myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

Tudor Chirilă: „Școala noastră nu pregăteşte copiii pentru viaţă”

  • Apreciez !Nu-mi place !-1
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Artistul Tudor Chirilă afimă, într-o postare pe Facebook, că de Ziua Copilului ne prefacem că plasăm copiii în centrul societăţii noastre, în condiţiile în care actuala generaţie nu are siguranţa zilei de mâine.

„România nu-şi iubeşte copiii. E un adevăr pe care dacă l-am accepta şi recunoaşte colectiv, am face un bine enorm societăţii noastre. Şi copiiilor”, spune el, prezentând rezultatele unui raport referitor la bunăstarea copiilor din mediul rural conform căruia 1 din 10 copii de la sate nu frecventează în prezent nicio instituţie de învăţământ, 2 din 10 copii spun că familia le asigură doar uneori sau nu le asigură niciodată suficientă mâncare, un sfert dintre copii spun că elevii din familiile sărace sunt discriminaţi (mult sau foarte mult), 31% dintre copiii de la ţară declară că niciodată sau doar uneori se simt puternici şi sănătoşi, iar 14% dintre adolescenţi se duc frecvent sau întotdeauna la culcare nemâncaţi, pentru 9% dintre ei aceasta fiind ceva obişnuit

„Încă o zi în care ne prefacem că copiii sunt în centrul societăţii noastre. Încă o zi în care vorbim despre lumea pe care ar trebui s-o construim pentru copiii noştri sau despre încrederea pe care ar trebui să le-o insuflăm. Nu mai vorbesc de dragoste. Ieri am fost invitat la un podcast la liceul Emanuil Gojdu din Oradea şi apoi la o întălnire cu elevi de la acelaşi liceu. Din discuţie a reieşit cumva că întrebările pe care le are generaţia asta sunt legate de nesiguranţă profesională, lipsa orientării în zona asta şi paralelismul şcolii cu viaţa. Școala noastră nu pregăteşte copiii pentru viaţă. Copiii ăia pe care îi sărbătorim azi şi cărora le atribuim viitorul nostru. Azi e ziua copilului. Da, e frumos să fii copil când ai măcar siguranţa zilei de mâine. Ce se întâmplă cu restul: cei pentru care familiile nu au bani ca să-i ţină în şcoală, mamele copile care fac copii în urma abuzurilor adulţilor, ce se întâmplă cu cei care cresc în familii dezorganizate predestinaţi să devină la rândul lor ba alcoolici, ba infractori sau în cel mai bun caz şomeri dependenţi de un ajutor social absurd de mic?”, a scris artistul.

 


Loading...

loading...

Comentarii  

Raoke Kaka
+3 #1 Raoke Kaka 02-06-2022 08:04
Asa cum l-a pregatit pe drogatul asta? Pe #rezist-ul asta?
Citat | Raportează către un administrator

Adaugă comentariu


ATENŢIE
Dacă te înregistrezi pe mytex.ro, comentariile tale vor fi publicate automat și chiar poți scrie propriile articole!
Sau folosește o adresă de mail validă pentru publicare automată după 3 comentarii aprobate. 

Meteo

 

Poza zilei

 
Brai-Cata - Colecteaza selectiv

Citește ziarul

Radio TexFm


Comprest S.A.

Curs BNR

Ma, 16 Aug 2022
Euro   Euro   EUR   4.8831   Scădere
Dolarul american   Dolarul american   USD   4.8176   Creștere
Lira sterlină   Lira sterlină   GBP   5.7936   Creștere
Francul elveţian   Francul elveţian   CHF   5.0705   Creștere
Leul moldovenesc   Leul moldovenesc   MDL   0.2489   Creștere
Dolarul canadian   Dolarul canadian   CAD   3.7331   Creștere
Leva bulgărească   Leva bulgărească   BGN   2.4967   Scădere
Forinţi maghiari   Forinţi maghiari   HUF   120.7100   Scădere
Anunturi MyTEX

Credeţi că George Scripcaru va fi candidatul PSD la Primăria Braşov?

Cele mai citite

                   
Noutăți
 


Abonează-te la newsletter