste condiții ar fi evitată o confruntare Brașov - Miercurea Ciuc în sferturile Erste Liga