myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

CORONAVIRUS. Fără certificat verde la intrarea în biserici

  • Apreciez !Nu-mi place !-10
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, a declarat, la B1TV, că decizia autorităților de a nu impune certificatul verde la accesul în biserici, vine în direcția respectării libertății religioase.

„Toți cred că au devenit, fie și în ultimul ceas, conștienți măcar de gravitatea fără precedent a situației prin care trece România. Mulți au comparat-o cu al Doilea Război Mondial și cred că această comparație nu este forțată, sigur, păstrând proporțiile. Dincolo de această conștientizare a situației tragice, sute de morți, morgile arhipline, toate aceste imagini foarte contondente pentru sufletul oricărui om realist cred că joacă un rol foarte important. Se și vede – a crescut numărul celor care, ascultând sfatul medicilor, merg să se vaccineze. În contextul în care realizăm gravitatea acestei situații, în contextul în care, când e vorba de culte vorbim de oameni în principiu și nu doar – îi cunosc pe mulți dintre ei – cu un grad de sobrietate suficient de ridicat încât să respecte niște reguli, un grad de reasponsabilitate pe care îl conferă credința. Credința îți transferă un sentiment de datorie față de aproapele tău. Nu e o vorbă, e o realitate concretă...Cred că autoritățile, când s-au gândit la exceptarea de certificat verde pentru a păși în spațiul bisericii, s-au gândit inclusiv la experiența de anul trecut, când organismele internaționale au semnalat și în România, și în alte țări încălcarea libertății religioase, punctual desigur”, a spus Vasile Bănescu.



 


Loading...

loading...

Comentarii  

Zah Ioan
-4 #1 Zah Ioan 23-10-2021 07:02
Respecti „libertatea„ religioasa dandu-se posibilitatea evidenta de marire a cazurilor de imbolnavire dar inchizi scolile. Asa STAT ROMAN asa „enoriasi„.
Citat | Raportează către un administrator
Dan, dac liber verde
-6 #2 Dan, dac liber verde 23-10-2021 08:45
Peneleii și pesedacii iau în continuare muie generoasă de la Marele Alb! Să fie primită!
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
+1 #3 Barbu Gh. 23-10-2021 09:45
Doamna Jighira, așa-i că rezonați cu dereglatul ăsta mintal de „dac verde”? Este 100% conform educației dumneavoastră de permiteți un astfel de limbaj? Limbajul său este perfect creștinesc, nu? Corespunde cu valorile familiei tradiționale ortodoxe românești, corect?
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-6 #4 Willy 23-10-2021 12:02
Citez pe Barbu Gh.:
Doamna Jighira, așa-i că rezonați cu dereglatul ăsta mintal de „dac verde”? Este 100% conform educației dumneavoastră de permiteți un astfel de limbaj? Limbajul său este perfect creștinesc, nu? Corespunde cu valorile familiei tradiționale ortodoxe românești, corect?

Iar te smiorcai si te miorlai si te schelalai aici pe site, latrau jegos rusofil ce esti? Iar incepi sa plangi pe aici "Doamna Jighira", "Doamna Jighira"?
Din "Fă, Jighiro" si "ȘI HOOO...BRRR... MADAM JIGHIRA" nu o scoti si acum te miorlai iar pe aici cu "Doamna Jighira"? Vii cu dume din astea ca iata cum vorbesc altii, dar pe tine un scatofag si spart in dos de putin nu te vezi? Uiti cand injuri, ca un dement, mai ales seara, cand crede ca nu citeste nimeni? Gunoiule! Scursura din vidanja ce esti! Ca din cauza ta a ajuns lumea sa puna batista la nas cand citeste ziarul si tot tu esti ala care se da fata mare?
Ha, dar ce pierd eu vremea aici cand "Doamna Jighira" te-a pus foarte bine la punct in niste comentarii unde te semnai cu numele tau real, Kakanel. Ia sa o citam frumos, e cel mai bine asa: impuscam doi iepuri dintr-o lovitura. Te fac si eu de rahat, are si "Doamna Jighira" ocazia sa iti dea indirect un drept la replica, asa cum merita o latura ca tine. Deci:

Liliana Jighira 05-08-2019 13:25
"... Sper că ești satisfăcut, că tu din asta trăiești. Vai de capul tău de biped care se pretinde om! Care polemică? Nu ești în stare de așa ceva. Tu ești un ignorant fudul, care crede că numai el are dreptate și o trântește ca pe o flegmă. Adică tu, în cazul de față, îi contrazici și pe ăia care sunt profesori universitari, doctori în muzică, de la Forum Arte, de la Biserica Neagră, dar prin ricoșeu mă faci și pe mine proastă și în modul cel mai primitiv. Așa cum te-ai luat și de alte colege și alți colegi, care au ales în final să te ignore, că știi vorba cu troaca. De ce nu îți faci un site de știri să scrii ce vrei și cum vrei, dacă tot te pricepi ca nimeni altul? Ia-te de mine până nu mai poți, dar nu-ți bate joc de numele meu și nici de al altuia, că nu ni l-ai dat tu, care nici măcar numele de botez nu ai curaj să ți-l spui".

Bine scris, doamna Jighira, nu mai e nimic de adaugat.
Chapeau!

Link, ca sa se convinga toata lumea cat este operatorul pe vidanja (cacanar adica) barbughe aka Kakanel de bou:

https://www.mytex.ro/component/content/article/273-cultura/604188-video-brasov-biserica-fortificata-prejmer-redevine-spatiu-al-muzicii-sacre.html

https://www.mytex.ro/stiri/177-politic/625711-un-brasovean-este-seful-corpului-de-control-al-prim-ministrului.html

https://www.mytex.ro/stiri/302-educatie/universitate/602945-brasov-peste-2-800-de-locuri-fara-taxa-la-universitatea-transilvania.html

https://www.mytex.ro/stiri/546-expres/625551-a-murit-legendarul-larry-king-infectat-cu-covid-19.html
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-6 #5 Willy 23-10-2021 12:35
Eu nu inteleg de ce dracu nu il ejectati pe barbughe de la comentarii ca si asa numai prostii si injurii posteaza. Trei zile cat nu a aparut, ce liniste era. Daca are ceva de guitat, sa guite pe facebook ca acolo isi ia block urgent de la aia.
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
+1 #6 Barbu Gh. 23-10-2021 13:38
Doar ca fapt divers, că nu sunt plătit să dau lecții de limba și literatura română, doar un redus nu știe ce este acela „Bre” sau „Fă” în limbajul popular român. UN DIRIBAU!!! Unul cu probleme mintale care nu a fost lăsat de o comisie de specialitate să folosească arma.
„Fă” nu este limbaj injurios. Dacă toți ar fi citit vreodată ceva cărți cu literatură română, ar fi știut ce înseamnă „bre” și „fă”. „Fă, Jighira”, în niciun fel de limbă de pe pământ nu înseamnă ceva injurios sau că respectivul și-a bătut joc de madamă. Că, din ce-am citit, nici cetățeanca Jighira nu prea știe ce înseamnă „Fă”/„Bre”. RUȘINOS. Pe vremuri, cei ce voiau să facă jurnalism dădeau examen la limba și literatura română. Cred ca s-a renunțat de mult la această selecție a concurenților. Bine-nțeles, asta presupunând că cei ce postează ca redactori aici au și facultate în domeniu. Că doar știm cu toții cum se fac angajările în ziua de azi.

Și bine că recunoaște, waxerul cu pseudonim săsesc, prin felul în care se reproduce și îl apără pe acest dakopat, că el este una și aceeași persoană cu: „Dan, dac liber”, „Dan, dac verde” și „Dan, dac liber și verde”.

Dar ce ar putea ști un bețivan ordinar care bea pînă nu mai știe de el, care nu mai știe ce face??? Să vă citez:

„Te trezesti a doua zi din betie si te gandesti cu groaza ce ai pescuit aseara: el sau ea.”.
În BZB a declarat, în 2021-10-09 la 01:05:06

Un bețiv congenital. Un alcoolic care asta a văzut și a învățat în familie:
„Eu in carciuma m-am nascut, in carciuma vreau sa mor.” În mytex.ro, data 27-09-2121 la 23:21.

Un bețiv ordinar cu apucături homosexuale, unul care „pescuiește” seara alde „el”.
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
0 #7 Barbu Gh. 23-10-2021 13:47
Citez pe Zah Ioan:
Respecti „libertatea„ religioasa dandu-se posibilitatea evidenta de marire a cazurilor de imbolnavire dar inchizi scolile. Asa STAT ROMAN asa „enoriasi„.


Chiar nu-ți dai seama de ce închid școlile?
Statul are nevoie de analfabeți funcțional și pe mai departe. Unii care să nu știe ce înseamnă „experimental”, „protecție” și „imunizare”.
Au nevoie de waxxeri care să se injecteze cu seruri experimentale și pe mai departe, de alde ăștia care nu știu ce înseamnă „fă” sau „bre” sau cum se folosesc ghilimelele iar Occidentul are nevoie de badante, căpșunari, salahori, diribau, infirmiere....
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-3 #8 Willy 23-10-2021 15:42
Citez pe Barbu Gh.:
Citez pe Zah Ioan:
Respecti „libertatea„ religioasa dandu-se posibilitatea evidenta de marire a cazurilor de imbolnavire dar inchizi scolile. Asa STAT ROMAN asa „enoriasi„.


Chiar nu-ți dai seama de ce închid școlile?
Statul are nevoie de analfabeți funcțional și pe mai departe. Unii care să nu știe ce înseamnă „experimental”, „protecție” și „imunizare”.
Au nevoie de waxxeri care să se injecteze cu seruri experimentale și pe mai departe, de alde ăștia care nu știu ce înseamnă „fă” sau „bre” sau cum se folosesc ghilimelele iar Occidentul are nevoie de badante, căpșunari, salahori, diribau, infirmiere....

Ti-ai mai adus aminte ceva, ramolitule? De ce nu iti faci o ciorna?
Citat | Raportează către un administrator
Willy
-3 #9 Willy 23-10-2021 15:44
Citez pe Barbu Gh.:
Doar ca fapt divers, că nu sunt plătit să dau lecții de limba și literatura română, doar un redus nu știe ce este acela „Bre” sau „Fă” în limbajul popular român. UN DIRIBAU!!! Unul cu probleme mintale care nu a fost lăsat de o comisie de specialitate să folosească arma.
„Fă” nu este limbaj injurios. Dacă toți ar fi citit vreodată ceva cărți cu literatură română, ar fi știut ce înseamnă „bre” și „fă”. „Fă, Jighira”, în niciun fel de limbă de pe pământ nu înseamnă ceva injurios sau că respectivul și-a bătut joc de madamă. Că, din ce-am citit, nici cetățeanca Jighira nu prea știe ce înseamnă „Fă”/„Bre”. RUȘINOS. Pe vremuri, cei ce voiau să facă jurnalism dădeau examen la limba și literatura română. Cred ca s-a renunțat de mult la această selecție a concurenților. Bine-nțeles, asta presupunând că cei ce postează ca redactori aici au și facultate în domeniu. Că doar știm cu toții cum se fac angajările în ziua de azi.

Și bine că recunoaște, waxerul cu pseudonim săsesc, prin felul în care se reproduce și îl apără pe acest dakopat, că el este una și aceeași persoană cu: „Dan, dac liber”, „Dan, dac verde” și „Dan, dac liber și verde”.

Dar ce ar putea ști un bețivan ordinar care bea pînă nu mai știe de el, care nu mai știe ce face??? Să vă citez:

„Te trezesti a doua zi din betie si te gandesti cu groaza ce ai pescuit aseara: el sau ea.”.
În BZB a declarat, în 2021-10-09 la 01:05:06

Un bețiv congenital. Un alcoolic care asta a văzut și a învățat în familie:
„Eu in carciuma m-am nascut, in carciuma vreau sa mor.” În mytex.ro, data 27-09-2121 la 23:21.

Un bețiv ordinar cu apucături homosexuale, unul care „pescuiește” seara alde „el”.

1. Vai, cat esti de prost. Ramolit si prost.
2. Pe ma-ta nu a mai pescuit-o nimeni de doua zile, cica pe week-end are niste obligatii (abonament ii zice ea).
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
0 #10 Barbu Gh. 23-10-2021 18:42
Citez pe Willy:
Citez pe Barbu Gh.:
Doar ca fapt divers, că nu sunt plătit să dau lecții de limba și literatura română, doar un redus nu știe ce este acela „Bre” sau „Fă” în limbajul popular român. UN DIRIBAU!!! Unul cu probleme mintale care nu a fost lăsat de o comisie de specialitate să folosească arma.
„Fă” nu este limbaj injurios. Dacă toți ar fi citit vreodată ceva cărți cu literatură română, ar fi știut ce înseamnă „bre” și „fă”. „Fă, Jighira”, în niciun fel de limbă de pe pământ nu înseamnă ceva injurios sau că respectivul și-a bătut joc de madamă. Că, din ce-am citit, nici cetățeanca Jighira nu prea știe ce înseamnă „Fă”/„Bre”. RUȘINOS. Pe vremuri, cei ce voiau să facă jurnalism dădeau examen la limba și literatura română. Cred ca s-a renunțat de mult la această selecție a concurenților. Bine-nțeles, asta presupunând că cei ce postează ca redactori aici au și facultate în domeniu. Că doar știm cu toții cum se fac angajările în ziua de azi.

Și bine că recunoaște, waxerul cu pseudonim săsesc, prin felul în care se reproduce și îl apără pe acest dakopat, că el este una și aceeași persoană cu: „Dan, dac liber”, „Dan, dac verde” și „Dan, dac liber și verde”.

Dar ce ar putea ști un bețivan ordinar care bea pînă nu mai știe de el, care nu mai știe ce face??? Să vă citez:

„Te trezesti a doua zi din betie si te gandesti cu groaza ce ai pescuit aseara: el sau ea.”.
În BZB a declarat, în 2021-10-09 la 01:05:06

Un bețiv congenital. Un alcoolic care asta a văzut și a învățat în familie:
„Eu in carciuma m-am nascut, in carciuma vreau sa mor.” În mytex.ro, data 27-09-2121 la 23:21.

Un bețiv ordinar cu apucături homosexuale, unul care „pescuiește” seara alde „el”.

1..........................................

Ce ar putea „scrie” un bețivan ordinar care bea până nu mai știe de el, care nu mai știe ce face??? Să vă citez:

„Te trezesti a doua zi din betie si te gandesti cu groaza ce ai pescuit aseara: el sau ea.”.
În BZB a declarat, în 2021-10-09 la 01:05:06. Noaptea, ca boscheții!

Un bețiv congenital. Un alcoolic care asta a văzut și a învățat în familie:
„Eu in carciuma m-am nascut, in carciuma vreau sa mor.” În mytex.ro, data 27-09-2121 la 23:21.

Un bețiv ordinar cu apucături homosexuale, unul care „pescuiește” seara alde „el”.
Citat | Raportează către un administrator
Willy
0 #11 Willy 24-10-2021 02:00
Azi am aflat niste amanunte care daca nu ar fi triste ar fi numai bune de can-can. Doamna barbulina-bon de masa, in timp ce cu o mana strangea la piept cele doua-trei bonuri de masa agonisite cu greu, mi-a marturisit printre lacrimi si suspine, ca in mai toate weekend-urile este nevoita sa doarma prin tufe caci acasa nu are liniste din cauza lui Gigel. Ca Gigel de la vodca aia contrafacuta de o primeste bonus pentru prestatia saptamanala face scurtcircuit la singurul sau neuron si nu mai recunoaste pe nimeni: pe langa faptul ca injura toata ziua cica se mai si da la ea, la ma-sa cum ar veni. Ce sa zic, eu nu cred asa ceva, cred ca a vrut sa mai obtina cu asemenea tertip inca un bon de masa. De ce nu cred? Nu are cum, Gigel al ei este pidosnic si in plus are un iubit cu mustata, asa zice putin.
Citat | Raportează către un administrator
Willy
0 #12 Willy 26-10-2021 16:04
Citez pe Barbu Gh.:

Barbu Gh
Doar ca fapt divers, că nu sunt plătit să dau lecții de limba și literatura română, doar un redus nu știe ce este acela „Bre” sau „Fă” în limbajul popular român.

Raoke Kaka maka aka Kakanel 05-08-2019 19:49

"Că de te-ai fi documentat ai fi știut și ce înseamnă „fă” și „bre”."

Bravo! Deci recunosti ceea ce stie toata lumea si anume ca tu esti si prostul Kakanel.
Citat | Raportează către un administrator