myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

Cu video BRAȘOV. Traian Băsescu ar participa la Ziua Limbii Române, în Piațeta Sf. Ioan

  • Apreciez !Nu-mi place !-3
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 
Ziua Limbii Române va fi sărbătorită și în acest an, în Piața Sfântul Ioan, dar și la Teatrul Sică Alexandrescu și Academia Forțelor Aeriene. Evenimentul se va desfășura pe parcursul a două zile, 30 și 31 august, la care se vorbește că va fi prezent și fostul președinte al României, Traian Băsescu. 
 
Anul acesta, cu implicarea Uniunii Scriitorilor din România - Filiala Brașov, un scriitor român va primi Premiul de Literatură al Municipiului Brașov, în valoare de 10.000 de lei, pentru promovarea și cultivarea limbii române prin literatură.
 
Ediția 2019 cuprinde un spectacol de teatru realizat în coproducție de teatrele naționale „Vasile Alecsandri” din Iași și „Mihai Eminescu”, din Chișinău.
 
„Anul acesta vom marca din nou sărbătoarea națională dedicata Limbii Române, printr-un festival desfășurat pe parcursul a două zile. 31 august a devenit în mod oficial Ziua Limbii Române în 2013 printr-un act normativ și a fost sărbătorită la Brașov începând cu 2017. Originea acestei sărbători se află în Republica Moldova, când în contextul mișcării de renaștere națională, la Chișinău are loc Marea Adunare Națională, prin care s-a solicitat revenirea la limba română și la alfabetul latin, interzise aproape 100 de ani. Astfel pe 31 august 1989, limba română a fost votată ca limbă de stat și s-a luat decizia întoarcerii la alfabetul latin. Dorim să continuăm acest eveniment început în 2017, pentru că, dincolo de faptul că Ziua Limbii Române a devenit sărbătoare națională, limba română este cea care dă formă și conținut identității noastre naționale și sunt mulți români care au luptat și s-au sacrificat pentru a păstra limba română”, a declarat viceprimarul Costel Mihai, în conferința de presă susținută pentru anunțarea manifestării culturale.
 
Alături de reprezentantul Primăriei Brașov, la conferință au participat Adrian Lesenciuc, președintele Uniunii Scriitorilor din România - Filiala Brașov, precum și Petru Hadârcă, directorul Teatrului Național Mihai Eminescu din Chișinău.
Programul celor două zile de festival cuprinde un colocviu literar cu lucrări ale unor scriitori din țară selectați de Uniunea Scriitorilor din România, colocviu ce va avea loc în data de 30 august la Academia Forțelor Aeriene Brașov.
 
În 31 august, în Piața Sfântul Ioan, va fi organizat un un spectacol muzical și recital de poezie, cu participarea Operei Brașov, Filarmonicii Brașov și actorilor Teatrului Sică Alexandrescu din Brașov și un târg de produse tradiționale. În aceeași zi, la Teatrul Sică Alexandrescu, Sala mare, va fi acordat Premiul de Literatură al Municipiului Brașov unei personalități a literaturii române și va avea loc spectacolul Sfatul Țării, coproducție a Teatrului Național „Mihai Eminescu” din Chișinău și a Teatrului Național „Vasile Alecsandri” din Iași.
 
 

 


Loading...

loading...

Comentarii  

Brașovean
0 #1 Brașovean 18-08-2019 16:55
BRAȘOVENI ! Îl veți suporta pe ticălosul băsescu în orașul nostru ?
Citat | Raportează către un administrator
Raoke Kaka
+1 #2 Raoke Kaka 19-08-2019 00:56
Citez pe Brașovean:
BRAȘOVENI ! Îl veți suporta pe ticălosul băsescu în orașul nostru ?


De ce să nu-l suporte? Petre Roman, pedelist, a fost parlamentar de Brașov, analfabetul din Șoldova este pedelist, la putere în Brașov sunt pedeliștii, nu-i așa?
Citat | Raportează către un administrator
Raoke Kaka
+1 #3 Raoke Kaka 19-08-2019 00:58
Sugativa palie sperăm să vină „pe persoană fizică”, să nu țină discursuri publice.
Citat | Raportează către un administrator
ovidiu
0 #4 ovidiu 19-08-2019 13:11
Sa stea acasa la el, boul si prostul de Base, nu e de ajuns cat rau a facut?? ce vrea, campanie electorala pe baza saracilor frati basarabeni/?!
Am sa il huidui copios daca vine si fac rost si de oua stricate, Betivanul ratat ce a jignit tot poporul roman, hot, smecher de doi bani, a furat alaturi de primariu nost, Udrea, Videni si buldogi.La puscarie!
Citat | Raportează către un administrator

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 
Imobiliare.ro

Poza zilei

 
Insigra Angajeaza

Citește ziarul

Radio TexFm


Anunturi MyTEX
Vrei sa-ti dezvolti afacerea?

Curs BNR

Ma, 18 Feb 2020
Euro   Euro   EUR   4.7800   Creștere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.4131   Creștere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.7511   Creștere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.4986   Creștere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2499   Creștere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.3289   Creștere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.4440   Creștere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   142.8800   Creștere
Anunturi MyTEX

Ar fi corect ca handbalistele de la Corona Braşov să primească suspendări de 2 sau 4 ani pentru că au folosit terapia cu laser interzisă de WADA?

                       
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter