myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

BRAŞOV. Liceenii de la Silvic au sărbătorit Ziua Independenţei la „Mureşeni”

  • Apreciez !Nu-mi place !+1
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Elevii claselor a IX-a A şi a IX-a C de la Liceul Tehnologic Silvic „Dr. Nicolae Rucăreanu” Braşov au recitat şi cântat astăzi la Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov, dar au şi ascultat expunerile profesorilor lor, în cadrul unei activităţi cultural-educative cu tema „9 mai - Ziua Independenţei României”. De fapt, spune profesorul de istorie Camil Ionescu, au dorit să marcheze ambele zile importante din istoria României: 9 Mai, proclamarea Independenţei de Stat, iar 10 mai - confirmarea şi ziua Monarhiei Române. Elevii, îndrumaţi de prof. Camil Ionescu, profesoara de limba şi literatura română Eugenia Lohănel şi profesorul de religie Adrian Tudor, au prezentat un moment artistic, cuprinzând poeziile lui Vasile Alecsandri din volumul consacrat „Odă ostaşilor români”, dedicat eroismului militarilor din Războiul de Independenţă (1877-1878), printre care „Peneş Curcanul” şi „Sergentul”, cântece patriotice (printre ele, celebrul „Treceţi, batalioane române, Carpaţii”), iar prof. Ionescu, prof. Aranyosi Stefan, directorul liceului şi consilier judeţean, şi prof. Ovidiu Savu, muzeograf de la „Casa Mureşenilor”, au prezentat scurte comunicări despre evenimentele istorice sărbătorite. „Eu am fost profesor de istorie la mai multe licee şi am o îndelungă colaborare cu Muzeul „Casa Mureşenilor”, inclusiv la flashmob-ul de dans Romana, făcut cu elevii de la Şaguna în Piaţa Sfatului, şi m-am gândit că ar fi potrivit ca în această clădire cu rezonanţă istorică să desfăşurăm activitatea cu elevii. Mai ales că sunt de a IX-a, abia învaţă unele lucruri, îi luăm de la zero şi sperăm să clădim ceva. Cred că aceasta a fost prima dintr-un lung şir de colaborări între liceul nostru şi acest muzeu, important pentru istoria oraşului şi pentru istoria naţională”, ne-a declarat prof. Ionescu.

Recrutare Autoliv Brasov

Momentul artistic a fost de fapt un montaj literar-muzical, cei care au recitat fiind îmbrăcaţi în uniforme mai mult sau mai puţin de epocă, iar cântecele beneficiind şi de acompaniament instrumental, la saxofon şi chitară, sub titulatura Silvic Band, trupă condusă de profesorul de religie Adrian Tudor. „Am vrut ca elevii noştri să înţeleagă noţiuni precum gloria, care vine prin sacrificiul suprem pentru patrie sau prin suferinţa din război. De asemenea, recitările au fost dramatizate, tocmai pentru a pătrunde sensul poeziilor şi a vedea cum marile teme din realitatea istorică sunt transpuse în literatură”, a completat profesoara Eugenia Lohănel. 

La final, elevii, ghidaţi de Ovidiu Savu, au vizitat expoziţia „Poveştile Arhivei”, care cuprinde opt alte miniexpoziţii organizate de-a lungul timpului.

 


Loading...

loading...

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 
Imobiliare.ro

Poza zilei

 
Tess Ballroom - 8 Martie

Citește ziarul

Radio TexFm


Anunturi MyTEX
Vrei sa-ti dezvolti afacerea?

Curs BNR

Vi, 28 Feb 2020
Euro   Euro   EUR   4.8127   Creștere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.3601   Scădere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.6207   Scădere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.5243   Creștere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2475   Creștere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.2425   Scădere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.4607   Creștere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   141.6400   Scădere
Anunturi MyTEX

Consideraţi că sunt utile limitatoarele de viteză?

                       
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter