X

BRAŞOV. ERSTE LIGA. Duş rece pentru „lupi”. Vasas a câştigat la Patinoarul „Olimpic” şi a echilibrat seria

Lucrez...

Duelul care părea cel mai dezechilibrat în sferturile Erste Liga la hochei pe gheaţă este singurul care nu s-a decis după 5 meciuri.

După ce a cştigat primele 3 partide ale seriei cu Vasas şi părea că nu va avea probleme în ceea ce priveşte calificarea, Corona Braşov are emoţii. Ungurii s-au impus aseară la Patinoarul „Olimpic”, 5-1, şi au echilibrat seria, scorul fiind 3-2 pentru echipa noastră.

Valchar a deschis scorul în minutul 15 şi totul mergea bine pentru „lupi”. A urmat o repriză „albă”, însă în ultima treime echipa antrenată de Dave MacQueen şi Levente Zsok a primit o corecţie severă. Paterka 2, Sergely, Revesz şi Odnoga au marcat pentru o victorie clară a ungurilor, 5-1.

Din păcate, Daniel Trancă a ajuns la spital cu o plagă la buza superioară, după ce a fost lovit de un adversar, fază la care arbitrii maghiari ceruţi de Vasas pentru acest meci nu au dictat nici măcar o penalitate simplă.

Astfel, scorul în seria care se decide în sistemul cel mai bun din 7 meciuri e 3-2 pentru Corona, partida a şasea urmând să se joace mâine, în Ungaria. Dacă va fi nevoie de a şaptea confruntare, aceasta va avea loc la Braşov, pe 13 martie.

Celelalte dispute s-au încheiat deja: Ferencvaros - MAC Ujbuda 4-1, Sport Club Miercurea Ciuc - ACSH GHeorgheni 4-1 şi DEAC - Ujpest 4-1.

Se cunoaşte deja prima semifinală, Ferencvaros - Sport Club Miercurea Ciuc, iar dacă va trece de Vasas, Corona se va duela cu DEAC.