myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

BRAȘOV. Târg de bunătățuri naturale de la producători locali (GALERIE FOTO)

  • Apreciez !Nu-mi place !+3
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Printre nenumăratele acțiuni și evenimente prilejuite de Forumul Orașelor Verzi de la Brașov se află Târgul Producătorilor Locali, deschis de ieri în Piața Sfatului, la care participă producători și creatori din comunitatea ROMO. Grupul de Facebook „ROMO: De la Producător direct la Consumator” funcționează foarte simplu: producătorii anunță ce au disponibil, clienții comandă printr-un comentariu la postare, precizând metoda de plată, apoi părțile se întâlnesc, de obicei joia, într-un interval orar, într-un loc stabilit și clienții își ridică pachetele/coșurile gata pregătite. În cadrul târgului se aplică și această metodă, dar, fie că sunteți sau nu membru al comunității, puteți merge direct în Piața Sfatului. „Așadar, vorbim de o ediție specială acum și veți putea comanda produsele dorite aici pe grupul de Facebook și le veți ridica direct din Piața Sfatului sau puteți veni și cumpăra direct de la fața locului, în funcție de stocurile disponibile. Forumul Orașelor Verzi, un eveniment de talie națională cu o miză puternică în domeniul dezvoltării durabile, este unul în care misiunea comunității noastre se regăsește perfect. Susținem lanțul scurt de aprovizionare prin promovarea producătorilor locali, stimulând astfel bunăstarea comunității noastre și un comportament responsabil față de mediul de care depindem cu toții”, spun administratorii grupului amintit.

La căsuțele din Piața Sfatului sunteți așteptați cu produse și preparate din carne și din lapte, brânzeturi, zacuscă, murături, dulcețuri cu sau fără zahăr, gemuri, siropuri, sucuri și băuturi alcoolice din fructe, paste artizanale și preparate din acestea, pește și ciuperci, precum și preparate din acestea, miere, fructe de pădure, mere, pere, sosuri felurite, diverse produse de brutărie, printre care și pâine cu maia, chiar și.... ciorbe, iar lista poate continua. La târg găsiți și produse decorative și jucării din lemn, haine și cosmetice naturale. De altfel, toate sunt produse naturale și artizanale.

Tîrgul se va încheia, odată cu FOV, duminică.

Potrivit inițiatorilor de la Brașov, Cosmina și Șerban Dinu, ROMO emulează un model finlandez de desfacere directă bazat pe Facebook care se numește REKO (adică Rejäl Konsumtion, „consum echitabil” în suedeză) dezvoltat inițial în Finlanda în 2013 și considerat ca fiind cel mai simplu și eficient model de comercializare a produselor pentru micii producători. Modelul REKO s-a extins în prezent la peste 500 de grupuri locale în Europa cu un număr estimativ de peste 12.000 de producători și circa 1.500.000 de membrii consumatori. Atât modelul REKO cât și fondatorul său, Thomas Snellman, au fost decernați cu multiple premii de excelență pentru inovare socială și sustenabilitate la nivel internațional, inclusiv de către Ministrul Agriculturii din Finlanda. Tipul acesta de comercializare directă este în linie cu strategia Uniunii Europene „de la fermă la furculiță” (from farm to fork) de promovare a lanțului scurt de aprovizionare. „De când cu ROMO atât la Cluj cât și la Brașov am mâncat mai local, mai sănătos și mai sustenabil”, spun inițiatorii.

 

 


Loading...

loading...

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate.



 

Meteo

 
MyTex - Stiri Online Brasov

Poza zilei

 
FIN-ECO -Elimina deseurile responsabil!

Citește ziarul

Radio TexFm


Comprest S.A.

Curs BNR

Lun, 23 Mai 2022
Euro   Euro   EUR   4.9472   Scădere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.6322   Scădere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.8254   Scădere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   4.7915   Scădere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2438   Scădere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.6225   Scădere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.5294   Scădere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   129.3300   Creștere
Anunturi MyTEX

Consideraţi că Ucraina este pregătită în acest moment să adere la Uniunea Europeană?

Cele mai citite

                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter