myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

12 elevi de la „Informatică” s-au calificat în finala unui prestigios concurs din SUA

  • Apreciez !Nu-mi place !0
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

De ani buni, în fiecare primăvară se produce același fenomen: echipe de elevi de la Colegiul Naţional „Andrei Şaguna" din Braşov, de la Colegiul Naţional de Informatică „Grigore Moisil” sau de la Colegiul Naţional „Dr. Ioan Meșotă” din Braşov ori de la toate trei reușesc să se califice la prestigiosul concurs de informatică American Computer Science League (ACSL), adică în elita informaticii mondiale.

ACSL se desfășoară de  aproape 40 de ani şi este un concurs internaţional de informatică la care participă mai mult de 200 de licee mari din lume. Calificarea nu se face într-o zi sau două, ci după aproape șase luni de studiu, de muncă, trecând prin diferitele etape ale competiției, ce se desfășoară la distanță, din fața computerului. Liceenii ajung în finală, care se desfășoară Deîn SUA. De unde nu s-au întors niciodată cu mâna goală. Dar de fiecare dată, pentru a ajunge acolo trebuie să treacă prin aceeași situație umilitoare. Tinerii și profesorii lor sunt puși în situația de a cerși fondurile necesare ajungerii în SUA, pentru a reprezenta cu cinste orașul și țara, aducând medalii. În măsura în care s-a putut, în anii trecuți s-au mai alocat fonduri de la Primăria Brașov și/sau Consiliul Județean. Părinții și prietenii se mobilizează și caută sponsori, iar elevii eminenți stau cu sufletul la gură până în ultima clipă, temându-se că sărăcia îi va împiedica să își demonstreze valoarea într-o confruntare de vârf.

„Aşa după cum se întâmplă anual, de mai bine de 40 de ani, în decembrie anul trecut s-a dat startul unei noi ediţii a prestigiosului concurs internaţional de  informatică organizat de American Computer Science League (ACSL) pentru  elevii de liceu. Printre cei înscrişi anul acesta se numără şi elevii Colegiului Naţional de Informatică „Grigore Moisil” Braşov, recunoscută pepinieră de informaticieni, cu un palmares intern şi internaţional impresionant. Şi în acest an, Colegiul Naţional de  Informatică „Grigore Moisil” Braşov participă la acest concurs. La etapele preliminare, desfăşurate pe internet, obţinându-se punctaje maxime sau foarte apropiate de maxim. Având în vedere rezultatele obţinute până acum şi experienţa de concurs dobândită de elevi şi de profesorii  coordonatori, avem convingerea că şi în acest an echipele noastre vor putea  obţine locuri fruntaşe la marea finală din Wayne, New Jersey. Din motive binecunoscute, nici şcoala, nici familiile elevilor noştri nu vor putea  acoperi costurile transportului şi al şederii în SUA (în jur de  2.500 USD/persoană). Depinde deci, în mare măsură, de înţelegerea şi  bunăvoinţa dumneavoastră ca şi în acest an elevii de la Colegiul  Naţional de Informatică „Grigore Moisil” Braşov să se întoarcă glorioşi dintr-o confruntare internaţională a tinerelor elite”. Acesta este apelul lansat de profesoara Manuela Şerban, preşedinta Asociaţiei „Viitorul începe azi” din Braşov și „antrenoarea” informaticienilor de elită.
Două evenimente prin care se vor colecta fonduri îi vor avea ca beneficiari: un târg de Paşti de la Coresi şi crosul pe trepte, din luna mai. Anul trecut, echipa de la „Info” a reuşit să obţină locul al II-lea, categoria intermediate 5. Anul acesta, spune prof. Manuela Şerban, s-au calificat două echipe, una la aceeaşi categorie ca anul trecut şi alta la seniori.

Elevii care sunt deciși să vină cu aur din SUA sunt „veteranii” Cristian Panainte, Robert Ion, Victor Velțan, Cristina Comăniciu. Lor li se adaugă cei aflaţi la prima participare: Răzvan Rădulescu, Mirela Catrina, Sorana Catrina, Antonio Ficard, Andrei Jardan, Ana Maria Pintiliciuc.

 


Loading...

loading...

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 
MyTex - Stiri Online Brasov

Poza zilei

 
Brai-Cata - Colecteaza selectiv

Citește ziarul

Radio TexFm


FEG Education

Curs BNR

Vi, 10 Iul 2020
Euro   Euro   EUR   4.8418   Creștere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.2893   Creștere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.4092   Scădere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.5555   Creștere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2488   Creștere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.1531   Scădere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.4755   Creștere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   136.9900   Creștere
Anunturi MyTEX

Credeţi că starea de alertă va fi din nou prelungită?

                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter