myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

CORONAVIRUS. Prof. dr. Dorel Săndesc: „Secțiile ATI sunt Arca lui Noe în dezastre”

  • Apreciez !Nu-mi place !-8
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Prof. dr. Dorel Săndesc, preşedintele Comisiei Române de Anestezie şi Terapie Intensivă din cadrul Ministerului Sănătăţii, a subliniat necesitatea implementării programului ATI pentru pacienți iniţiat de Societatea Română de ATI.

Cred că toată lumea a înțeles importanța strategică a cestui sector din sistemul sanitar, secțiile ATI, care iată sunt Arca lui Noe în dezastre, de care se agață toată lumea cu disperare. Acest rol strategic este prezent în orice situaţie deosebită prin care ar putea trece o comunitate. Dacă folosim această expresie, Arca lui Noe, este evident că ea trebuie pregătită dinainte nu să ne apucăm să o pregătim când dezastrul vine peste noi, aşa cum a trebuit să o facem, din păcate, în această epidemie...Toată lumea spune vrem paturi în plus, dar un pat nu înseamnă mai nimic când vorbești de pat ATI, el este un complex tehnologic care are nevoie de foarte multe echipamente şi de foarte multe medicamente. Este necesar odată cu creșterea numărului de echipamente să creștem şi finanțarea. Este momentul în care noi suntem într-o situaţie unică tragică. Aproape singuri am rămas să avem această criză sanitară. Celelalte ţări au reuşit să o depășească grație procentului mare de vaccinare. Este foarte bine să apelăm pentru că nu îi putem ţine pe pacienți în orice condiţii când avem posibilitatea unui tratament", a spus prof. dr. Dorel Săndesc, la News Hour with CNN.

 


Loading...

loading...

Comentarii  

Willy
-9 #1 Willy 14-10-2021 02:10
Cand le taie factura bolnavilor nevaccinati tratati de covid? Nu vor gratis la vaccin? No problem, taiem chitanta la ATI.
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
+1 #2 Barbu Gh. 14-10-2021 08:16
Văd că bețivul iar bălmăjește tâmpenii. NU VREA DELOC SĂ SPUNĂ LÂNGĂ CINE TREZEȘTE DUPĂ BEȚII. După cum declara chiar el: „Te trezesti a doua zi din betie si te gandesti cu groaza ce ai pescuit aseara: el sau ea”. ASTA DECLARA BEȚIVANUL CU PSEUDONIM SĂSESC ÎN DATA DE 09.10.2021 la ora 01:05:06. La concurență, în bezebea. De ce îi zic așa? El declară: „te trezești a doua zi din beție...”. Bețivul ăla care nu doarme noaptea și scrie numai idioțenii, vezi comentariul alcoolicului de la ora 02:10.

ÎN CE HAL PUTEA SĂ BEA CA SĂ NU ȘTIE CE MAI FACE???? Și unul ca ăsta are curajul să spună ce și cum. Un alcoolic inveterat! UN BEȚIV SPUNE DE BANII CELOR CARE MUNCESC ȘI PLĂTESC TAXE!

Cât despre injecții... ați citit ieri, tot aici în ziar, ce de contraindicații are? Și ălea sunt numai o parte.

Individul ăsta de ce nu ne explică de ce anul trecut România avea o mortalitate de aproape 80% la A.T.I.-uri iar vesticii de aproximativ 25%?
De ce ard în halul ăsta secțiile A.T.I. din țară?
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-6 #3 Willy 14-10-2021 11:34
Cum intarzie moscova cu textul, cum e plin de intrebari latraul moscovit latrinist propagandist! "DE CE? DE CE?" Si asa o tine toata ziua!

"UNDE, UNDE?" Latra suparat o vreme cand a aflat ca spre deosebire de restul oamenilor care s-au nascut ca rod al dragostei, el a aparut pe lume ca rod al unei mese copioase compromisa de o imensa cufureala. Ghinionul nostru dar sansa lui a fost ca nu a tras ma-sa apa. Iar rezultatul "se simte" zilnic.
Mai bine ne-ar zice... Sau mai bine nu, nu am vrea sa ne oripilam cu destainuiri din viata sa moscovita. Ne ajunge ca duhneste si minte zilnic.
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
0 #4 Barbu Gh. 14-10-2021 12:26
Bețivul nu ne spune deloc unde l-a slobozit d-na mumă-sa. În ce cârciumă, că unde anume în cârciumă se poate observa de pe Marte: la closet. De acolo dragostea sa cu care mereu pomenește pentru ce merg oamenii acolo.
Și ne mai este dator bețivanul cu un răspuns: cu ce fel de „ei” se trezește dimineața după beții? Cu bărbați sau băieței? E doar bulangiu sau este și bulangiu pedofil? Este un #progresist 100%?
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-6 #5 Willy 14-10-2021 12:30
Citez pe Barbu Gh.:
Bețivul nu ne spune deloc unde l-a slobozit d-na mumă-sa. În ce cârciumă, că unde anume în cârciumă se poate observa de pe Marte: la closet. De acolo dragostea sa cu care mereu pomenește pentru ce merg oamenii acolo.
Și ne mai este dator bețivanul cu un răspuns: cu ce fel de „ei” se trezește dimineața după beții? Cu bărbați sau băieței? E doar bulangiu sau este și bulangiu pedofil? Este un #progresist 100%?

Iar s-a uitat latraul propagandist in oglinda, iar s-a descris pe sine. Asa e, ce sa ii faci, unii isi trag scaunul in fata oglinzii si ce vad acolo, astern la comentarii. Mai grav e cand isi si raspunde. In fine, varsta, trebuie sa intelegem. Si prost pe deasupra. Batran si prost, am putea deduce.
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
0 #6 Barbu Gh. 14-10-2021 12:55
Citez pe Willy:
Citez pe Barbu Gh.:
Bețivul nu ne spune deloc unde l-a slobozit d-na mumă-sa. În ce cârciumă, că unde anume în cârciumă se poate observa de pe Marte: la closet. De acolo dragostea sa cu care mereu pomenește pentru ce merg oamenii acolo.
Și ne mai este dator bețivanul cu un răspuns: cu ce fel de „ei” se trezește dimineața după beții? Cu bărbați sau băieței? E doar bulangiu sau este și bulangiu pedofil? Este un #progresist 100%?

........................................................................

Dezvoltă subiectul: „Te trezesti a doua zi din betie si te gandesti cu groaza ce ai pescuit aseara: el sau ea”. Așa declarai în BZB. În 09, luna octombrie. Detalii mai multe, LGBT-istule. Detalii mai multe. Ești și pedofil sau doar pederast? Sau pederast pedofil, ca să fie tacâmul complet?

SĂ ȘTIE LUMEA CINE IUBEȘTE INJECȚIILE LUCOVID, SĂ DEVII UN EXEMPLU PENTRU EI. SĂ VADĂ LUMEA CE FEL DE PROPAGANDIȘTI FOLOSESC ĂȘTIA CARE VOR SĂ INJECTEZE POPULAȚIA.
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-3 #7 Willy 14-10-2021 13:22
barbughel, mai Kakanel, mai! Lasa hartia igienica si mars la cotet, mai! Lasa hartia, mai!
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
0 #8 Barbu Gh. 14-10-2021 13:36
Citez pe Willy:
barbughel, mai Kakanel, mai! Lasa hartia igienica si mars la cotet, mai! Lasa hartia, mai!

Popo, recunoaște. Hai, fii „bărbată” și recunoaște. Și încă o întrebare: ești un pederast activ sau pasiv? Recunoaște ce ai început pe dat de 09.10.2021. În BZB ai început spovedania.
Gata, azi nu te mai întreb nimic.

P.S. AȘTEPTĂM RĂSPUNSURILE PÂNĂ CEL TÂRZIU MÂINE, DA?
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-1 #9 Willy 14-10-2021 14:32
Citez pe Barbu Gh.:
Citez pe Willy:
barbughel, mai Kakanel, mai! Lasa hartia igienica si mars la cotet, mai! Lasa hartia, mai!

Popo, recunoaște. Hai, fii „bărbată” și recunoaște. Și încă o întrebare: ești un pederast activ sau pasiv? Recunoaște ce ai început pe dat de 09.10.2021. În BZB ai început spovedania.
Gata, azi nu te mai întreb nimic.

P.S. AȘTEPTĂM RĂSPUNSURILE PÂNĂ CEL TÂRZIU MÂINE, DA?

Gata, la ora 13.36 (14.36 ora moscovei) s-a incheiat tura de mazgalit cu rahat? Ne vedem maine, tot schimbul unu esti? Maine e vineri, primesti pe langa simbrie si ratia de vodca? Inseamna ca iar ne injuri seara?
Citat | Raportează către un administrator